Intel Optane: Yüksek Kapasiteli Disklere Düşük Maliyetli Performans Dopingi

Intel, düzenlediği bir toplantıyla yeni Optane teknolojisinin detaylarını paylaştı. Türkiye’de de satılmaya başlanan çözüm, yüksek performanslı bir ön bellek gibi davranarak yüksek kapasiteli mekanik sabit diskleri SSD’lerle kıyaslanacak performans seviyesine taşıyor.

intel optane

Intel, META Bölgesi Perakende Satış Direktörü Ali Rıza Küçük ve Intel EMEA Bölgesi Client Computing Pazarlama Direktörü Hans Juergen Werner’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ana konusu şirketin Optane adını verdiği yeni teknolojisi oluşturdu.

Optane teknolojisine girmeden önce Intel’in Türkiye’deki durumuyla ilgili kısaca bilgi paylaşan Ali Rıza Küçük, Intel olarak son yıllarda sadece bir işlemci üreticisi olmaktan sıyrılarak bilgi işlemin her alanında yer alan bir platform şirketi olmaya odaklandığını söyledi. Küçük Türkiye’de 5 yaşını aşmış 10 milyondan fazla bilgisayarın kullanımda olduğunu, bunun önemli bir potansiyel ortaya koyduğunu ve kur artışına rağmen 2018’in ilk çeyreğini büyümeyle kapatacaklarını söyledi.

Ardından Hans Juergen Werner sahneye çıkarak Optane teknolojisinin detaylarına girdi. Optane, en basit haliyle bilgisayarlarda kullanılan yüksek kapasiteli sabit disklerin daha verimli çalışmasını sağlayan bir tampon bellek olarak görev yapıyor. 2280 form faktöründeki m2 SSD yuvasına yerleşen bu çözüm, üzerinde 3D XPoint adı verilen çok yüksek performanslı bellek modülleri taşıyor. Kapasitesine göre maliyetli olmasının en önemli sebebi bu.

İşlemci ve Intel Rapid Storage sürücüsü tarafından yönetilen Optane bellek, sık erişilen verileri üzerine alarak fiziksel disk erişimine olan ihtiyacı azaltıyor ve dikkat çekici bir performans artışlarını beraberinde getiriyor. Böylece yüksek depolama kapasitesinden vazgeçmeden, diskinizin hızını hatırı sayılır oranda artırmanız mümkün oluyor.

Toplantıda Optane teknolojisiyle donatılmış klasik sabit diske sahip sistemler ve SATA SSD takılmış eşdeğerleri arasında bilgisayarın ve uygulamaların açılış hızını karşılaştıran bazı demolar gerçekleştirildi. bu demolarda Optane’in gerçekten bir hayli işe yaradığını bizzat gözlemledik.

Optane ürünleri ilk aşamada masaüstü bilgisayarlar için sunuldu. Birkaç aya kadar dizüstü bilgisayarlar için olan sürümleri de piyasaya sürülecek. Aradaki beklemenin sebebinin dizüstü bilgisayarlar için gereken BIOS uyarlamasının daha uzun sürmesi nedeniyle olduğu söylendi.

Diğer yandan, Optane teknolojisi sadece Intel’in 7. Ve 8. nesil Core işlemcileriyle çalışıyor. Böyle bir performans artışının yeni sistemler yerine özellikle birkaç yıllık bilgisayarlar için çok daha büyük bir fırsat olabileceği, Intel’in neden bu fırsatı değerlendirmediği yönündeki sorumuzu Ali Rıza Küçük şimdilik böyle bir desteğin olmadığı, ama ilerde söz konusu olabileceği şeklinde cevapladı.

16GB ve 32GB olarak iki ayrı boyutta satılan Optane bellekler 210 lira civarı başlangıç fiyatına sahip.

Göz atmaya değer. Karar sizin.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?