İSTTELKOM’da Stratejik Dönüşüm Yolculuğu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSTTELKOM AŞ, 5 yıllık dönemde teknoloji ve dijitalleşme alanındaki stratejik dönüşümüyle İstanbulluların yaşam kalitesini artırmaya devam ediyor.

Telekomünikasyon altyapı hizmetleri sunmak üzere kurulan İSTTELKOM AŞ, 2019- 2024 dönemi vizyonu doğrultusunda tüm kurumların bilgi teknolojileri ve iletişim altyapı ihtiyaçlarına çözüm sağlayabilen sistem entegratörüne evrildi.

Fiber altyapı, veri merkezi, siber güvenlik, telsiz, wifi, sistem entegrasyonu, yönetilen hizmetler ve yeni nesil teknolojiler gibi birçok farklı alanda hizmet sunan İSTTELKOM, özellikle kamu kurumlarının dijital dönüşüm projelerine liderlik ederek İstanbul’un Akıllı Şehir telekomünikasyon altyapı inşasına öncülük etti.

İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı ve İSTTELKOM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin bu süreçteki stratejik değişimi şu sözlerle ifade etti.

’’Makroekonomik zorlukların yoğun olarak hissedildiği bir dönem de göreve geldiğimiz İSTTELKOM’da taşıdığımız sorumluluk ve hedefler doğrultusunda İstanbul’u iletişim alanında hak ettiği seviyelere taşımak için faaliyetlerimizi iş alanlarımızı çeşitlendirerek sürdürdük. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile birlikte bir çok önemli proje ve çalışmaya imza attığımız bu dönemde sunduğumuz uçtan uca çözümlerle kurumların operasyonel verimliliklerini artırırken, ölçek ekonomisi ile İBB grubuna güçlü tasarruf sağladık. İstanbul’un fiber ağını genişleterek 600 KM haberleşme altyapısı yaptık. İBB Veri Merkezi fiili kapasitesini 9 kat artırıp hizmet verilen kuruluş sayısını 16’dan 33’e yükselttik. İBB Bilişim Kontrol Merkezi kurduk ve afet durumlarına karşı İBB Felaket Kurtarma Merkezi projesini başlattık. İBB WiFi kullanıcı sayısını 2.9 milyondan 5.5 milyona, erişim nokta sayısını 7 binden 11 bin noktaya çıkardık. Metrolarda internet hizmetini yeniden başlattık. M2, M8, F4 hatları ile 130 adet metro istasyonunda internet hizmeti sunduk. Yakında M4(Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı) hattını da kapsamayı hedefliyoruz. Ticari tarafta ayrıca şirket gelirlerini yaklaşık 10 kat büyüterek tarihinin en yüksek gelir ve karlılığına ulaştık. Yeni nesil telekomünikasyon şirketi olarak güçlü operasyonel ve finansal sonuçlarla geride bıraktığımız bu döneminin başarısını kurumsal stratejik dönüşümle sağladık.’’ dedi.

Narin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Tüm bu çalışmaları yaparken sosyal sorumluluk kapsamında aynı zamanda kadın yönetici oranımızı yüzde 24’e çıkartıp, teknoloji grup iştirak şirketleriyle hayata geçirdiğimiz İBB Tech Gelecek projesi ile 147 genç yeni mezun istihdamına katkı sağlamanın gururunu yaşadık. Bilişim 500 şirketi arasında sıralamamızın her geçen yıl artması bizleri ayrıca çok mutlu ve motive ediyor.”

Narin, gelecek dönemde de tüm paydaşlarımız ve vatandaşların teknolojik yaşan kalitesini artırmaya yönelik yatırımları aralıksız sürdüreceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?