HPE’den Endüstrinin İlk Open RAN Çözüm Katmanı

İnovatif Open RAN çözümü, HPE İletişim Teknolojileri Grubu tarafından yakın zamanda ortaya koyulan, HPE’nin benzersiz entelektüel birikimini telekomünikasyon altyapısı, yazılımı ve hizmetleriyle bir araya getiren ilk çözüm oluşuyla öne çıkıyor. HPE orkestrasyon platformu, radyo erişim ağlarına otomasyon ve çeviklik getirerek, Open RAN’ın geniş ölçekte ticari dağıtımını mümkün kılıyor.

Hewlett Packard Enterprise (HPE), küresel 5G ağlarında ticari Open RAN dağıtımını sağlamak üzere yeni HPE Open RAN Çözüm Katmanını duyurdu. HPE Open RAN Çözüm Katmanı HPE’nin düzenleme ve otomasyon yazılımını, radyo erişim ağlarına özgü altyapı planlarını ve telekomünikasyon için optimize edilmiş altyapıyı içeriyor. HPE hizmet yönetimi ve düzenleme yazılımı telekomünikasyon ağlarını çekirdekten uca destekliyor, riski azaltıyor ve operatörlerin 5G’nin avantajlarından yararlanmasına olanak tanıyor. HPE Open RAN Çözüm Katmanı ayrıca endüstrinin ilk Open RAN (açık radyo erişim ağı) iş yükü için optimize edilmiş sunucusu olan yeni HPE ProLiant DL110 Gen10 Plus sunucusunu içeriyor.

Açık ve birlikte çalışabilir çözüm katmanlarından oluşan bir aile olan HPE Open RAN Çözüm Katmanı, pazardaki en geniş telekomünikasyon portföylerinden birini sunan HPE’nin yeni kurulan İletişim Teknolojisi Grubu (CTG) tarafından hazırlandı. HPE böylece telekomünikasyon şirketlerinin ve kuruluşların devasa 5G fırsatından yararlanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. HPE Open RAN Çözüm Katmanı, geçen yıl Mart ayında tanıtılan HPE 5G Çekirdek Katmanının açtığı yol üzerine inşa edildi. Yaygın bir orkestrasyon platformu aracılığıyla bir araya getirilen çözümler, telekomünikasyon şirketlerinin kaynaklarını ve uygulamalarını merkezden uca yaygınlaştırmalarına olanak sağlıyor. Her iki çözüm HPE Open RAN Çözüm Katmanı ile Open RAN yazılımlarını test etmek ve optimize etmek için halihazırda çalışan endüstri liderlerinden oluşan bir iş ortakları ekosistemi tarafından destekleniyor.

Günümüzde küresel iletişim ağları büyük bir dönüşümün içinde. 5G teknolojisi, ağ operatörlerinin yeni nesil sistemlerin önceki nesil ağların üzerine inşa edildiği, tedarik aşamasında bağlayıcılığı olan tek satıcılı sistemlerden uzaklaşmasına olanak sağlamak üzere açık standartlar temel alınarak geliştirildi. 5G standartları, ağ operatörlerinin çok sayıda tedarikçi tarafından sunulan en iyi donanım ve yazılımları radyo erişim ağına (RAN) eklemesine ve eşleştirmesine izin veriyor. 5G’nin temel aldığı açık teknolojiler, daha fazla rekabet, daha düşük maliyet ve inovasyona dair vaatleri nedeniyle küresel telekomünikasyon şirketleri, endüstri kuruluşları ve hükümetler tarafından yakından takip ediliyor.

Doğuştan bulutla uyumlu olan 5G ağları, sanallaştırılmış ağları çalıştırmak için tasarlanmış endüstri standardı BT donanımları üzerine inşa edildi. Teknolojik gelişim sayesinde bunların beraberinde getirdiği faydalar artık 5G radyo erişim ağlarına da uyarlanabiliyor. HPE, endüstrideki bu büyük değişimi yönlendiren O-RAN Alliance ve Telecom Infra Project’e (TIP) katkıda bulunuyor. HPE Open RAN Çözüm Katmanının piyasaya sürülmesiyle telekomünikasyon şirketleri, Open RAN’ın geniş ölçekte ticari olarak benimsenmesi için hazırlık yapabilecek. Telekomünikasyon sektörüne hizmet verebilecek nitelikte altyapı ve yazılımları tasarlama, düzenleme ve ayarlama konusunda 30 yıldan fazla deneyime sahip olan HPE, bu alandaki uzmanlığını ve tecrübesini önceden entegrasyonu gerçekleştirilmiş ve sağlamlaştırılmış radyo erişim ağları altyapı platformuna taşımış olacak.

