Donut ile İngilizce Bilmeyen Kalmayacak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), cep telefonları üzerinden İngilizce konuşma ve yazma pratiği yaptırabilen ücretsiz mobil teknoloji geliştirdi.

ODTÜ’nün mühendislik, sosyoloji ve yabancı diller bölümlerinden mezun üç girişimcinin hayata geçirdiği Donut, yapay zeka destekli İngilizce eğitimi veren mobil bir uygulama. ODTÜ‘nün Ar-Ge merkezinde geliştirilen Donut’ı tamamen yerli bir ürün olarak değerlendiren Donut Language Game Kurucu Ortağı Başak Temel, “Donut’ın farklılığı son derece gelişmiş bir yapay zeka kullanması, 1 yıl boyunca Türkler üzerinde test edilerek dil öğrenirken en çok yapılan hatalar ve zorluklar araştırılarak yapay zeka kodlanması ve herkesin dil seviyesini kavrayan bir robot ile kişiye özel bir eğitim sunması” dedi.

Özetle, sıfır hata yapan ve sabırlı bir İngilizce öğretmenini çok ucuza cebinizde gezdirip dil öğreniyorsunuz. Bu uygulamanın sistemi de 3 başlıklı yeni bir eğitim sistemi üzerine kurulu. Çok da az olsa bir İngilizce alt yapısı, telaffuz, sık tekrar ve kelime hazinesi.

Donut Language Game Kurucu Ortağı Başak Temel ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?