Huawei Mate 40 Pro ile Aksiyon Fotoğrafçılığının Keyfi

Birçok fotoğraf ustası mobil fotoğrafçılığı hala bir  hobi olarak görüyor. Ancak işin okullusu olarak Huawei Mate 40 Pro’yu gördükten sonra iki çantaya ancak sığan ekipmanlarımı bıraktım ve Mate 40 Pro ile keyifli bir serüvene çıktım.

Bilenler bilir baskı yapılacak portre çekimi gibi gerçek piksellere ihtiyaç duyduğunuz çalışmalarda profesyonel cihazlar hala alternatifsiz. Ancak gelişen mobil teknolojilerin geldiği nokta sayesinde aradaki makas günden güne kapanıyor. Herhangi bir cep telefonu üreticisinin henüz ‘profesyonel makine kalitesinde’ çekim iddiasında olması mümkün değil ve duyarsanız da inanmayın.

Tabii akıllı yazılım teknolojileri ve mobil deneyim bir araya gelince profesyonel ekipman olmadan da sahaya çıkılabilir. Ben de Huawei Mate 40 Pro ile bu deneyimi yaşadım ve sizlere de aktarmak isterim. Öncelikle 90’ların ortasında Eskişehir’de ülkenin en iyi Sinema-TV eğitimi veren okulundan mezun olduğumda bitirme filmimi çektiğim kameradan bahsetmek istiyorum. Kendisi Betacam formatını destekleyen lensi ve bataryasıyla birlikte 18,5 kilogram gelen o dönemin “teknoloji harikası” Sony marka bir cihazdı. Özellikle tripod kullanmadığımız dış çekimlerde kendisi, 5 dakika sonra bütün dünyanın yükünü tek başıma omuzlamış hissi verirdi. Ama Türkiye’de TRT dışında sadece bizim okulda olan bu cihazı her proje öğrencisi alıp kullanamazdı diyerek havamı da atayım. Bugüne göre devasa sayılacak kamerayla ilgili teknik bilgi soracak olanlar için aklımda hiç bir şey kalmadığını söyleyeyim. Ama fikir sahibi olmak için benzer bir cihaza şuradan göz atabilirsiniz.

Bugün geldiğimiz noktada ise profesyonel cihazlarda bu ağırlıklar 3-5 kilolara kadar indi, ve 4K-8K kayıt imkanı sunan cihazlar geliştirildi. Teknoloji bir yandan da mobil dünyayı şekillendirirken ilk teknoloji haberini daktiloda yazan ben, bu değişimi de büyük bir keyif ve bitmeyen bir merakla takip ediyorum tabii ki.

Elinizden bırakamayacaksınız

Gelelim Huawei serüvenime. İşimiz gereği onlarca telefon test ediyoruz. Ancak yıllar önce Huawei Mate7’nin tanıtıldığı Berlin IFA Fuarı’ndan sonra Huawei, test dışında da kişisel olarak olarak kullandığım marka haline geldi. Ancak Mate serisinde 20 ile başlayan değişim; bilmeyen, takip etmeyen ya da dışarında bakan gözler için bile çok şey ifade ediyor. Hafızam beni yanıltmıyorsa Mate 7, 6 inç ekranı kullanıcılara sunan ilk serilerden bir tanesi. Büyük ekran, gelişmiş sensör ve teknolojilerle birleşince ortaya mobil fotoğrafçılığı özendiren ürünlerin çıkması da gayet doğal.

Yine Mate 20 Serisi ile hayatımıza giren yazılım destekli yakınlaştırma ve ay fotoları için Mate 40 Pro’da bir yenilik gözüme çarptı ki P30 Pro’da bu özellik yoktu. Bu özellik Mate 30 Pro’da vardı ve ben atladıysam af ola. Elinizde, yüksek yakınlaştırmalı dolunay gibi fotoğraflar çekerken en büyük dert en ufak bir sallantıda odağı kaçırmanız ve tekrar 1 x zooma düşerek netleme ve yakınlaştırma işiyle uğraşmaya baştan başlamanız. Huawei Mate 40 Pro’da yüksek yakınlaştırmalı foto çekerken aşağıda da göreceğiniz üzere ekranın sol üst köşesinde 12 x yakınlaştırmadan sonra bir kutu çıkıyor. Bu kutucuk da yakınlaşma yaptığınız karenin 1x halini gösteriyor ki bu da özellikle dolunay çekimlerinde işinizi çok ama çok kolaylaştıracak.

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi. Ekranın sol üst köşesindeki aktüel kutuya dikkat.

Huawei Mate40 Pro, Periskop Telefoto Kamerasıyla muhteşem yakınlaştırılmış çekimler sunuyor. Katlanmış bir optik sistemden yararlanan Huawei Mate40 Pro, uzaktaki nesneleri yakınlaştırmak için 10x hibrit yakınlaştırma ve 50x dijital yakınlaştırmayı destekliyor. Ar-Ge yeteneklerinin bir kanıtı olan ticari bir ürün üzerinde bu optik tasarımı gerçekleştiren ilk üreticinin de Huawei olduğunu belirtmek gerekir.

