IFS Poka’yı Bünyesine Kattı

IFS, fabrika ve saha çalışanlarının daha akıllı ve güvenli çalışmasını sağlamak, üretkenliği ve verimliliği artırmak için Poka’yı bünyesine katarak yeteneklerini genişletiyor.

IFS, Quebec merkezli pazar lideri çalışan yönetim platform sağlayıcısı Poka, Inc. (Poka) şirketini satın almak için kesin bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Poka, fabrika ve saha çalışanlarının eğitim ve gelişimden sorun gidermeye kadar iş süreçlerinin her aşamasında daha verimli olmalarını sağlıyor. Bu özelliklerle üretim şirketleri global olarak üretkenliklerini ölçebilir ve dolayısıyla kârlılık hakkında net bir fikir elde edebilirler. Poka aynı zamanda şirketlere, ESG hedefleri kapsamında uyumlu kalmaları ve daha güvenli çalışma koşulları sunmaları için uygulanabilir bilgiler sağlıyor.

Geçtiğimiz senelerde şirketler, saha çalışanlarının işlerini yapabilmelerini sağlamak için milyarlarca dolar yatırım yaptı. Son dönemde, verimlilik, endüstri 4.0 ve otomasyona yönlendiren şirketler, fiziksel ve dijital dünyaların entegrasyonuna odaklanarak, fabrika ve saha çalışanlarının daha akıllı, güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını hedefliyor.

Bu satın alma, IFS’i ERP/FSM/EAM teknolojilerini Poka ile entegre ederek onlara her adımda güç veriyor.

2014 yılında Alexandre Leclerc ve Antoine Bisson tarafından kurulan şirket, dünya genelinde Nestlé, Tetra Pak, Mars, Bosch, RioTinto, Coty, Alcoa, Hitachi Energy, Mahle gibi birçok markaya hizmet vermektedir. Bu büyük şirketler için, son küresel olaylar işgücü temininde belirsizlik yaratmış, aynı zamanda tedarik zincirleri ve hammadde kaynakları üzerinde etkiler oluşturmuştur. Şirketler, bu zorluklarla başa çıkabilmek için dijital dönüşümü gerçekleştirme konusunda harekete geçmeye başladılar. Bu hareketin merkezinde ise entegre çalışanları güçlendirmek ve işlerini daha verimli hale getirmek amaçlanmaktadır.

Entegre çalışan teknolojiler, saha çalışanlarının işlerini daha verimli yapmalarına yardımcı olmak için sadece bir yazılım uygulaması sunmaktan daha fazlasını sağlar. Saha çalışanları dijital olarak birbirleriyle bağlantı kurduğunda, şirketler önemli operasyonel verileri gerçek zamanlı olarak daha iyi toplama ve paylaşma imkanına sahip olur. Bu da içgörülerin daha iyi anlaşıldığı ve hızla yanıt verilebilen optimize edilmiş çalışma sistemlerinin oluşmasına yol açar.

IFS CEO’su Darren Roos, “Entegre çalışan kavramı, artırılmış bir çalışanla eşanlamlıdır çünkü doğrudan üretkenliği ve operasyonel verimliliği artırmaya yönelik bir etkisi vardır. “Sadece ABD’de imalat sektöründe 2030 yılına kadar doldurulamayacak nitelikli iş pozisyonlarına yol açabilecek bir işgücü açığı bulunmaktadır. Bu açığı kapatmak için, değişim yönetimini ve çalışan güçlendirme ihtiyacının yanı sıra bir teknoloji ihtiyacı da mevcuttur. Bilgiye erişimin ve bilginin iyileştirilmesi, çalışanların birbirine entegre şekilde sürekli iyileştirme döngüsünün bir parçası haline gelmelerini sağlar. Roos sözlerine şunları ekledi: Her bir çalışanı birbirine bağlama kavramı, dijital dönüşüm yolculuklarının bir parçası olarak hep göz ardı edildi, ancak çalışanlara fabrikada ne zaman ve nerede olurlarsa olsunlar bilgi alma yeteneği vermek yalnızca deneyimlerini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda IFS’de çok iyi anladığımız bir şey olan üretim çevikliği oluşturmamızı sağlar.”

Poka CEO’su Alexandre Leclerc ise şu yorumu yaptı:
“Entegre çalışan teknojileri alanında sınıfının en iyisi platformu Poka ile öncü liderliğimizden gurur duyuyoruz. IFS’in bir parçası olmak, üreticiler için yarattığımız değeri daha da geliştirmemizi ve genişletmemizi sağlayacak” dedi ve ekledi: “Küresel işgücü krizi derinleştikçe, daha fazla şirket dijital fabrika projelerini şirket genelinde ölçeklendirmek istiyor: “IFS’in küresel varlığı ve sektör deneyiminin yardımıyla Poka, misyonunu geniş ölçekte yerine getirmek için daha donanımlı olacak.”

Poka, Açık Bosch Ödülü’ne layık görüldü ve Gartner’ın Üretim Operasyonları Stratejisi Hype Döngüsü’nde dört yıl üst üste en iyi entegre çalışan tedarikçisi olarak seçildi.

IFS, Poka’nın satın alma işleminin 2023 yılının 3. çeyreğinde tamamlanmasını bekliyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?