İnceleme: Huawei Pura 70 Ultra

Huawei, Pura 70 serisi ile gözünü tekrar zirveye dikti.

Kars Kalesi

Son dönemde birçok yeni telefon testi yaptık. Kimisi amiral gemisi denen üst segment, kimisi ise amiral gemisi katili olarak adlandırılan giriş ya da orta segment seviyesi olan ürünlerdi. Huawei’nin Mate 7 serisinden bu yana kişisel olarak sadece Huawei telefon kullanan bir gazeteci olarak da ilk defa bu kadar iddialı, iddialı olduğu kadar da bu iddiasında haklı bir ürün ile karşılaştım diyebilirim.

Evet, Huawei Pura 70 serisinden bahsediyorum. Biliyorsunuz Huawei’nin amiral gemileri Mate ve P Serileri olarak adlandırılıyordu. 70 jenerasyonuyla birlikte Huawei İngilizce “Pure” kelimesinin İspanyolca halini kullanma kararı alarak P serisinin isminin “Pura” olacağını duyurmuştu. Hemen Türkçesini de yazalım bu kelime dilimizde saf, temiz, sade, katıksız gibi anlamlarda kullanılıyor daha çok.

DXoMark Lideri: Rekor 163 puan

İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt

Gelelim cihaza. Tabii artık pek çok cihaz fotoğraf özellikleriyle öne çıkmaya çalışıyor. Bizim inceleme için aldığımız Pura 70 Ultra ise serinin en üst seviye cihazı ve doğal olarak da diğerlerinin bir tık önünde. Ama en önemlisi cihaz, bağımsız ölçüm kuruluşu DXoMark’ın açıkladığı son rakamlar ışığında 163 puanla şu an piyasadaki en iyi mobil kameraya sahip.

Peki kamerada ne gibi özellikler var derseniz de hemen yazayım. Özellikle Ultra Hızlı Anlık Çekim özelliğini çok başarılı buldum. Bir piste gidip yarış otomobili üzerinde test etme olanağı bulamadım ama Kars, Doğu Beyazıt, Ağrı ve Erzurum’u kapsayan Doğu Anadolu turumda saatte 90-100 kilometre hızla giden otobüsün camından çektiğim doğa fotoğrafları netlik ve genel kalite anlamında oldukça başarılıydı diyebilirim.

5 TL makro detayı

Cihazın üzerindeki kamera pop-out özelliğine sahip ancak hiç merak etmeyin, cihazdaki akıllı sensörler sayesinde çekim yaparken cihazın elinizden düşmesi gibi durumlarda kamera kendini hızla geri çekerek olası hasarın en aza inmesini de sağlıyor. Yine cihazda yer alan Ultra Parlak Makro Telefoto Kamera özelliği ile gerek doğada gerek gerçek hayatta inanılmaz makro fotolar çekmeniz mümkün hale geliyor. Portre modunda ise stüdyo kalitesinde fotoğraflar Pura 70 Ultra ile mümkün hale gelmiş diyebilirim.

Üçgen kamera tasarımı ile göz alıcı tasarım

Yeşil, siyah ve kahverengi renklerde üretilen cihaz, arka tasarım olarak da Xmage görseline atıf yapan üçgen bir kamera alanına sahip. Bunun dışında seri X-True ekran ile donatılmış durumda ve sahip olduğu 460 ppi piksel yoğunluğu ve maksimum 2500 nits parlaklık ile kullanıcıların her türlü aydınlatma koşulunda etkileyici ve büyüleyici renk ve görüntülerin keyfini çıkarmasına olanak tanıyor. Huawei Pura 70 Serisi ayrıca, kullanıcının ihtiyaçlarına göre ekranın yenileme hızını akıllıca ayarlayabilen 1-120Hz LTPO Adaptif Yenileme Hızını da destekliyor.

