Intel 5G Çalışmalarını Yeni Ürünlerle Hızlandırıyor

Intel, önde gelen operatörlerin, OEM’lerin ve ISV’lerin yeni silikon ve yazılım desteğini sergilerken, neredeyse tüm vRAN ve sanallaştırılmış ağ çekirdeği dağıtımlarının Intel üzerinde çalıştığını vurguluyor.

Intel ve iş ortakları, on yıldan uzun bir süredir dünya ağlarını çekirdekten RAN’a (radyo erişim ağı) ve uç noktalara kadar sanallaştırma, bunları sabit işlevli donanımlardan programlanabilir, yazılım tanımlı platformlara taşıma, ağları daha çevik hale getirirken karmaşıklıklarını ve maliyetlerini düşürme misyonunu sürdürüyor.

Operatörler şu anda, giderek çeşitlenen veri ve hizmet karışımını otomatikleştirmek, yönetmek ve bunlara yanıt vermek için bulutta yerel işlevsellik sunmada bir sonraki derin uçurumu aşmaya çalışıyor ve operasyonlarının ucunda ihtiyaç duydukları zekâyı kuruluşlara sağlıyor.

Intel, bu geçişi ve ileri gelen operatörler, orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) ve bağımsız yazılım satıcılarının (ISV’ler) endüstrideki kapsamlı desteğini sağlayan bir dizi ürün ve çözümü açıkladı.

“Intel dünyanın bulutlarına, ağlarına ve işletmelerine güç vererek, bilgi işlem ve hızlandırmanın buluttan uca tüm süreklilik boyunca nereye yerleştirileceği konusunda bize benzersiz bir içgörü sağlıyor ve müşterilerimizin kullanıcı taleplerini karşılamak için ölçeklendirilmesine yardımcı oluyor” diye belirten Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ ve Uç Grubu Genel Müdürü Sachin Katti, sözlerine şöyle devam ediyor:
“4. Nesil Intel Xeon platformlarımızda aynı güç zarfında kalarak vRAN performansını iki katına çıkarmak1, 5G çekirdek UPF iş çıkarma yeteneğini neredeyse iki katına çıkarmak5 ve çok çeşitli ağ, güvenlik ve kurumsal uç hizmetlerinin dağıtımını hızlandırmak amacıyla kaydettiğimiz ilerlemeler, Intel’i müşterilerimizin geleceğin ağlarını bugünden modernize edecekleri ve bunlardan para kazanacakları için bir platform hâline getiriyor.”

vRAN Burada ve Neredeyse Tüm Dağıtımlar Intel’de Çalışıyor

Yüksek performanslı, ölçeklenebilir, esnek ve enerji verimliliği sağlayan sistemlere duyulan ihtiyaç, mobil ağların sabit işlevli, donanım tabanlı silikon ve altyapıdan, genel amaçlı işlemciler üzerinde çalışan yazılım tabanlı, tamamen sanallaştırılmış platformlara dönüşmesine neden oluyor. RAN’ın sanallaştırılmasını hızlandırmak, iletişim hizmeti sağlayıcılarını (CoSP’ler), gelecekteki gereksinimleri karşılarken RAN enerji verimliliğini artıracak ve toplam sahip olma maliyetlerini (TCO) azaltacak şekilde konumlandırıyor.

Diğerlerinin yanı sıra Advantech, Capgemini, Canonical, Dell Technologies, Ericsson, Hewlett Packard Enterprise, Mavenir, Quanta Cloud Technology, Rakuten Mobile, Red Hat, SuperMicro, Telefonica, Verizon, VMware, Vodafone ve Wind River’ın endüstrideki kapsamlı desteğiyle Intel, Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcileri piyasaya sürdü.

Intel, vRAN hızlandırmayı Intel Xeon yonga üzerinde sisteme (SoC) tamamen entegre ederek ve harici bir hızlandırıcı kart ihtiyacını ortadan kaldırarak, aynı güç zarfı içinde nesilden nesile 2 kat kapasite artışı ve entegre hızlandırma ile, 4. Nesil Intel Xeon platformunun halihazırda olağanüstü olan watt başına performans kazancının üzerinde ve ötesinde ilave yüzde 20’ye varan güç tasarrufu sağlıyor. İşlemci inovasyonları ve özellik entegrasyonunun bu kombinasyonu ile Intel, Intel vRAN Boost özellikli 4. Nesil Xeon Scalable işlemcilerin, yazılım tanımlı, sanallaştırılmış ağların avantajlarını sunarken, bugün piyasadaki en iyi Katman 1 SoC hızlandırıcı kartlarının watt başına performansına eşleşmesini6 ya da bunun üstüne çıkmasını bekliyor.

