İsveç’in Süper Bilgisayarına AMD EPYC İşlemcileri Güç Verecek

AMD, Hewlett Packard Enterprise (HPE) ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) ile birlikte “Dardel” adındaki yeni bir süper bilgisayarı hayata geçirmek için işbirliği yapacağını duyurdu.

AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct GPU hızlandırıcılarını içeren HPE Cray EX süper bilgisayarından güç alan Dardel, saniyede 13,5 petaflopluk bilgi işlem performansıyla İsveç’te bilim ve mühendislik araştırmalarına destek sağlayacak.

Yeni süper bilgisayarın adı, İsveçli yazar Thora Dardel ve eşi ressam Nils Dardel’in onuruna verildi. Sistem Stockholm Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Merkezinde (PDC) barındırılacak ve İsveç Ulusal Hesaplama Altyapısının PDC’deki mevcut sisteminin yerini alacak. PDC, uygulamalarının yeni sistemin artan bilgi işlem gücünden tam olarak yararlanacak şekilde uyarlanmasını sağlamak üzere önde gelen HPC araştırma uygulamaları geliştiricileriyle yakın çalışıyor.

İsveç Ulusal Bilgi İşlem Altyapısı (SNIC) Direktörü Prof. Hans Karlsson, şunları söyledi: “Son zamanlarda, araştırmacıların özellikle GPU’lara dayalı hızlandırıcıları kullanma ihtiyacında çarpıcı bir artış gözlemledik. Yakında bu talebi Dardel’deki hızlandırıcılarla karşılayabileceğiz. Dardel, büyük ölçekli hesaplama kaynaklarına erişim gerektiren araştırmalarda İsveç’in kapasitesini önemli ölçüde artıracak. ”

HPE HPC ve Kritik Görev Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Peter Ungaro, şunları ekledi: “Yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) teknolojileri, her gün kullandığımız ürün ve hizmetlerde yer alan teknolojileri geliştirmek için Ar-Ge alanında yaygın olarak kullanılıyor. On yıllardır KTH Royal Institute of Technology’deki PDC Yüksek Performanslı Hesaplama Merkezi, HPC kullanarak bir dizi sektörde atılımlar yapmak isteyen araştırmacı topluluğunu güçlendirdi. KTH Royal Institute of Technology tarafından, İsveçli endüstriyel şirketlerin araştırmalarını ve yeniliklerini teşvik etmek üzere yeni nesil AMD teknolojilerine sahip HPE Cray EX süper bilgisayarı sunmak üzere tercih edilmekten onur duyuyoruz.”

AMD EMEA Ticari Kıdemli Direktörü Roger Benson şu yorumlarda bulundu: “Bu gelişmiş süper bilgisayar projesinde HPE ve KTH ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Son teknoloji AMD EPYC işlemciler ve AMD Instinct hızlandırıcıların birleşimi, bilim insanlarının ve araştırma kurumlarının günümüzün HPC iş yüklerinin artan bilgi işlem talebini karşılamasını ve ötesine geçmesini sağlarken, araştırmalarını ilerletmelerine yardımcı olacak.”

Dardel sistemi iki aşamada kurulacak. HPE, CPU bölümü ve depolama sisteminden oluşan sistemin ilk aşamasını bu yıl yaz aylarından önce teslim edecek. Bu ilk aşama, SNIC kullanıcılarına hesaplamalarını gerçekleştirmeleri için yaklaşık 65 bin CPU çekirdeği sağlayacak. GPU bölümünden oluşan Dardel’in ikinci aşaması, bu yılın sonbaharında teslim edilecek. Araştırmacılar Dardel’in ilk aşamasını bu yılın Temmuz, ikinci aşamasını önümüzdeki yıl Ocak ayından itibaren kullanmaya başlayacaklar.

Etiketler: , , ,