Intel Quantum Yazılım Geliştirme Kiti 1.1’i Yayınlanıyor

Intel Labs’ın hatırı sayılı sözcülerinden Scott Bair, yarının teknolojisini icat etmek için inovatif araştırmalara ilişkin içgörülerini paylaşıyor.

Intel Developer Cloud yahut qBraid’de yayınlanan Intel Quantum Yazılım Geliştirme Kiti’nin (SDK) 1.1 sürümü sayesinde, Intel® Quantum Compiler, Quantum Runtime ve kuantum donanım simülasyonu da dahil olmak üzere simülasyonda bu tam kuantum bilgisayarı kullanmak için daha fazla seçenek artık geliştiricilere sunuluyor. Intel Quantum SDK 1.1; açık kaynaklı derleyici ön ucu, yeni hedef kübit simülatörü arka uçları ve özelleştirilebilir kübit gürültü modellerine ilave olarak, bilinen modellerde kodlama için daha güçlü programlama araçları da dahil olmak üzere yeni özelliklerle üst düzey programlama ortamının yeteneklerini genişletiyor.

Simülasyonda tam bir kuantum bilgisayarı olan Intel Quantum SDK, sonunda Intel’in Horse Ridge II kontrol çipi ve yine Intel’in Tunnel Falls kuantum nokta spin kübit araştırma çipi de dahil olmak üzere Intel’in kuantum donanımlarının arayüzü işlevini yerine getirecek. Aynı zamanda geliştiricilerin simülasyonda kuantum algoritmaları programlamasına da olanak tanıyan kitte, endüstri standardı düşük seviyeli sanal makine (LLVM) derleyici araç zinciri kullanılarak C++ dilinde yazılmış sezgisel bir programlama arayüzü bulunuyor. Sonuç olarak Intel’in SDK’sı, C/C++ ve Python uygulamalarıyla sorunsuz bir arayüz sunuyor ve dolayısıyla daha özelleştirilebilir ve çok yönlü bir hale geliyor.

“1.1 sürümüne ilave edilen özellikler, Intel’in kuantum bilişimi daha fazla geliştirici için sezgisel ve erişilebilir hale getirme çabalarının devamı niteliğini taşıyor” diye belirten Intel Labs Kuantum Uygulamaları ve Mimarisi Direktörü Anne Matsuura, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Intel Quantum SDK beta sürümü ve 1.0 sürümünün 2022 yılındaki ilk yayınlanışından bu yana, Intel birçok kullanıcının olumlu sonuçlarına tanık oluyor. Intel aynı zamanda, kendi tarafından finanse edilen kuantum eğitim programları ve Intel Kuantum SDK yarışmalarının başlatılması da dahil olmak üzere kuantum ekosistemini genişletme çabalarında lider rolünü üstleniyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?