Artık Google servisleri de var

Çifte Minareli Medrese, Erzurum

Huawei telefonlarda yaşanan Google servislerinin kurulamama ya da üçüncü parti uygulamalar üzerinden kurulma sorunu da yine bu telefonda ortadan kaldırtılmış. Yapılan EMUI 14.2 güncellemesiyle birlikte artık en sık kullanılan 30 uygulamayı Huawei AppGallery’den doğrudan indirebiliyoruz. Bu uygulamalar dışındaki diğer tüm uygulamalara da yine Huawei Uygulama Mağazası üzerinde Google Play Store’u indirerek rahatlıkla kullanabiliyorsunuz ve artı olarak Whatsapp mesajlarınızı artık Google’a yedeklemeniz de mümkün oluyor.

Otobüs içinden anlık hızlı çekimle Ağrı Dağı

Bizim incelediğimiz Ultra model cihazda 5200 mAh pil bulunuyor. Gezi sırasında yoğun kullanıma rağmen gece yatarken telefonda hala yüzde 40-45 şarj görebilmek inanın paha biçilmez bir özellik. Cihazın bu pile rağmen 8.4 mm kalınlığında ve 226 gram ağırlığında olduğunu da hemen söyleyelim. Ayrıca cihaz, 100W gücünde şarj aletiyle geliyor ve 80W’lık kablosuz şarjı da destekliyor. Bu da kablolu turbo şarj ile cihazın 15 dakika gibi kısa bir sürede günlük kullanıma hazır hale gelmesini sağlıyor. Eğer Huawei saat kullanıcıysanız da hiç merak etmeyin cihazınızın ters şarj özelliği sayesinde saat şarjınızı telefon üzerinden yapmanız da önceki serilerdeki gibi mümkün.

Biz cihazın 1 terabaytlık Ultra modelini deneyimledik ancak ülkemizde şu anda satışta olan cihazlar için fiyat bilgileri ise şöyle:
Pura 70 Beyaz
Fiyat: 41.999 TL
Ön satış fiyatı: 39.999 TL
6.499 TL değerinde FreeBuds 3 Pro hediye
2.000 TL Kupon Fırsatı
Watch Fit Mini kazanma fırsatı (*)
Akbank ile 3 ay alışveriş kredisi fırsatı

Pura 70 Pro
Fiyat: 54.999 TL
Ön satış fiyatı: 49.999 TL
6.499 TL değerinde FreeBuds 3 Pro hediye
2.000 TL Kupon Fırsatı
Watch Fit Mini kazanma fırsatı (*)
Akbank ile 3 ay alışveriş kredisi fırsatı
İndirim kodu: APURA70PR – 2000 TL Kupon (Pura 70 ve Pura 70 Pro)

Pura 70 Ultra
Fiyat: 74.999 TL
Ön satış fiyatı: 69.999 TL
6.499 TL değerinde FreeBuds 3 Pro hediye
3.000 TL Kupon Fırsatı
Watch Fit Mini kazanma fırsatı(*)
Akbank ile 3 ay alışveriş kredisi fırsatı
İndirim kodu: APURA70ULTRAPR -3000 TL Kupon

(*) Huawei Online Mağaza’dan Pura 70 Serisi telefon satın alarak yorum yapan ilk 50 kişi kazanacak.

Ağrı’da gökkuşağı

Özetleyecek olursak Huawei, Pura olarak adlandırdığı P serisindeki kalitesini yeni adıyla Pura 70 serisine de taşımayı başarmış ve bir tık da üzerine çıkmış. Harika fotoğraf-video çeken, 100x dijital zoomu olan, şarjı bir günden fazla dayanan iyi bir amiral gemisi isteyenler için önerebileceğimiz bir cihaz diyebilirim Pura 70 Ultra için. Ayrıca cihazın Android işletim sahip olmaması ona büyük bir hız kazandırırken performans olarak da rakiplerini ikiye katlamayı başaran bir güce ulaşıyorsunuz diyerek bitirelim ve sizleri aşağıdaki inceleme videomuzda görsel detaylarını izlemeye davet edelim.

Ürünle ilgili Kars, Doğu Beyazıt, Iğdır, Ağrı ve Erzurum’da yaptığımız çekimleri ve ürün hakkındaki görüşlerimizi aşağıdaki videoan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?