Intel Yapay Zekayı Her Yerde Hızlandırıyor

Intel Core Ultra ve 5. Nesil Intel Xeon işlemciler, Intel’in eşsiz yapay zekâ portföyünü genişleterek, yapay zekâyı herkes için erişilebilir kılıyor.

New York’ta düzenlenen ‘AI Everywhere’ (Her Yerde Yapay Zekâ) lansmanında Intel, müşterilerin yapay zekâ çözümlerini veri merkezi, bulut, ağ, uç ve PC dahil olmak üzere her yerde kullanmalarını sağlayacak benzersiz yapay zekâ ürünleri portföyünü tanıttı.

“Yapay zekâ inovasyonu, dijital ekonominin etkisini küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde otuzuna kadar artırma potansiyeline sahip” diye belirten Intel CEO’su Pat Gelsinger sözlerine şöyle devam etti:
“Intel, müşterilerin yapay zekâyı bulutta ve giderek artan bir şekilde yerel olarak bilgisayarda ve uçta, yani verilerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde, sorunsuz bir şekilde entegre etmelerine ve etkili bir şekilde çalıştırmalarına olanak tanıyan teknolojileri ve çözümleri geliştiriyor.”

Gelsinger, Intel’in kapsamlı yapay zekâ ayak izinin buluttan ve kurumsal sunuculardan ağlara, yüksek hacimli istemcilere ve yaygın uç ortamlarına kadar uzandığını vurguladı. Ayrıca Intel’in dört yılda beş yeni işlem teknolojisi düğümünü teslim etmeye hazır olduğunun da yeniden altını çizdi.

“Intel olağanüstü tasarlanmış platformlar, güvenli çözümler ve açık ekosistemlere destek yoluyla yapay zekâyı her yere taşımayı misyon edindi” diye belirten Gelsinger, şöyle ekledi: Bugün yapay zekâlı bilgisayar çağını müjdeleyen Intel Core Ultra’nın ve işletmeler için yapay zekâ hızlandırmalı 5. Nesil Xeon’un lansmanıyla yapay zekâ portföyümüz daha da güçleniyor.”

Intel Core Ultra, Yapay Zekâlı Bilgisayarlara ve Yeni Uygulamalara Güç Veriyor

Şirketin 40 yıldaki en büyük mimari değişikliğini temsil eden Intel Core Ultra, yapay zekâlı bilgisayar neslini her açıdan inovasyonlarla başlatıyor: CPU bilişimi, grafik, güç, pil ömrü ve son derece yeni yapay zekâ özellikleri. Yapay zekâlı bilgisayar, Intel Centrino dizüstü bilgisayarların her yerden Wi-Fi’a bağlanmasını sağladığından bu yana, bilgisayar deneyiminde 20 yıl içinde yaşanan en büyük dönüşümü temsil ediyor.

Intel’in ilk istemci çip üzerinde yapay zekâ hızlandırıcısına (nöral işlem birimi ya da NPU) sahip olan Intel Core Ultra, önceki nesle göre 2,5 kat daha iyi güç verimliliğiyle yeni bir güç tasarruflu yapay zekâ hızlandırma seviyesi sağlamak üzere tasarlandı. Dünya standartlarındaki GPU’su ve lider CPU’su da yapay zekâ çözümlerini hızlandırma kapasitesi taşıyor.

Daha da önemlisi Intel, bilgisayar deneyimini değiştirecek son derece yaratıcı, üretken ve eğlenceli uygulamalardan oluşan yüzlerce yapay zekâ destekli uygulamayı bilgisayar pazarına sunmak için 100’den fazla yazılım satıcısıyla işbirliği yapıyor. Tüketiciler ve ticari müşteriler için bu, Intel Core Ultra’da özellikle rakip platformlara kıyasla daha büyük ve daha kapsamlı bir yapay zekâyla geliştirilmiş uygulama setinin harikulade bir performans sergileyeceği anlamına geliyor. Mesela Adobe Premiere Pro’da çalışan içerik oluşturucular rakiplerine kıyasla yüzde 40 daha yüksek performansın keyfini çıkaracak.

Intel Core Ultra tabanlı yapay zekâlı bilgisayarlar, yılbaşı tatili döneminde ABD’deki seçkin perakendecilerden temin edilebilir. Intel Core Ultra önümüzdeki yıl, dünya çapında dizüstü bilgisayar ve PC üreticilerinin 230’dan fazla tasarımına yapay zekâyı getirecek. 2028 yılına kadar bilgisayar pazarının yüzde 80’ini teşkil edecek olan yapay zekâlı bilgisayarlar; çalışma, öğrenme ve yaratma süreçlerimize yeni araçlarla katkıda bulunacak.

Yeni Xeon; Daha Güçlü Yapay Zekâyı Veri Merkezi, Bulut, Ağ ve Uca Taşıyor

Yine bugün tanıtılan 5. Nesil Intel Xeon işlemci ailesi, performans ve verimlilikte kayda değer bir sıçrama sağlıyor5. Önceki nesil Xeon ile kıyasla genel bilişim performansında ortalama yüzde 21 performans kazanımı6 sağlayan bu işlemciler, çeşitli müşteri iş yüklerinde watt başına ortalama yüzde 36 daha yüksek performans sunuyor. Tipik bir beş yıllık yenileme döngüsünü takip eden ve daha eski nesillerden yükseltme yapan müşteriler, toplam sahip olma maliyetlerini yüzde 77’ye kadar azaltabilir.

Xeon, yerleşik yapay zekâ hızlandırmasına sahip tek ana akım veri merkezi işlemcisini temsil ederken, yeni 5. Nesil Xeon ise 20 milyar parametreye kadar büyük modellerde yüzde 42’ye kadar daha yüksek çıkarım ve ince ayar sağlıyor. Ayrıca 5. Nesil Xeon, tutarlı ve sürekli gelişen MLPerf eğitim ve çıkarım kıyaslama sonuçlarına sahip tek CPU’dur.

