Intertech, VMware ile Projelerini Sorunsuz Bir Şekilde Tamamlayabiliyor

Intertech Altyapı ve Sistem Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Kemal Özcan, bankanın iştiraki olan teknoloji firması Intertech’in VMware ile kesintileri nasıl azalttığını ve süreçlerini iyileştirdiğini Enterprise Next’e anlattı.

11 ülkede 53 müşterisi ve 1200 çalışanıyla değer yaratan bir teknoloji firması olan Intertech, özellikle son 3 yıldır dönüşüm programlarıyla, kaliteyi ve üretkenliği artırırken teknoloji altyapı yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor.

Şirketin başta Denizbank olmak üzere birlikte çalıştığı kurumlar, buluttaki esnekliği ve çevikliği kendi veri merkezinde yakalamak için sanallaştırmaya ihtiyaç duyuyor. Intertech de bu ihtiyaçtan güç alarak özel bulut sistemlerine yatırım yaptı ve VMware sanallaştırma platformu ile Intercloud adını verdiği finansal bulut sağlayıcı altyapısını oluşturdu. VMware’i tercih etme sebeplerini açıklayan Intertech Altyapı ve Sistem Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Kemal Özcan, “Küresel vizyonu bizimkiyle örtüştüğü için ve sanallaştırmadaki bariz avantajları nedeniyle bu hizmetin altyapısında VMware Cloud Foundation’ı kullanıyoruz ve kritik üretim uygulamalarını burada çalıştırıyoruz. Bu yüzden VMware’in hizmetlerinden kesinlikle memnunuz ve bizim için de son derece önemli” diyor.

VMware çözümleriyle altyapı kaynaklı kesintiler önemli ölçüde azalıyor

Intertech, uzaktan erişimin bir standart haline geldiği pandemi döneminde VMware Horizon çözümüyle mevcut VDI (Virtual Desktop Infrastructure, Sanal Masaüstü Altyapısı) ortamına entegrasyonu çok hızlı yapabildi. Şu anda Denizbank’ın tüm çağrı merkezi de dahil olmak üzere 1.500’ün üzerinde kullanıcısını bu ortamda barındırabiliyor ve VMware ile 1.800’den fazla sanal makine çalıştırabiliyor. Yazılım evi Intertech, Intercloud’u kullanmaya başladıktan sonra altyapı kaynaklı kesintilerde gözle görülür bir azalma kaydetti. Ayrıca artık sunucu kaynaklarını bir iş yükünden diğerine dakikalar içinde kesintisiz bir şekilde kaydırabilme esnekliğine sahip oldu. VMware’in sunduğu imkanlar sayesinde farklı sanallaştırma ortamlarından bile VMware ortamına kaydırma yapabiliyor.

Kemal Özcan, gerçekleştirdikleri bu geçişin sunduğu en önemli katkılarını “Kesintiler azaldı, performans ve esneklik arttı, bu sayede de operasyonel iş yükleri azaldı. Aynı zamanda sanallaştırma altyapısındaki bileşenlerin güncelleme ve iyileştirme süreçlerini otomatize ederek her zaman tutarlı ve güncel olmasını sağladık. Ayrıca yetkin bir izleme ve raporlamanın yanı sıra kaynakları başka bir noktaya çok hızlı aktarabiliyoruz. Önümüzdeki dönemde öncelikli olarak sanallaştırmayı ana sunucu platformu haline getirmeyi ve otomasyon destekli çevik bir bulut altyapısı olarak konumlandırmayı hedefliyoruz” diyerek açıklıyor.

VMware Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediçeler ise görüşlerini şu şekilde aktarıyor:
“Denizbank’la gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında profesyonel destek sunduk ve ekiple bilgimizi, tecrübemizi paylaştık. Ayrıca geçiş sırasında yaşanan olumsuzluklara karşı titiz bir yaklaşım göstererek projeyi eksiksiz ve sorunsuz biçimde tamamladık. Böylece Denizbank’ın kesintileri azaldı, performansı ve esnekliği arttı ve bu sayede operasyonel iş yükleri de azaldı.”

Intertech’in VMware Cloud Foundation çözümünü altyapıda kullanarak ve modern uygulamalarını daha olgun ve esnek ortamlarda geliştirmeye devam ederek, konteynerleri daha tutarlı bir şekilde çalıştırmaya odaklanması ve hepsini tek bir kontrol noktasından yönetmesi gerekiyor. Kemal Özcan, sözlerini şu şekilde bitiriyor: “VMware ekibine bu son derece önemli süreçte sunduğu profesyonel destek, çalışma arkadaşlarıma kazandırdıkları bilgi, tecrübe ve koçluğun yanı sıra dönüşüm esnasında gösterdikleri titiz yaklaşımları için de teşekkür ediyorum.”

Konuyla ilgili hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?