İkinci Nesil AMD EPYC İşlemcilerle Veri Merkezlerinde Kurallar Baştan Yazılıyor

AMD’nin ikinci nesil EPYC sunucu işlemcilerinin tanıtıldığı, Enterprise Next olarak San Fransisko’da yerinde izlediğimiz AMD EPYC Horizon etkinliği son derece şaşırtıcı duyurulara sahne oldu. 2017 yılında sunucular için piyasaya sürdüğü ilk EPYC mimarisinden aldığı dersleri yeni nesil işlemcilerine uygulayan AMD, performans ve toplam sahip olma maliyeti adına yalnızca iki yılda gerçekleştirdiği dev sıçramayı rakamlar eşliğinde paylaştı. Sonuç, rakibinin sunduğu güncel çözümlere kıyasla iki kata varan performans artışı ve 80’in üzerinde yeni dünya rekoru. Platformun ilk müşterileri arasında Twitter ve Google da var.

AMD, 7 Ağustos 2019’da San Fransisko’da düzenlenen ve Enterprise Next olarak yerinde izlediğimiz AMD EPYC Horizon etkinliğinde AMD EPYC 7002 Serisi olarak isimlendirdiği sunuculara özgü ikinci nesil işlemcilerini tanıttı. Bir önceki nesle göre 2 kat daha yüksek performans ortaya koyan yeni işlemciler, en yakın rakibine kıyasla toplam sahip olma maliyetinde yüzde 50’ye varan oranda tasarruf vaat ediyor.

Etkinliğe dair aldığımız diğer notları detayları bir makale eşliğinde birkaç güne kadar sizlerle paylaşacağız. Ancak o zamana kadar bugün neler duyurulduğu konusunda kısa bir özet yapalım:

Çağdaş Dünyanın İş Yükünü Sırtlanmaya Geliyor

Kurumsal, bulut ve yüksek performanslı bilgi işlem (High-Performance Computing – HPC) odaklı iş yükleri için optimize edilen ikinci nesil EPYC işlemcilerde 7 nanometre üretim teknolojisiyle tasarlanmış 64 adede kadar “Zen 2” çekirdek yer alıyor. Kurumsal veri merkezinde yüzde 83’e varan oranda daha iyi Java uygulama performansı ortaya koyan ikinci nesil EPYC, SAP SD 2 aşama performansında da en yakın rakibine yüzde 43 fark atıyor. Gerçek zamanlı Hadoop analizi ve sanallaştırma performansında yeni dünya rekorlarına imza atan Gen 2 HPYC, rakibine kıyasla akışkan dinamiği hesaplarında 2 kat ve yapısal analizlerde yüzde 72 daha fazla performans vaat ediyor.

Veri Merkezi Mimarisini Değiştiren Tasarım

İkinci nesil AMD EPYC işlemciler, yüksek performans vaadinin yanı sıra yapısal ve güvenliğe odaklı ek çok yeniliği de beraberinde getiriyor.

  • Perfomans: 64 adede kadar “Zen 2” çekirdeğe sahip olan işlemci, çekirdek başına her bir saat döngüsünde yüzde 23 daha fazla komut işleyebiliyor ve önceki nesle kıyasla 4 kat daha fazla L3 tampon bellek sunuyor.
  • Mimari: Yeniş nesil AMD Infinity Architecture mimarisi x86 işlemci performansını yeni bir seviyeye taşıyor. İşlemcinin performans açlığını bastırmak üzere sınıfının en iyi I/O ve bellek bant genişliğini sunan işlemciler, PCIe Generation 4’ü destekliyor.
  • Güvenlik: Çekirdekten itibaren güvenliği ele alan ikinci nesil AMD EPYC işlemcilerde çekirdeğe gömülü bir güvenlik alt sistemi yer alıyor. Sistemin bel kemiğini Güvenli Bellek Şifreleme (Secure Memory Encryption) ve Güvenli Şifrelenmiş Sanallaştırma (Secure Encrypted Virtualization) oluşturuyor.

Dünya Devleri İlk Olmak İçin Sıraya Girdi

Etkinlikte AMD’nin iş ortakları ve müşterileri de sahneye çıkarak ikinci nesil EPYC mimarisi etrafında sundukları çözümleri ve bu yeni platformu neden tercih ettiklerini anlattı.

  • Google, dahili altyapısındaki üretim odaklı veri merkezinde ikinci nesil EPYC sunucularını kullanmaya başladı. Ayrıca 2019’un sonlarına doğru Google Cloud Compute Engine üzerinde genel amaçlı hizmet veren makineler de yeni işlemcilerle desteklenecek.
  • Twitter ikinci nesil EPYC işlemciler sayesinde yıl sonuna kadar veri merkezinde toplam sahip olma maliyetini yüzde 25 azaltmayı hedefliyor.
  • HPE, yeni nesil EPYC işlemcileri etrafında kurguladığı cihazlarla AMD ürün ailesini 3 katına çıkarmayı planlıyor. Şu an HPE ProLiant DL385 ve HPE ProLiant DL325 sunucuları hazır.
  • Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Hava Durumu Ajansı için yeni bir süper bilgisayar siparişi alan Cray, Shasta adlı sistemi ikinci nesil EPYC işlemciler etrafında kurgulayacak. Cray CEO’su Peter Ungaro, yeni işlemciyi “Bilgi işlem kapasitesini exascale ölçeğine taşıyabilecek adım” olarak tanımlıyor.
  • Lenovo, ThinkSystem SR655 ve SR635 çözümleriyle şimdiden oyuna dahil olan isimler arasında. Ayrıca Dell de yeni nesil EPYC işlemcileri için optimize edilmiş sistemler üzerinde çalıştığını açıkladı.
  • VMware ve AMD, VMware vSphere ortamında ikinci nesil EPYC işlemcilerin güvenlik ve diğer özelliklerinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak üzere işbirliği başlattı.

Etkinliğe dair detaylar çok yakında Enterprise Next sayfalarında olacak.

Etiketler: , ,