KOBİ’ler, Yapay Zekaya Kurumsal Şirketlerden Daha Fazla Güveniyor

Salesforce Araştırmasına göre, kurumsal ekipler, yeni teknolojileri uygulamakta 5 kat daha fazla zorluk yaşıyor.

600 BT uzmanının katılımıyla yakın zamanda yapılan bir araştırma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’lerin) yapay zeka ve faydaları konusunda kurumsal şirketlere göre daha emin olduklarını ortaya koyuyor. Aslında KOBİ’lerde çalışan BT profesyonellerinin büyük çoğunluğu (yüzde 95) üretken yapay zekayı işlerinde kullanma konusunda güven duyuyor ve teknolojiden elde edilen gelir artışı için daha fazla fırsat görüyor.

Yeni üretken yapay zeka teknolojisinin yükselişi, inovasyonu demokratikleştiriyor ve KOBİ’lerin daha eşit şartlarda rekabet etmesine olanak tanıyor . Araştırma, KOBİ’lerin yapay zekayı benimseyerek halihazırda daha derin iş içgörüleri elde ettiklerini, gelirlerini artırdıklarını ve müşteri deneyimlerini iyileştirdiklerini gösteriyor.

Salesforce Araştırması Bulguları:
• KOBİ’ler, yapay zeka becerilerine kurumsal şirketlerden daha fazla güveniyor.
• KOBİ’ler yapay zeka ile büyümeyi hızlandırırken, işletmeler operasyonel verimliliğe odaklanıyor.

Yapay zekanın KOBİ’ler için en önemli 3 avantajı:
1. İyileştirilmiş iş içgörüleri
2. Gelir artışı
3. Geliştirilmiş müşteri deneyimi

Yapay zekanın işletmeler için en önemli 3 avantajı:
1. Rutin görevleri otomatikleştirme
2. Verimliliği arttırmak
3. Geliştirilmiş müşteri deneyimi

• İşletmeler yapay zeka gibi yeni teknoloji uygulamalarıyla KOBİ’lerden daha sık mücadele ediyor.
• Kurumsal BT ekiplerinin yapay zeka gibi yeni teknolojileri uygularken hız, iş değeri ve güvenliği dengeleme konusunda zorluk yaşama olasılığı KOBİ BT ekiplerine göre 5 kat daha fazla .
• Kurumsal BT ekiplerinin, kuruluşlarının veri yönetimi altyapısının yenilik talebini karşılayamayacağından endişe duyma olasılığı KOBİ BT ekiplerine göre 2 kat daha fazla.
• Kurumsal BT ekiplerinin, kuruluşlarının güvenlik altyapısının yenilik talebini karşılayamayacağından endişe duyma olasılığı KOBİ BT ekiplerine göre 2 kat daha fazla .

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?