5G Çekirdek Ağları Yazılım Üzerinde Çalışarak Bulutta Yerel Çeviklik Sağlıyor

Ağın merkezinde yer alan Intel; performans, toplam sahip olma maliyeti, güç verimliliği, güvenlik ve ağ yığını genelinde görünürlük eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelmek amacıyla açık çözümlerle bulutta yerel, hizmet tabanlı mimarilere doğru evrimin öncülüğünü yapıyor. Intel’in donanım ve yazılım çözümleri, 5G çekirdek ağlarının güç verimliliği, performans ve gecikme süresi için kritik olan iş ile müşteri gereksinimleri arasında bir denge sağlamak için daha çok ve daha akıllı bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Ağ operatörlerinin ağlarını modernize etmelerine daha fazla yardımcı olmak ve 5G çekirdeğinde toplam sahip olma maliyetlerini (TCO) azaltmak için Intel, 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerin şu anda tek bir çift soketli sunucuda4 5G UPF iş yükü için endüstrinin ilk 1 Tbps performansını sağladığını gösterdi ve bu, Samsung tarafından da doğrulandı.

Buna ilave olarak, 5G Core referans yazılımı için yeni Intel Infrastructure Power Manager; iş çıkarma yeteneği, gecikme süresi ve düşürülen paket sayısı gibi anahtar performans göstergelerinden ödün vermeksizin çalışma süresi sunucu güç tüketimini veri trafiğiyle dinamik olarak eşleştiriyor.

Casa Systems, NEC ve Nokia ile birlikte test edilen yazılım, Intel’in 3. ve 4. Nesil Xeon Scalable işlemcilerindeki güç telemetrisi, granüler güç kontrol durumları ve düşük gecikme süreli frekans değişimi dahil birçok temel özelliğe erişimi basitleştirerek ISV’ler ve operatörler için piyasaya sürme süresini önemli ölçüde azaltıyor. Operatörler, referans yazılımı kullanarak ağ TCO’sunu azaltabilir ve net sıfır emisyon hedeflerine doğru ilerlemeyi hızlandırarak milyonlarca dolarlık potansiyel tasarruf ve önemli miktarda CO2 emisyonu dengelemesi gerçekleştirebilir7.

Intel, Uçta Hızı Belirliyor

Ağ ucundaki, özellikle de video hizmetlerindeki muazzam büyüme, hizmet sağlayıcılar için bu on yılın rekabet ortamında son derece belirleyici olacak. Operatörlerin ağ uç tesisleri, bu büyümeyi sağlamak için onları rekabet avantajı için konumlandırıyor, ancak hangi spesifik video hizmetlerinin yükseleceğini öngörmek kolay değil.

Intel, iş ortakları Broadpeak, China Mobile, Cloudsky, Thundersoft ve ZTE ile birlikte, paylaşılan, çok kiracılı bir mimariden birden fazla video hizmeti sunan ve değişen gereksinimlere akıllıca yanıt vermek için bulutta yerel ölçeklenebilirlikten yararlanan Intel Converged Edge Media Platform’u sergiledi.
CDN’ler (içerik dağıtım ağları), bulut oyunları, karma gerçeklik ve 3D işleme gibi video hizmetleri, hem CPU hem de GPU hızlandırmalı uygulamalar tarafından desteklenen tek bir bulutta yerel ortamda sunulabilir. Operatörlerin artık tutmayabilecek hizmetler için özel kaynaklara yatırım yapmasına gerek yok. Bunun yerine, hizmetlerin bir arada bulunduğu genel amaçlı bir mimariyi temel almak suretiyle, hizmetleri değişen ihtiyaçlara göre otomatik olarak değiştirmek yahut yeniden boyutlandırmak için bulutta yerel ölçeklenebilirlikten yararlanabilirler.

Müşterilere Hızlandırmada Seçenek Sunma

Intel, 4. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerde yerleşik olarak bulunan entegre ağ hızlandırmaya ilave olarak bulut, iletişim ve gömülü uygulamalar için Agilex 7 FPGA’larını ve eASIC N5X yapı ASIC cihazlarını genişletiyor.

Bulut hizmet sağlayıcıları (CSP’ler) 2023’te 200G’den 400G ağlara geçmeye başlarken, 2024’te CoSP’ler de bunu takip edecek ve Intel Agilex 7 FPGA AGI 041 cihazları yeni nesil 400G altyapı hızlandırma çözümlerini mümkün kılacak. AGI 041 cihazları, 400G Altyapı İşlem Birimi (IPU) ve ağ oluşturma çözümleri için kapasite, güç verimliliği ve performansın doğru dengesini sunuyor.

Intel buna ek olarak, Intel eASIC yapılandırılmış ASIC’ler aracılığıyla müşterilerin 400G altyapı çözümleri genelinde maliyet ve gücü daha da optimize edebilmesi için benzersiz bir olanak sağlıyor. Ağ iş yükleri için N5X080 cihazları, çekirdek gücünü bir FPGA’ya kıyasla %60’a kadar azaltabilirken, geleneksel bir ASIC ile karşılaştırıldığında prototip oluşturma süresini yüzde 50 oranında azaltabilir8.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?