Sektör lideri sensörler

Biraz da Huawei’nin söylemlerine bir bakalım. Şirketten gelen bilgilendirme metninde şunlar var: Huawei, akıllı telefon sektörünün en büyük sensörlerinden bazılarını cihazlarına entegre ederek zorlukların üstesinden geldi. Huawei’nin mükemmel görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı sunan kameralı akıllı telefonlar üretme konusunda ün kazanmasını sağlayan şey, büyük sensörleri kullanma konusundaki ısrarı oldu.

Huawei Mate40 Pro’da, Ultra Vision Cine Kamera sisteminin ana kamerası olan 50MP Süper Algılama Geniş Kamera, köşesi 1/1,28 inç ölçülerinde devasa bir akıllı telefon kamera sensörüne sahip. Huaweinin çok sayıda büyük pikselle doldurması için büyük bir yüzey alanı sağlayan bu dev sensör, yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra rakiplerinin çoğunun ürünlerine kıyasla objektif olarak daha iyi netlik ve ayrıntıyla sonuçlanıyor.

Ana kamera sensörü, büyük bir boyuta sahip olmasının yanı sıra, Huawei ‘nin öncülüğünü yaptığı bir RYYB renk filtresi dizisine (CFA) sahip. Piyasadaki diğer akıllı telefonların çoğunda kullanılan RGGB CFA’nın aksine, RYYB CFA, yüzde 40’a kadar daha fazla ışık alımı sağlamak için yeşil piksel yerine sarı pikseller kullanıyor. Ve sınırları daha da zorlamak için, 4’ü 1 arada piksel gruplamayı ve Full Pixel Octa PD Otomatik Odaklama’yı da destekleyerek, daha iyi ışık algılama ve otomatik odaklama performansı için dört pikseli tek bir pikselde birleştiriyor. Tüm bu özellikler, Huawei Mate40 Pro’nun sunduğu etkileyici kamera performansına katkıda bulunuyor.

Eksiği yok fazlası var

Huawei kurum olarak olanı anlatmış aslında. Ürün teste geldiğinde aklımda yarıyıl tatilini de fırsat bilerek Kartal ve Vega ile ailecek bir Abant tatili yapmak ve bu ürünü karlı ortamda test etmek vardı. Ben diyeyim salgın koşulları siz deyin işler güçler derken bu kar tatili kısmet olmadı ama Şubat ayının ortalarında İstanbul’a çöken karlı hava overlok makinesini ayağımıza kadar getirdi adeta. Fotoğraf meraklıları karda fotoğraf çekmeyi çok sever, hem güzel ve büyülü kareler yakalamak kolaydır hem de uzmanlık gerektiren çetin şartlardır. Ancak aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere karda fotoğraf çekmek de Mate 40 Pro ile çok kolay ve keyifli.

Google servislerini aramayacaksınız

Bu arada hemen bir dip not verelim. Bu cihaz da Mate 30 ve P40 serisi gibi Google servislerini desteklemiyor. Google olmayan telefon kullanamam diyorsanız bu cihaz size göre değil. Ancak kişisel olarak Google servisleri olmadan kullanamadığım sadece bir iki uygulama oldu. Bunlar; adım sayıp Beşiktaş hesabına bağışladığım Helpsteps uygulaması ki bu uygulama adımları sadece Google Fit’ten çekebiliyor. Diğer sorun yaşadığım uygulamalar ise İstegelsin, Shell, Formula1 ve Letgo uygulamaları. Bunlar için de Huawei App Gallery’de talep oluşturdum. Bu uygulamalar geldiğinde sistem bana haber verecek ya da otomatik olarak yükleyecek.

Bunun dışında aktif oynadığım oyunlar konusunda da şunları belirtebilirim. Favori oyunlarımdan CSR2’de oyunu sorunsuzca yeni cihaza aktarıp açabildim. Ancak diğer cihazdaki oyunun ilerleme dosyaları Google Play’de yer tutulduğu ve bu cihaza sağlıklı bir şekilde taşınmadığı için oyuna sıfırdan başlamam gerekti. Ben de App Gallery’de talebimi oluşturdum ve şu an beklemedeyim, bir çözümü olan varsa da keyifle dinlerim. Diğer favori mobil oyunum PUBG’de ise hiç sorun yaşamadan macerama devam edebiliyorum.

Özet

Yavaş yavaş sona geldik. Mobil telefon üreticileri beni her yeni seride şaşırtmaya devam ediyor. Her seferinde bu son artık daha fazla ne olabilir, en fazla işlemci hızı ve tasarım diyorum ama mutlaka yeni bir şey çıkartabiliyorlar. Huawei Mate 40 serisi de tıpkı böyle bir seri. Diğer incelemeler gibi işlemci, ekran, çözünürlük, RAM gibi değerlendirmelere bilerek girmiyorum zaten telefon çıkalı bir hayli oldu mutlaka o bilgileri okumuş ya da meslektaşlarımın çektiği videolarda izlemişsinizdir.

Huawei Mate40 Pro, 13.999 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile tüketicilere sunuluyor. Teslimattan sonra siparişlerim sekmesinden “İnceleme Yaz” seçeneğine tıklayarak yorum bırakan tüketiciler, Huawei Band 4 Pro’yu 1 TL karşılığı alabileceği kupon kodu da kazanıyorlar. Ama dikkat bunun için öncelikle 1 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında Huawei Mate40 Pro satın almış olmanız ve 10 Mart 2021 tarihine kadar da yorum yazmış olmanız gerekiyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?