HPE Yeni GreenLake Çözümünü Duyurdu

HPC için geliştirilen yeni HPE GreenLake Bulut Hizmetleri, her türden kuruluşun en zorlu iş yüklerini uçtan uca yönetebiliyor. Şirketlerin halihazırda kullandığı HPC Bulut Hizmetleriyle birleştirilerek, veri merkezinde veya sunucu barındırma ortamında çalıştırılmasına olanak sağlıyor.

Hewlett Packard Enterprise (HPE) pazar lideri HPC (High Performance Computing-Yüksek Başarımlı Hesaplama) çözümlerini HPE GreenLake aracılığıyla bir hizmet olarak pazara sundu. Bu sayede HPE, yüksek başarımlı hesaplamanın (HPC) kurumsal ortamlarda benimsenmesini hızlandırmış olacak. HPC için geliştirilen yeni HPE GreenLake Bulut Hizmetleri, kuruluşların çevik, esnek, kullanım tabanlı ödemeye dayalı bulut deneyiminin gücünü, HPE’nin dünya çapında kanıtlanmış pazar lideri HPC sistemleriyle birleştirmesine olanak tanıyor. Artık her kurum yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerini güçlendirmek, veriden değer elde etme süresini hızlandırmak, yeni ürünler ve deneyimler oluşturmak için HPE’nin sunduğu esnek hizmet platformu sayesinde en zorlu hesaplama ihtiyaçlarının ve veri yoğun iş yüklerinin üstesinden gelebilecek.

Küçük, orta veya büyük ölçekli kuruluşlar için ayrı ayrı geliştirilen yeni çözüm paketi, amaca yönelik HPC sistemlerini yazılım, depolama ve ağ çözümleriyle birlikte tamamen yönetilen, paket hizmetler halinde sunarak geleneksel HPC yaygınlaştırmalarının karmaşasını ve maliyetini ortadan kaldırıyor. Müşteriler iş yükü ihtiyaçlarına uygun doğru yapılandırmayı seçerek basit bir self servis portal aracılığıyla sipariş verebiliyor ve 14 gün gibi kısa bir sürede hizmet almaya başlayabiliyor.

HPC ve Kritik İş Çözümlerinden Sorumlu (MCS) HPE Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Peter Ungaro, “Yapay Zeka ve yüksek performanslı analitikle birlikte verilerdeki muazzam büyüme, Fortune 500’den yeni kurulan şirketlere kadar her büyüklükteki kuruluşun HPC’ye olan ihtiyacını artırıyor” diyor. “HPE GreenLake sayesinde maliyetleri kontrol altında tutabilen, yönetişimi, ölçeklenebilirliği ve çevikliği iyileştiren, basit ve önceden yapılandırılmış bir hizmet olarak sunduğumuz endüstri lideri HPC çözümleriyle pazarı dönüştürüyoruz. HPC Bulut Hizmetleri herhangi bir kurumun en güçlü HPC ve AI yeteneklerine erişmesini, kritik araştırmalarını ilerleterek becerilerini güçlendirmesini, daha geniş içgörüler elde etmesini ve istenen sonuçlara ulaşmasını sağlıyor.”

Dünyanın Güçlü HPC Portföyü İsteğe Bağlı, Tümüyle Yönetilen, Kullandıkça Öde Hizmetleriyle Yaygınlaşıyor

HPC, karmaşık verileri dijital modellere dönüştürerek araştırmacıların ve mühendislerin gerçek dünyada bir şeyin neye benzeyeceğini ve nasıl performans göstereceğini anlamalarına yardımcı olan muazzam bir hesaplama gücü sağlıyor. HPC ayrıca öngörülebilirliği artırmak, yapay zeka ve analitiği çalıştırmak için optimum performansı sunuyor. Bu yetenekler aşı geliştirilmesinden hava tahminine, otomobil ve uçak tasarımından şampuan ve çamaşır deterjanı gibi tüketici ürünlerinin iyileştirilmesine kadar zorlu hesaplamalar gerektiren farklı amaçlarla kullanılıyor.

