Lenovo Her Alanda Büyümeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz 18 Mart’ta basın mensuplarıyla bir araya gelen Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, pandemi döneminde de hem küreselde hem de Türkiye’de büyümeye devam ettiklerini belirtti.

Tüm dünya ve ülkemiz pandemi sürecini yavaş yavaş geride bırakma sürecini yaşamaya başladı. Bu süreci avantaja çevirmeyi başaran sektörlerin başında ise bilişim sektörü geliyor. Bu süreçte büyümeye devam eden Lenovo da 2021 rakamlarını açıkladı. 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılını da Türkiye PC pazarının lideri olarak tamamladıklarını ifade eden Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, “Lenovo, 2021 yılında, toplam bilgisayar pazarında yüzde 26,7, toplam kurumsal PC pazarında yüzde 40,1, KOBİ PC pazarında yüzde 39,5 toplam tüketici PC pazarında yüzde 19,1, toplam dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 28,7 ve toplam masaüstü bilgisayar pazarında yüzde 21,7 pay ile birinci sırada, Türkiye PC pazarının lideri oldu. 2021 yılında TR PC pazarı yüzde 6 büyürken, Lenovo Türkiye, yüzde 11,2 büyüdü. Lenovo markasının Türkiye’de güçlü bir algıya sahip olduğunu belirtmek isterim. Son iki yıldır dijital ve konvansiyonel mecralarda yaptığımız 360 derece marka kampanyalarımızın güçlü geri dönüşleri oldu. Bu kampanyaların çok olumlu etkilerini de 2020 ve 2021 yıllarında yaptırdığımız IPSOS marka algısı araştırmaları sonucunda gördük. Markamızın bilinirliğinin yıldan yıla 5 puan artması, doğru yolda olduğumuzu bizlere gösterdi. Lenovo, küreselde de rekor düzeyde kârlılık ve ciro rakamlarına ulaşarak ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ciro ile kapattı. Net gelir üst üste 6. çeyrekte yüzde 50’nin üstünde artış gösterirken, 2021 yılının son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 62’lik bir büyümeyle 640 milyon dolarlık rekor bir net gelir sağlandı” dedi.

Müşteri odaklı anlayış devam ediyor

Pandemi ile birlikte evden çalışma, eğitim, alışveriş yeni normal haline gelerek ülkemizde de dijitalleşme süreçlerini hızlandırdığına vurgu yapan Emre Hantaloğlu, “Lenovo tüketicilere sunduğu geniş ürün yelpazesi, ihtiyaçları karşılamaya yönelik ürün özellikleri, güçlü operasyon dinamikleri açısından ülkemizde öncü bir marka konumunda pazar liderliğini sürdürüyor. 2021 yılı boyunca ve yeni iş ekosistemimizde de Lenovo’nun akıllı teknolojileri barındıran, birçok ihtiyaca cevap veren en yenilikçi ürünlerini, kullanıcılarımıza daha yakından tanıtmak önceliğimiz olacak. Pandemide değişen çalışma koşulları ve artan teknolojik ihtiyaçları düşündüğümüzde, pandemi sonrasında da stratejimizde tüketicimize rahatlık ve kolaylık sağlayacak ürün ailemizi, hizmetlerimizi tanıtmak ve ihtiyaçlara göre çözümler sunmak esas hedefimiz olacak. Bu yönde yenilikçi adımlar atıyoruz, küreselde yapay zekâ yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İnovasyon yatırımlarımızın artmasıyla, yılın üçüncü çeyreğinde Ar-Ge giderlerimiz küreselde yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi. Lenovo olarak müşteri deneyimini en üst düzeye çıkarmak ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler ortaya koyabilmek adına önümüzdeki üç yılda Ar-Ge harcamalarımızı iki katına çıkarma hedefimize ilerlemeye ve hizmet odaklı akıllı dönüşümümüzü desteklemeye global düzeyde devam ediyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Değişim Lenovo için olmazsa olmaz

Lenovo, inovasyona bağlılığıyla herkes için daha akıllı teknoloji sağlamak gibi cesur bir vizyonla hareket eden bir şirket olarak, her gün milyonlarca müşteriye (cihazlar ve altyapıyla) güç vererek ve (çözümler, hizmetler ve yazılımlarla) onları destekleyerek ve böylece, birlikte herkes için her yerde daha kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir bir dijital toplum yaratarak dünyayı değiştiren teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor.

Lenovo olarak küreselde yeni teknolojiler ile inovasyon ve tasarımla öne çıktıklarını belirten Hantaloğlu, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“İnovasyona bağlılığımız özellikle yenilikçi ürün tasarımları alanında meyvelerini topluyor. Dünya çapında tasarım alanında düzenlenen ünlü Red Dot Tasarım Ödülleri’nde son olarak 25 ödül birden aldık. Öte yandan Lenovo, globalde ünlü bağımsız tasarım organizasyonu iF International Forum Design tarafından düzenlenen ve kusursuz tasarımları belirleyen iF Tasarım Ödülleri’nde de toplam 14 prestijli ödülün sahibi oldu. 14 ödüllü ürünlerimiz arasında “dünyanın ilk katlanabilir ekranına sahip dizüstü bilgisayarı” olan ThinkPad X1 Fold ürünümüz de yer alıyor. Lenovo Türkiye olarak, ThinkPad X1 Fold ürünümüzü Türkiye’de de çok başarılı geçen dijital bir basın toplantısı ve güçlü bir pazarlama kampanyası ile tanıttık. Lenovo, teknolojiyi dönüştüren ilklere imza atmayı sürdürüyor., yenilikçi ve daha akıllı teknolojiler için Ar-Ge yatırımlarının iki katına çıkarılmasını da hedefliyor.”

Tüm bunları ve daha fazlasını Emre Hantaloğlu ile yaptığımız aşağıdaki röportajdan izleyebilirsiniz.

 

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?