IBC 2018’e ‘SES’ Damgası

Amsterdam’da kapılarını açan dünyanın en önemli yayıncılık fuarı IBC 2018 14-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dünyanın en önemli uydu işlemecilerinden SES ise her yıl olduğu gibi bu sene de fuarın en önemli katılımcılarından biri olmayı başardı.

Bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı katılımlı kapılarını kapatan IBC, 2018’de yeni birçok ürün ve çözüme ev sahipliği yaptı. Fuarın düzenli katılımcılarından biri olan SES’in davetlisi olarak gittiğimiz Amsterdam’daki fuarda birçok şirketin yanı sıra Türk işletmelerin varlığı da sevindirici oldu.

Fuarda 4K yayın teknolojisini takip edecek 8K ve 16K teknolojileri çokça konuşuldu. Ancak bu teknolojiler için gerekli 5G altyapısında dahi henüz standartların oturmamış olması bu teknolojileri geleceğin beklentileri arasında bıraktı diyebiliriz. SES bu sene de fuara artık gelenek haline gelen 1. salondaki büyük standıyla katıldı. Bu sene ilk defa standa entegre olan MX1 ürünleri dışında SES’in uydu çözümleri, VOD hizmetleri ve internet üzerinden geliştirilen içerik servisleri tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl standda dev ekrandan 4K Formula 1 yarışı izleten SES yetkilileri bu sen ise dev ekrandan Liverpool maçını yayınlayarak hem katılımcılara 8K ziyafeti çekti hem de futbol meraklılarını standında ağırlama fırsatı buldu.

IBC, İş Odaklı Bir Fuara Dönüşüyor

Bilge Atila

IBC’nin her geçen yıl artan ziyaretçi sayısının ötesinde daha da iş odaklı ve etkin hale geldiğini belirten SES Türkiye İş Geliştirme Müdürü Bilge Atila, “IBC 2018 en verimli yıllarımızdan birini bize yaşatarak, yeni teknolojilerimizin uygulama alanlarını tanıtmamıza da olanak sağladı. Yayıncılıkta, HDR teknolojisinin prodüksiyon ve dağıtım aşamasındaki yenilikler değerlendirilirken, ARTE LIVE, 1080i UHD-HDR içeriğinin 4K HDR10 homojen versiyonunun Astra DTH platformunda yayınlanacak olması hakkında bilgiler verdik. Yayıncılık sektöründe önemli bir işbirliği ile gerçekleşen bu uygulama, hem TV üreticileri hem operator hem de platformları bir araya getirdi ve izleyicilere günümüzün en farklı ve etkileyici izleme keyfi yaşatıldı” dedi.

Atila, Türkiye’den katılım gösteren bir çok sektör oyuncusu ile görüşme imkanı bulduklarını da ifade etti. Atila, “Burada birlikte yapılabilecek ürün geliştirme ve yeni yayın teknolojileri projeleri hakkında verimli görüşmeler yaptık. Türk izleyicilerinin gerçek 4K UHD yayın izleyebilmesi için, ARTE Live örneğinde olduğu üzere, ekran üreticisinden içeriğe yayıncıdan kutu üreticisine kadar bir işbirliği gerektirdiği açıktır. Bu süreçte, SES Uyduları Türkiye Şubesi olarak gerçekleşecek ilk daimi 4K UHD TV kanalı projesini destekleme ve tüm bilgi birikimimizi Türkiye yayın sektörünün gelişmesi için sunma arzusundayız” şeklinde görüş belirtti.

Bilge Atila, Türkiye’deki 4K yayınları hakkında ise şunları söyledi:
“Halihazırda, Türkiye’deki izleyiciler evlerinde 4K uyumlu televizyonlarından, ASTRA 5B 31.5 derecedeki SES UHD DEMO kanalını ayarlayarak, özenle seçilmiş ve özel üretilmiş harika bir seyir keyfi veren 4K yayın içeriğimizi izleyebilir ve bu eşsiz deneyime ortak olabilirler. 31.5 derecedeki ASTRA 5B Uydusu, evinizdeki yerel uydu operatörü yönündeki anteninize, bir uydu kurulumcuya sadece ikinci bir LNB eklemesi yaptırarak kolaylıkla içeriğini izleyebileceğiniz bir uydumuzdur. SES’in UHD içerikli DEMO kanalı ayrıca, 19.2 Doğu ve 28.2 derece Batı yönündeki uyduları aracılığıyla da izleyicilere şifresiz olarak sunulmaktadır.”

IBC 2018’de SES Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa Satış Başkan Yardımcısı Hakan Sjordin ile gerçekleştirdiğimiz İngilizce röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?