Kredide Doğru Adımlarla İşletmeler Nefes Alıyor  

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu oldu.

Salgın döneminde yaşanan ekonomik daralma birçok firmanın da kredi ihtiyacını artırdı. Birçok şirket ya da bireyin bu dönemde kredi çekmekte güçlük çektiğini belirten İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, “Kredi alamamış olmanız sadece kredi puanın düşük olması ya da kara listeye düşmenizle ilgili değil. Yanlış başvuru sürecinde de kredi alamayabilirsiniz” dedi. İnteraktif Kredi Raporu ile ilk adımda kredi alınmasındaki engelin ne olduğunu belirlenebildiğini aktaran Ölçenoğlu, “Bu engelleri nasıl aşacağınızla ilgili seçenekleri belirleyerek, size en uygun olan adımlarla istediğiniz krediye nasıl ulaşacağınızı raporluyoruz. “Kredi herkesin hakkı” diye konuştu

Dünya küresel salgın ile yeni bir ekonomik buhran yaşıyor. Bu dönemde yaşanan açılma-kapanmalar nedeniyle birçok iş süreçleri aksarken finansal kurumlar da kredi verme konusunda çok daha temkinli yaklaşıyor. Birçok firma süreçlerinde hiçbir sorun yaşanmazken kredi çekmekte yaşadığı güçlükleri anlatır hale geldi. Bazı firmalar ise kredi puanlarında yaşanan en küçük bir aksama nedeniyle ciddi darboğaz düşmeye başladı. Sadece şirketler değil benzer zorluklarla KOBİ’ler ve bireyler de karşı karşıya kaldı. Finansal açıdan en çok zorlanılan, içinden çıkılmaz gibi görünen bu dönemde doğru isimlerin vereceği destek ve danışmanlıkla bu zorlu süreç dahi aşılabiliyor. 2011 yılından beri kredi danışmanlığı hizmeti veren ve İnteraktif Kredi Raporu ile 500 bin kullanıcıya ulaşan İnteraktif Kredi, binlerce firmayı kara listeden çıkarıp uçurumun eşiğinden kurtarırken yeni finansal hikayelerin yazılmasını da sağlıyor.

Güven skoru üretiyoruz

Geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını sağlamayı misyon edindiklerini belirten İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, iş süreçlerini ise şöyle özetliyor: “Hemen hepimiz günlük hayatımızda veya işimizi yaparken birilerine borç veriyoruz. En çok merak ettiğimiz şey ise bize bu borcun geri ödenip ödenmeyeceği oluyor. İnteraktif Kredi olarak bizler, ticari hayatta borç-alacak ilişkisi içinde olan taraflar arasındaki güvenin kurulmasına yardımcı oluyoruz. Ürettiğimiz tüm finansal raporlarda; yapay zeka tabanlı kredi algoritmalarımız ile kişilerin veya kurumların ödeme alışkanlıklarını çeşitli asimetrik enformasyon yöntemleri ile birleştirerek yeniden bir güven skoru üretiyoruz. Uluslar arası rating modellerinde olduğu gibi 0-1000 arasında değişen güven skoru tahmin edeceğiniz üzere 0 en az güvenebileceğimiz müşteriyi simgelerken 1.000 en çok güvenebileceğiniz müşteriyi ifade etmektedir. Kullanıcılarımız borçlanma kararlarını vermeye çalışırken skorun yanı sıra kendileri için sözel ifadelerle oluşturulmuş karar önerilerini görebiliyorlar. Ayrıca müşteriler için çeşitli tavsiyeler sunuyoruz. Bunların yanı sıra borç limiti, vade seçenekleri ve borcun geri ödenip ödenmeyeceği ile ilgili tahminlerde yine sunduğumuz raporlarda yer alıyor.”

500 bin kullanıcıya ulaştık

Şu an pazardaki yerini bulmuş olan ilk İnteraktif Kredi Raporu’nun 500 bin kullanıcıya ulaştığı bilgisini veren Ölçenoğlu, “Kira raporumuz 100’ü aşkın emlak ofisinde ve KW cadde ofisinde Beta testlerine devam ederek güvenilir kiracı ve gayrimenkul sahiplerini buluşturuyor. Kurumlar arasındaki borçlanmada yol gösterici olan İnteraktif Kurumsal Kredi raporunu TÜBİTAK’a sunduk ve kodlamalarına başladık. Gelecekte ise senet ve araç kiralama raporlarımız için ise en yakın zamanda araştırmalara başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.