Xeon’un yerleşik yapay zekâ hızlandırıcıları, optimize edilmiş yazılım ve gelişmiş telemetri yetenekleriyle birlikte, iletişim hizmeti sağlayıcıları, içerik dağıtım ağları ve perakende, sağlık ve imalatı da içeren geniş dikey pazarlar için zorlu ağ ve uç iş yüklerinin daha yönetilebilir ve verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlıyor.

Bugünkü etkinlik sırasında IBM, 5. Nesil Intel Xeon işlemcilerin, watsonx.data platformunda, test sırasında önceki nesil Xeon işlemcilere kıyasla 2,7 kata kadar daha iyi sorgu verimliliğine ulaştığını açıkladı.1 Gelecek yıl 5. Nesil Xeon’u dağıtacak olan Google Cloud ise Palo Alto Networks’ün Google Cloud üzerinden 4. Nesil Xeon’daki yerleşik hızlandırmayı kullanarak tehdit algılama derin öğrenme modellerinde 2 kat performans artışı yaşadığını belirtti. Bunların yanı sıra, bağımsız oyun stüdyosu Gallium Studios, Numenta’nın Xeon işlemciler üzerinde çalışan yapay zekâ platformunu kullanarak çıkarım performansını GPU tabanlı bulut örneğine göre 6,5 kat artırarak, yapay zekâ tabanlı oyunu Proxi’de maliyet tasarrufu ve gecikme süresi düşüşü sağladı.

Böylesi bir performans, veri merkezi ve bulutun yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki ağlarda ve uç uygulamalarda gelişmiş yapay zekâ için yeni olasılıkların önünü açıyor.

Geliştiricilerin İhtiyaç Duyduğu Her Yerde Yapay Zekâ Hızlandırması ve Çözümleri

Hem Intel Core Ultra hem de 5. Nesil Xeon, hiç beklenmedik konumlarda kendine yer edinecek. Menü seçimlerinizi bütçenize ve diyet ihtiyaçlarınıza göre yönlendiren bir restoran; kalite ve güvenlik sorunlarını kaynağında tespit eden bir üretim tesisi; insan gözünün göremeyeceklerini görebilen bir ultrason; elektriği dikkatli bir hassasiyetle yöneten bir elektrik şebekesi düşünün.

Yapay zekânın en hızlı büyüyen iş yükü olduğu ve on yılın sonunda 445 milyar dolarlık bir küresel pazara ulaşacağı tahmin edilen bu uç bilişim kullanım alanları, bilişimin en hızlı büyüyen segmentini temsil ediyor. Bu pazarda uç ve istemci cihazları, veri merkezine kıyasla 1,4 kat daha fazla çıkarım talebini tetikliyor.

Çoğu durumda, müşteriler karma yapay zekâ çözümlerinden yararlanacaklar. En iyi kullanıcı deneyimi ve en düşük maliyetleri sunmak için, hepsi bir arada iletişim ve işbirliği platformundaki Intel Core tabanlı istemci sistemlerinde ve Intel Xeon tabanlı bulut çözümlerinde yapay zekâ iş yüklerini çalıştıran Zoom’u ele alalım. Zoom, komşunun havlayan köpeğinin sesini bastırmak, dağınık ev ofisinizin görüntüsünü bulanıklaştırmak ve bir toplantı özeti ve e-posta oluşturmak için yapay zekâyı kullanıyor.

Intel ise, yapay zekâ donanım teknolojilerini mümkün olduğunca erişilebilir ve kullanımı kolay hale getirmek için, geliştiricilerin kullandığı yapay zekâ çerçevelerinde (PyTorch ve TensorFlow gibi) optimizasyonlar yaratıyor ve yazılımları farklı donanım türlerinde taşınabilir ve yüksek performanslı hale getirmek için temel kütüphaneler (oneAPI aracılığıyla) sunuyor.

oneAPI ve OpenVINO araç seti de dahil olmak üzere Intel’in üstün geliştirici araçları, geliştiricilerin yapay zekâ iş yükleri ve çözümleri için donanım hızlandırmadan yararlanmasına ve çok çeşitli çıkarım hedeflerinde yapay zekâ modellerini hızlı bir şekilde oluşturmasına, optimize etmesine ve dağıtmasına yardımcı oluyor.

Hızlı Bakış: Intel Gaudi3 Yapay Zekâ Hızlandırıcı

Etkinliğin sonunda, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan Intel Gaudi3 hakkında bilgi veren Gelsinger, derin öğrenme ve büyük ölçekli üretken yapay zekâ modelleri için yeni nesil yapay zekâ hızlandırıcısını ilk kez gösterdi. Intel, son derece rekabetçi toplam sahip olma maliyeti ve fiyatlandırmayla birlikte artan ve kanıtlanmış performans avantajları nedeniyle Gaudi ürün grubunu hızlı bir şekilde genişletti. Üretken yapay zekâ çözümlerine olan talep artarken Intel, Gaudi öncülüğündeki yapay zekâ hızlandırıcıları paketiyle 2024 yılında hızlandırıcı pazarının daha büyük bir bölümünü ele geçirmeyi bekliyor. İş ortaklarıyla ve geniş bir ekosistemle Intel, yapay zekânın beslediği yeni büyüme fırsatlarının önünü açıyor ve yapay zekâyı her yere taşıyor. Hem de şimdiden…

Intel’in  davetlisi olarak katıldığımız ve New York’la birlikte İtalya’nın Milano kentinde eş zamanlı olarak düzenlenen AI Everywhere etkinliği ile izlenimlerimizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?