İTÜNOVA TTO’dan 15 Kat Çarpanla Başarılı Çıkış

İTÜ’nün teknoloji transfer ara yüzü olarak hizmet veren İTÜNOVA TTO, yatırımcıları arasında yer aldığı Reengen firmasından 15 çarpanla başarılı çıkış yaptı. İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, teknolojisine inandıkları girişimlere yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkemizin ulusal kalkınmasına katma değer sağlamak amacıyla sanayiye sunan İTÜNOVA TTO, teknoloji şirketlerine yaptığı yatırımlarla da adından sıkça söz ettiriyor. Konuyla ilgili konuşan İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, “2015 yılında enerji sektörünü IoT ve yapay zeka teknolojileri ile dijitalleştiren Reengen’in melek yatırımcıları arasında yer aldık. Reengen’in sahip olduğu teknolojiye inanarak yatırım yapma kararı almıştık.

Bugün geldiğimiz noktada ikinci tur yatırımını alan girişimden, 15 çarpanla başarılı bir çıkış yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar 6 girişime hissedar olarak yatırım yaptık. Reengen’le birlikte ikinci çıkışımızı gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonra da yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Girişimcilere Tam Destek Sunuyor

Çitil, “Bir fikrin doğmasından bunun hayata geçmesine kadar olan tüm süreçlerde girişimcilere destek veriyoruz. Girişimcinin fikrinin patentlenebilir ve ticarileştirilebilir mi olduğunun tespitinden, patentlerinin alınmasına ve bu patentlerin yurt içi-yurt dışında ticarileştirilme çalışmalarına kadar çok geniş bir alanda destek sunuyoruz. Savunma sanayi, yazılım, donanım, otomotiv, Ar-Ge, gıda, teknoloji, çevre gibi çok çeşitli sektörlerdeki girişimcilerle çalışıyoruz” diye konuştu.

Enerji Tasarrufu ve Maliyet Düşüşü Sağlıyor

Geliştirdiği yeni nesil enerji IoT platformu ile tesislerin mevcut enerji yönetimi paradigmasını değiştirmeyi hedefleyen Reengen, yapay zeka destekli iş zekası platformu ile fiziksel enerji sistemleri ile dijital dünya arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Yüksek analitik ve veri entegrasyon kabiliyeti ile enerji ve bakım maliyetlerini aşağı çekiyor. Ticari binalar ve sanayi tesisleri için 360 derece enerji yönetim ve enerji satın alım danışmanlığı veren Reengen, tahminleme, anormallik teşhisi, IoT tabanlı kritik güç sistemleri takibi, enerji kullanım ve tarife optimizasyonu ile yüzde 15’e varan enerji tasarrufu, özellikle çok şubeli işletmeler için ise binlerce adam-saat operasyonel verimlilik ve enerji satın alımında yüzde 4’e varan maliyet düşüşü sağlıyor.