Kripto Varlıkları Donanım Cüzdanına Taşımak İçin 3 Adım

Kripto piyasası, dalgalanmalarıyla biliniyor ancak portföylerinde kâr elde etmek için yeni yollar arayan çok sayıda yatırımcının dikkatini çekmeye devam ediyor. Yatırımcılar, böylesine yeni bir finansal piyasanın ortasında, satın aldıkları coin’i nasıl koruyacakları konusunda rehberliğe ihtiyaç duyuyor. Kripto varlıkları çevrimdışı saklayan ve yüksek bir güvenlik katmanı sunan donanım cüzdanları arasında önde gelen güvenli erişim noktası Ledger, kripto varlıkların güvenli bir donanım cüzdana doğru bir şekilde taşınması konusunda önerilerde bulunuyor.

Sıcak cüzdanlar özel anahtarları fiziksel olarak gizleyebiliyor ancak internete bağlı bir ortamda bulundukları için sofistike dijital yöntemler kullanan bilgisayar korsanlarının verileri ele geçirmek adına kullanabileceği birçok güvenlik açığından kaçamıyor. Anahtarlar veya kurtarma ifadeleri bir kez bile internete bağlandığında uzaktan erişime açık olma ihtimalinden dolayı güvenilirliğini kaybediyor. Eğer özel anahtar internete bağlı bir ortamda oluşturulduysa, bu anahtarı bir donanım cüzdana taşımak onu güvenli hale getirmiyor. Buradaki asıl ihtiyaç internete bağlı cihazlarda hiç bulunmamış yeni bir anahtar olarak karşımıza çıkıyor. Ledger, kripto varlıkların güvenli bir donanım cüzdana doğru bir şekilde taşınması konusunda önerilerde buluyor.

Belki yakın zaman önce bir Ledger cihazı alarak kripto varlıklarınızın güvenliğini sağladınız, belki de yakın zaman içinde bunu yapmayı düşünüyorsunuz. Ledger donanım cüzdan sayesinde cüzdanlarınıza erişim sağlayan özel anahtarlarınız, kripto para borsası gibi üçüncü bir tarafa emanet edilmek ya da hack saldırılarına veya fiziksel arızalara açık oldukları bir bilgisayarda tutulmak yerine cihazdaki güvenli bir çipte saklanır.

Ledger ile 3 basit adımda kripto varlıklarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz:

1. Her Varlık İçin Yeni Bir Adres Oluşturun

Örneğin dijital varlıklar bir sıcak cüzdandan bir Ledger Nano cihazına taşınmak isteniyorsa ilk olarak yeni bir adres oluşturulması gerekiyor. Birbirinden farklı her bir kripto varlık için bu işlemin uygulanması önem kazanıyor.

2. Her Kripto Varlık Için Yeni Ledger Adresini Doğrulayın ve Yeni Adrese Gönderin

Bir sonraki adımda her bir kripto varlığı, mevcut cüzdandan Ledger Nano cihazındaki yeni hesaba göndermek gerekiyor. Açık anahtar, Ledger Live uygulamasından görülebiliyor ve kopyalanabiliyor olmasına rağmen emin olmak için Ledger Nano cihazının güvenilir ekranından doğrulanması gerekiyor.

3. Tamamen Güvenli Özel Anahtarların Tadını Çıkarın

Cihazda yeni özel anahtarlar oluşturmanın ve varlıkları yeni adreslerine göndermenin ardından, kriptolar artık tamamen internet dışı bir ortamda güvenli hale geliyor. Bu aşamadan sonra, varlıkların saldırılardan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?