Kişisel Verilerin Korunması Hukuku, İkinci Baskısıyla Piyasada

SRP-Legal Kurucu Yöneticisi Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku adlı kitabının genişletilmiş ikinci baskısını 42 Maslak’ta gerçekleştirilen bir tanıtım toplantısı ile iş dünyasına duyurdu. Elektronik haberleşme sektörüne ilişkin özel düzenlemelerin yer aldığı kitap Beta Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler son yıllarda önemli bir başlığı daha Türkiye gündemine taşıdı: Kişisel verilerin korunması. Hayatın her alanında önemli hale gelen kişisel verilerin güvenliği, özellikle internet ve sosyal medya platformlarında yaşanan suistimal örnekleriyle her geçen gün daha fazla dikkat çekiyor. Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku isimli eseriyle bu alana ışık tutuyor. İş hayatında 20 yılı geride bırakan SRP-Legal Kurucu Yöneticisi Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, kişisel verilerin korunması konusundaki birikimini, alanında referans olan Kişisel Verilerin Korunması Hukuku kitabıyla okurlarına aktarıyor.

Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün’ün okurlara sunulan Kişisel Verilerin Korunması Hukuku isimli referans kitabı, SRP-Legal’in İstanbul’daki ofisinde gerçekleşen bir etkinlikle iş dünyasına duyuruldu.

Kitabının mesleki tecrübesi ve son 15 yılda odaklandığı kişisel verilerin korunması konusunda birikiminin bir yansıması olduğunu belirten Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, “Mesleki geçmişim ve özellikle elektronik haberleşme sektöründe çalıştığım dönemde kazandığım birikim, yapacağım çalışmanın teknoloji hukuku ile ilgili olması gerektiğini gösterdi. Bu noktadan hareketle çalışmalarına başladığım tezimde, Sayın Hocam Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin desteğini hep gördüm. Bu nedenle kendisine müteşekkirim. Kişisel verilerin önemi ve değeri giderek artıyor. Sadece verilerinizi paylaşarak pek çok uygulama ve servisi kullanabilmeniz, uygulama ve servislerin ücretsiz olduğunu değil sizin verinizin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. 20 yılı aşkın tecrübem ile şekil verdiğim kitabımı akademi ve iş dünyasına sunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, çalışmalarına dünyadaki öncü genel kişisel veri koruması düzenlemeleri ve uygulamalarının yanı sıra veri temelli bir sektör olan elektronik haberleşme sektörüne ilişkin düzenlemeleri inceleyerek başladı. Ardından ülkemizde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yasama çalışmalarında elektronik haberleşme sektörü sözcüsü olarak yer aldı. Bununla birlikte Elektronik Haberleşme Kanunu’nun ve bu kanuna dayanılarak yapılan düzenlemelerin yasalaşması ve düzenlenmesi sürecinde sözcülük yaptı. Bu süreçte tezinin çatısını oluşturan Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, University of London, Institute of Advanced Legal Studies’de gönüllü misafir araştırma görevlisi olarak çalışarak tezini tamamladı.

Kişisel Verilerin Korunması Hukuku kitabının 2. baskısı, Beta Yayıncılık ile kitapçılarda ve online platformlarda satışa sunuluyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?