“HSD üyesi bir Avrupalı: Biznet”

Biznet’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Penetra Genel Müdürü Hakan Terzioğlu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği, “Hollanda’da Yatırım ve BT” seminerinde, firmanın Avrupa yatırımıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından da örnek gösterilen Penetra, pazara giriş yaptıktan kısa süre sonra iki Avrupa bankası ve bir de STK ile anlaşma imzaladı.

Geçen yıl Haziran ayında, “Avrupa’nın dijital geçidi” kabul edilen Hollanda’da, Penetra ismiyle yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket kurarak Avrupa pazarına açılan Türkiye’nin lider siber güvenlik entegratörü Biznet Bilişim; 1 yıl içinde önemli bir başarı göstererek, iki Avrupa bankası ve bir de sivil toplum kuruluşunu müşteri portföyüne kattı.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği, “Hollanda’da Yatırım ve BT” seminerine katılan Biznet Bilişim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Penetra Genel Müdürü Hakan Terzioğlu, Biznet’in Avrupa’da neden ilk olarak Hollanda’da yatırım yaptığını anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.

Sözlerine, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve NFIA’e (Hollanda Yabancı Yatırım Ajansı) vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederek başlayan Terzioğlu, konuşmasında, “Biznet’in 18 yıllık siber güvenlik tecrübesi”, “yatırım için Hollanda’yı seçme nedenleri ve yatırımın karar ve gerçekleşme süreci”, “Penetra’nın HSD (Hague Security Delta) üyeliği” ve “siber güvenlik alanında yaşanan zorluklar, tehditler ve finansal veriler” gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Hızlı Küresel Büyüme ve Yetişmiş İnsan Kaynağı Açığı

Gartner araştırma sonuçlarına göre, şu anda dünyadaki siber güvenlik pazarının 100 milyar doların üstünde olduğunu ve bu tutarın 2023’te 175 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini vurgulayan Terzioğlu; “Böylesi hızlı büyüyen ve geleceğin en önemli alanlarından birisi olacak siber güvenlikte elbette tüm sektörlerde olduğu gibi önemli zorluklar yaşanıyor. Bu zorluklar arasında en önemlisi, yetişmiş insan kaynağında giderek artan açık. Birçok araştırmacı ve kurumun hemfikir olduğu konu, tüm dünyada istihdam açığının, yakın bir zamanda 3 – 3,5 milyona ulaşacağıdır.” dedi.

Neden Hollanda?

“Avrupa’nın dijital geçidi” olarak nitelenen Hollanda’yı Avrupa yatırımlarının başlangıç ülkesi olarak seçtiklerini vurgulayan Terzioğlu, bu kararlarında Hollanda’nın taşıdığı “siber güvenlik sektöründe kamu – üniversite – sanayi üçlü sarmalının yetkinliği”, “uygun uluslararası iş iklimi ve güçlü uluslararası bağlar”, “üst düzey yenilikçi ortam”, “olgun pazar yapısı” ve “organize ve odaklı iş dünyası” gibi nedenlerin olduğunun altını çizdi.

Avrupa ile Karşılıklı Etkileşim

Terzioğlu, Biznet olarak Hollanda ve Avrupa yatırımlarının iki temel hedefi olduğunu vurgulayarak; “Bunlardan birisi alanımızdaki yenilikleri ve trendleri daha yakından takip edebilmek ve işbirliği; diğeri ise Türkiye’nin gelişmiş finans sektöründe edindiğimiz 18 yıllık deneyimi paylaşmaktır. Başka bir ifadeyle karşılıklı etkileşimdir.” dedi.

The Hague Security Delta’nın (HSD) ve bu oluşuma üye olmanın önemine değinen Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “HSD, Avrupa’nın lider siber güvenlik kümesidir. HSD Kampüsü’nde 50’den fazla şirket bulunurken, oluşumun da 270’den fazla üyesi var. Yenilikçi güvenlik çözümlerini yaratmak için kamu – özel sektör işbirliği tüm dünyaya örnek olacak düzeyde. Diğer uluslararası güvenlik bölgeleri ve Avrupalı enstitülerle güçlü bağları var. Bunlar Biznet olarak bizim için çok önemli değerler.”

Konuşmasının sonunda Biznet Bilişim ve Penetra şirketi hakkında da bilgiler veren Terzioğlu sözlerini söyle tamamladı: “Biznet Bilişim olarak, 100’e yakın yetkin siber güvenlik uzmanıyla, sektörünün en yetkin yetişmiş insan kaynağına sahip, 25’ten fazla teknoloji iş ortağı bulunan, 70’ten fazla ürün ve 30’dan fazla hizmet sunan ve 300’den fazla müşteriye hizmet veren, Türkiye’nin siber güvenlik alanında kurumsallaşmış, 18 yıllık lider firması olduğumuzu söylemekten her zaman gurur duyuyoruz. Henüz 1 yılı tamamlamadığımız Avrupa pazarında, iki banka ve bir STK ile sözleşme imzalama başarısını göstermek gerçekten çok sevindirici ama konunun daha önemli boyutu, sağladığımız siber güvenlik hizmetlerinin uluslararası seviyede kabul görmesi başarısıdır. Bu gelişme, yüzde 100 Türk sermayeli bir firmanın, katma değeri yüksek hizmetler sunarak global pazarlarda rüştünü ispatlamasıdır.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?