İETT’ye ‘En Yeşil Ofis’ Plaketi Verildi

Her yıl enVision tarafından gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofisler’ araştırmasında bu yıl ilk sıralardaki kurumlar arasında yer alan İETT’ye En Yeşil Ofis plaketi takdim edildi.

Çevreye duyarlı projeleri ile son dönemde adından sıkça söz ettiren İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçtikten sonra iş süreçlerinde kesintisiz bir otomasyon sağladığı gibi kağıt tüketiminde çok ciddi bir tasarruf elde etti.

enVision tarafından her yıl gerçekleştirilen En Yeşil Ofis araştırmasının bu yıl açıklanan sonuçlarına göre ilk sıralarda yer bulan İETT’ye, kurumda sağladıkları kağıt tasarrufu dolayısıyla, enVision yetkilileri tarafından ‘En Yeşil Ofis’ plaketi takdim edildi.

İETT Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen plaket takdiminde kurum adına plaketi Genel Müdür Yardımcıları Dr. Hasan Özçelik, Hamdi Alper Kolukısa ve Murat Altıkardeşler teslim aldı. enVision yetkilileri Kutlu Sagay ve Ayberk Yurtsever tarafından sunulan plaket takdiminde, Yazıişleri Müdürü Ülkü Yazıcı, İK ve Eğitim Daire Başkanı Yöneticisi Naşit Oskay de hazır bulundu.

Zaman ve maliyet tasarrufu sağlandı

İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Özçelik, plaket takdiminden sonra gerçekleştirdiği konuşmada, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) kullanmaya başladıktan sonra kurumda iş süreçlerini optimize ederek ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağladıklarını kaydetti.

Genel Müdür Yardımcısı Özçelik, EBYS ile evrakla yürütülen iş süreçlerini otomatik hale geldiğini, karar verme süreçlerinin hızlandığını, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresinin kısaldığını, insan hatalarının ortadan kalktığını, kurum içi iletişim kanallarının daha iyi hale geldiğini ifade etti.

enVision adına plaketi takdim eden CBKSoft Kurumsal İletişim Müdürü Ayberk Yurtsever, yaptığı kısa konuşmada, İETT’yi gerek teknolojiye gerekse doğaya verdikleri değer dolayısıyla tebrik ettiklerini belirtti. Sağlanan kâğıt tasarrufu sayesinde yüzlerce ağacın kesilmesinin önüne geçilmesinin önemli bir başarı olduğunu kaydeden Yurtsever, En Yeşil Ofisler listesinde İETT’yi üst sıralarda görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerini noktaladı.

Milyonlarca kağıt çöpe gitmekten kurtuldu

Elektronik Belge Yönetim Sistemi sayesinde İETT’de elektronik işlemlere bağlı olarak azalan kağıt miktarı sayesinde kurumun çevreye olan katkısı şu şekilde gerçekleşti:

915 ağaç kesilmekten kurtarıldı, 4,5 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 258 ton karbondioksit salınımı engellendi ve 18 ton katı atık önlendi. Böylelikle söz konusu sürede, yaklaşık 7,5 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlenmiş oldu.