İBB, RPA Çözümleri ile Dijital Dönüşümünü Hızlandırıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketleri iş süreçlerinde Robotik Süreç Otomasyon (RSO/RPA) teknolojisi ile dijital dönüşümünü hızlandırıyor.

İBB telekomünikasyon alt yapı ve sistem entegratör şirketi İSTTELKOM AŞ, robotik süreç otomasyon hizmetinin BELBİM AŞ’de ilk fazını uygulamaya koydu. RPA sayesinde insan eliyle gerçeklesen ve tekrarlanan eylemlerin robotize edilmesiyle iş gücü ve zaman tasarrufu sağlanıyor.

“Dijital Dönüşüm Verimlikleri Önemli Ölçüde Arttırıyor”

Konuyla ilgili bilgi veren İSTTELKOM Genel Müdürü Nihat Narin; “Kurumların dijital dünyanın bir parçası olmak istemeleri bizi çok heyecanlandırıyor. RPA hizmetlerimiz ile şirketlerin iş süreçlerini dijital ortama taşıyarak hem maliyet, hem de zaman avantajı sağlayarak verimlilikleri önemli ölçüde arttırıyoruz. Bu çerçevede BELBİM’de finans alanında ilk fazını gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla muhasebe iş süreçleri hızını 20 kata kadar arttırdık. Otomasyon sayesinde 30 saatin üzerinde zaman harcanarak yapılan 500 işlem kaydını artık 1 buçuk saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyoruz. Amacımız, çalışanların işlerini kolaylaştırarak kaynaklarını daha verimli katma değeri yüksek işlerde kullanmalarını teşvik etmek istiyoruz.” dedi.

“Dijitalleşme Sürecini Yönetebilen Şirketler Başarılı Olacak”

Narin, dijital iş gücünün önemini şu sözlerle vurguladı; “Şirketler pazarda etkin rekabet edebilmek için mevcut iş süreçlerini dijital teknolojilere entegre edecek iyi stratejilere ihtiyaçları bulunuyor. Dijital dönüşümde değerli sonuçlar alınabilmesi için iş akışlarının iyi analiz edilerek doğru planlanması gerekiyor. Kurumlar yeni teknolojileri mevcut iş modelleriyle birleştirmek zorundalar. Dijitalleşme sürecini iyi yönetebilen şirketler başarılı olacaklardır.”

Finans hizmetleri, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi ve müşteri hizmetleri gibi alanlarında iş akış̧ süreçlerin otomasyonuna olanak sağlayan RPA, faturaların oluşturulması ve iletilmesi, sipariş̧ yönetimi ve raporlama gibi işlemleri gerçekleştirerek kurumlardaki operasyonel yükleri önemli ölçüde azaltabiliyor.