Hewlett Packard Enterprise İletişim Teknolojileri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Phil Mottram, “HPE, güvenli ve açık çözüm katmanları aracılığıyla inovasyonu uçtan buluta taşıyarak 5G ekonomisi için dönüşümün katalizörü olmayı hedefliyor” diyor. “Open RAN dağıtımlarının benzersiz taleplerini karşılamak amacıyla HPE Open RAN Çözüm Katmanını sıfırdan oluşturmak için müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla birlikte çalıştık. Endüstrinin ilk Open RAN iş yükleri için optimize edilmiş sunucusu olan HPE ProLiant DL110 Gen10 Plus, telekomünikasyon şirketlerinin verimli çalışmasına, operasyonel karmaşayı azaltmasına, altyapıyı basitleştirmesine ve radyo erişim ağlarını geleceğe hazır hale getirmesine olanak sağlayacak.”

Open RAN’ın ticari dağıtımını hızlandıracak

HPE Open RAN Çözüm Katmanı, telekomünikasyon şirketlerinin kaynaklarını ihtiyaç duyulan yerlere aktarmalarına olanak sağlayarak artırılmış ağ çevikliği, verimlilik ve esneklik sunuyor. Radyo erişim ağları iş yüklerini desteklemek için en baştan tasarlanan HPE Open RAN Çözüm Katmanı, müşterilere düşük riskle yeni çok tedarikçili teknolojileri destekleme yeteneği kazandırarak, radyo erişim ağları altyapılarını geleceğe hazırlamalarına ve yatırımlarını korumalarını sağlıyor.

Open RAN’ı geniş ölçekte dağıtmanın anahtarı, binlerce uç sitedeki iş yüklerini yönetebilmekten ve düzenleyebilmekten geçiyor. HPE’nin kendini kanıtlamış yönetim ve düzenleme yazılımı, amaca dayalı düzenleme ve yapay zekâ / makine öğrenimi tabanlı otomasyon çözümleri dahil olmak üzere getirdiği önemli yeteneklerle canlı Open RAN örneklerinin dağıtımına hazır. Bu, telekomünikasyon şirketlerinin tüm ağ boyunca binlerce sanal makineyi (VM), yüzlerce farklı sanal ağ işlevini (VNF’ler) ve konteynere alınmış ağ işlevlerini (CNF’ler) yönetmesine olanak tanıyor.

Bir diğer önemli unsur, düşük riskli, önceden doğrulanmış ve telekomünikasyon için optimize edilmiş teknoloji planlarına erişimin sağlanması. Şu anda canlı hizmet veren az sayıdaki Open RAN dağıtımı, binlerce sitede kopyalanmasının önüne geçen ısmarlama yapılandırmalar üzerine inşa edilmiş durumda. HPE Telco Altyapı Taslakları bu zorluğu çözerek riski ve karmaşayı azaltırken, yaygınlaştırmayı hızlandırıyor ve farklı satıcılardan gelen yazılımlara izin veriyor. HPE, müşterilerin sanallaştırılmış RAN’a (vRAN) giden yolu basitleştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış doğrulanmış bir referans yapılandırması geliştirmek üzere Intel ile iş birliği yapıyor. Bu birliktelik hem telekomünikasyon şirketleri hem de teknoloji ortakları için pazara sunma süresini ve operasyonel karmaşıklıkları azaltan, sağlam bir donanım, firmware ve yazılımın temelini oluşturuyor.

HPE CTG, açık, çok tedarikçili 5G ağlarının dağıtım riskini azaltmak için canlı bir iş ortakları ekosistemi oluşturma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor. HPE Open RAN Çözüm Katmanı, hali hazırda pek çok endüstri liderinin desteklediği HPE 5G Çekirdek Katmanının izinden gidiyor. HPE Open RAN Çözüm Katmanının piyasaya sürülmesiyle HPE, telekomünikasyon şirketlerini, sistem entegratörlerini, ağ ekipmanı sağlayıcılarını ve yazılım üreticilerini açık ve türünün en iyisi çözümler sunmak üzere Open RAN teknolojilerini test etmek, doğrulamak ve entegre etmek için bir araya gelmeye teşvik ediyor.