İlk İki O3b mPOWER Uydusu Başarıyla Fırlatıldı

Enterprise Next olarak fırlatılışını yerinde takip ettiğimiz O3b mPOWER uyduları ile SES, uzaydan her zaman ve her yerde özel, taşıyıcı sınıfı çözümler sunan yüksek performanslı bağlantı çağını müjdeliyor.

SES geçtiğimiz Cuma günü, ilk iki O3b mPOWER uydusunun, yerel saatle 17:48’de ABD, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan bir SpaceX Falcon 9 roketi tarafından başarılı bir şekilde uzaya fırlatılışını gerçekleştirdi. Boeing tarafından üretilen ve türünün ilk örneği yazılım güdümlü yük ile benzeri görülmemiş bir performans sunmak üzere tasarlanan O3b mPOWER, SES’in ikinci nesil orta dünya yörüngesi (MEO) sistemi. O3b mPOWER’dan yararlanan kullanıcılar, operasyonlarını dönüştürmeye ve en yüksek, en esnek, garantili verime sahip 150 milisaniyeden daha az gidiş-dönüş gecikmesi olan terabit düzeyinde ölçekten yararlanmaya hazır hale gelecek.

O3b mPOWER ekosistemi kolayca ölçeklendirilebilir ve her biri 5.000’den fazla dijital olarak oluşturulmuş ışın ve kapsamlı bir yeni nesil O3b mPOWER yer altyapısı ile donatılmış ilk 11 güçlü uydudan oluşuyor. SES’in hükümetler, mobil ağ operatörleri, enerji şirketleri, birinci sınıf deniz gemileri ve dünya genelindeki işletmeler için mevcut ve gelecekteki bağlantı ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacak O3b mPOWER uydularına kaydolan önemli müşteriler arasında Microsoft, Princess Cruises, Marlink, Jio Platforms, Orange, Claro Brasil ve yeni duyurulan Vodafone Cook Islands yer alıyor.

SES CEO’su Steve Collar, fırlatma öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında, “Başka bir lansmandan çok daha fazlası, bugün MEO yolculuğumuzun bir sonraki kilometre taşını işaret ediyor. Bu yolculuğa başladığımızdan beri, dünya çapında milyonlarca insanı olumlu yönde etkilemeye devam ettik. Bugün, ikinci nesil O3b mPOWER ürünümüzle, herhangi bir konumda saniyede birden çok gigabit iş hacminin benzersiz bir kombinasyonunu, sektörde bir ilk olan garantili güvenilirliği ve hizmet esnekliğini sunan oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji getiriyoruz. İster devletlerin kritik görevleri güvenli bir şekilde yerine getirmelerine, gemi operatörlerinin yolculara her zaman yüksek hızlı geniş bant erişimi sağlamasına veya mobil ağ operatörlerinin yetersiz bağlantı alanlarında 4G/5G ağları kurmasına veya iletişim ağlarını çalışmama süresi içinde geri yüklemesine olanak tanıyoruz, O3b mPOWER, performansın en önemli olduğu uygulamalar için tercih edilen uydu sistemidir” dedi.

O3b mPOWER’ın fırlatılışıyla ilgili izlenimlerimizi ve Steve Collar ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?