Intersect360 Research’e göre HPC pazarı, 2024 yılına kadar yüzde 40’ın üzerinde büyüyerek yaklaşık 55 milyar ABD doları gelire ulaşacak. HPC, yapay zeka eğitim modelleri ve ”edge computing” gibi gelişmekte olan uygulamalar ve uç noktalardan elde edilen veriler de dahil olmak üzere pek çok kaynaktan gelen verilerin işlenmesini ve analizini desteklemek için kullanılıyor. Bununla birlikte geleneksel HPC sistemlerinin kurulumu ve yönetimi maliyetli, karmaşık ve yoğun kaynak gerektiren bir iş. Hyperion Research’e göre en önemli endişeler arasında sistem maliyetleri, güç ve soğutmayla ilgili işletim maliyetleri ve kalifiye HPC teknik personel eksikliği yer alıyor.

HPE, HPE GreenLake Bulut Hizmetleriyle dünya lideri HPC portföyünü sunarak HPC projelerinin yaygınlaştırılmasını yüzde 75’e kadar hızlandırarak ve kaynak harcamalarını yüzde 40’a kadar azaltarak1 bu deneyimi önemli ölçüde basitleştiriyor. Kuruluşlar bu hizmetleri ister şirket içinde olsun, ister ortak sunucu barındırma tesisinde olsun herhangi bir veri merkezi ortamında yaygınlaştırabiliyor ve yalnızca kullandıkları kadar ödeme yapıyor. Böylece ekonomik, tamamen yönetilebilen hizmetleri kullanarak projelerini yürütmeye odaklanabiliyor. İçgörü elde etme süresini artırıyor ve inovasyonu hızlandırıyor.

Yüksek Başarımlı Hesaplama (HPC) için HPE GreenLake Bulut Hizmetleri

HPE, ilk olarak modelleme ve simülasyon iş yüklerini çalıştırmak için amaca yönelik tasarlanmış depolama ve ağ teknolojileri eşliğinde HPE Apollo sistemlerine dayalı bir HPC hizmeti sunacak. Hizmet ayrıca HPC iş yükü yönetimi için önemli HPC yazılımlarından, HPC’ye özgü konteynerlerden, orkestrasyon desteğinden, HPC küme yönetimi ve izleme çözümlerinden yararlanacak. HPE, HPC portföyünün geri kalanını gelecekte hizmet olarak sunacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Müşteriler küçük, orta veya büyük yapılandırma paketlerinden birini seçtikten sonra 14 gün gibi kısa bir süre içinde HPE’den tamamen yönetilebilir bir hizmet almaya başlayabiliyor.

Çözümün bir parçası olarak şirketler, HPC hizmetlerinin maliyetlerini kolayca yönetmek, yaygınlaştırmak ve kontrol etmek için aşağıdaki şu özelliklere sahip oluyor:

– HPE GreenLake Central, şirketlerin HPC hizmetlerini yönetmeleri ve optimize etmeleri için gelişmiş bir yazılım platformu sunuyor.
– HPE Self-servis kontrol paneli, kullanıcıların seç ve tıkla basitliğinde iş yüklerini aksatmadan HPC kümelerini kendi başlarına çalıştırmalarına ve yönetmelerine olanak tanıyor.
– HPE Tüketim Analitiği, HPE GreenLake aracılığıyla ölçüme dayalı olarak bir bakışta kullanım ve maliyet analizi sağlıyor.
– HPC, AI ve Uygulama Hizmetleri, HPC iş yüklerini standardize ederek ve paketleyerek verileri modernize etmeyi, aktarmayı ve erişimi kolaylaştırıyor. Gerektiğinde uygulamaları konteyner platformuna hızla taşımak için fabrika süreci uzmanlar tarafından destekleniyor.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?