HPE ve NVIDIA’dan Yapay Zeka Alanında İş Birliği

HPE, işletmelerin yapay zeka modeli eğitimini, ayarlamasını ve çıkarımını hızlandırmak için amaca yönelik oluşturulan, yapay zekaya özgü tekliflerle portföyünü genişletiyor.

Hewlett Packard Enterprise, üretken yapay zeka (GenAI) kurumsal bilgi işlem çözümü oluşturmak üzere NVIDIA ile genişletilmiş stratejik iş birliği yaptığını duyurdu. Birlikte tasarlanan, önceden yapılandırılmış yapay zeka ayarlama ve çıkarım çözümü, her büyüklükteki işletmenin özel verileri kullanarak temel modelleri hızla özelleştirmesine ve üretim uygulamalarını uçtan buluta her yerde yaygınlaştırmasına olanak tanıyor. Sunulan teklif, HPE ve NVIDIA’nın full stack yapay zeka ayarlama ve çıkarım çözümüyle GenAI altyapısının geliştirmesine ve yaygınlaştırmasına yönelik karmaşayı ortadan kaldırıyor.

İşletmeler çapraz arama, iş süreci otomasyonu ve içerik oluşturma gibi kullanım durumları için GenAI modelleri geliştirip yaygınlaştırırken hızlı bir şekilde ve işletmenin ihtiyaç duyduğu, her yerden dağıtılabilecek bir yazılım ve altyapı yığınına ihtiyaç duyuyor. Üretken yapay zeka için yeni kurumsal bilgi işlem çözümü, HPE ve NVIDIA arasında full stack, kullanıma hazır yapay zeka çözümleri sunan genişletilmiş iş birliğinin bir parçası olarak sunuluyor. Bu çözümler, HPE Machine Learning Development Environment, HPE Ezmeral Software, HPE ProLiant Compute ve HPE Cray Supercomputers ile NVIDIA AI Enterprise yazılım paketini, NVIDIA NeMo framework dahil olmak üzere entegre ediyor.

HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, şunları söyledi: “HPE ve NVIDIA, önceden yapılandırılmış çözümlerden oluşan bir portföy ile yapay zeka modelleri geliştirme ve yaygınlaştırma yolculuğunu önemli ölçüde kolaylaştıracak kapsamlı bir yapay zeka yerel çözümü sunmak üzere benzersiz bir konumda yer alıyor. HPE ve NVIDIA arasındaki stratejik iş birliği, işletmelerini yapay zeka ile dönüştürmek isteyen müşterilerimizin önündeki engelleri önemli ölçüde azaltacaktır.”

NVIDIA Kurucusu ve CEO’su Jensen Huang da şunları ekledi: “Üretken yapay zeka çağı, işletmelerin işlerini yeniden hayal etmek için mücadele ettiği bir yarışa dönüştü. HPE ile genişletilmiş iş birliğimiz, doğru asistanları, bilinçli sohbet robotlarını ve semantik aramayı güçlendirmek için iş odaklı verilerle bağlantı kuran yapay zeka uygulamaları aracılığıyla, işletmelerin benzeri görülmemiş üretkenliğe ulaşmalarına yardımcı olacak.”

Üretken yapay zeka için hazırlanan kurumsal bilgi işlem teklifi, her büyüklükteki işletmenin yapay zeka yolculuklarına hızlı bir şekilde başlamaları için kullanıma hazır bir çözüm eşliğinde ideal bir giriş noktası sağlıyor. Üretken yapay zeka için yeni kurumsal bilgi işlem çözümüyle işletmeler, yapay zeka sohbet robotları gibi üretim odaklı uygulamalar oluşturmak için özel verilerini kullanarak önceden eğitilmiş temel modelleri kullanabiliyor. Buna ek olarak, erişimle artırılmış üretim (RAG) iş akışları, uygulamanın veri kalitesini ve doğruluğunu daha da artırmaya yardımcı oluyor.

Yapay zeka için özel olarak tasarlandı ve optimize edildi: Hiper ölçekli yapay zeka için NVIDIA L40S GPU’lar, NVIDIA BlueField-3 DPU’lar ve NVIDIA Spectrum-X Ethernet Networking Platform ile önceden yapılandırılmış pazar lideri HPE ProLiant Compute DL380a içeren raf ölçekli bir mimariden oluşan çözüm, 70 milyar parametreli Llama 2 modeline ince ayar yapmak için boyutlandırıldı. Çözüm 16 HPE ProLiant DL380a sunucu ve 64 L40S GPU içeriyor.
HPE AI yazılımı: Modelleri hızla prototiplemek ve test etmek için üretken AI stüdyosu özelliklerine sahip HPE Machine Learning Development Environment Software ve hibrit bulutta AI iş yükleri için yaygınlaştırmayı basitleştirmek, veri hazırlamayı hızlandırmak için yeni GPU farkındalığı özelliklerine sahip HPE Ezmeral yazılımı.
NVIDIA AI yazılımı: Güvenlik, kararlılık, yönetilebilirlik ve destek ile üretim yapay zeka geliştirme ve dağıtımını hızlandırmak için NVIDIA AI Enterprise, kurumsal GenAI’yi kolaylaştırmak için NVIDIA NeMo framework, koruma araç setleri, veri iyileştirme araçları ve önceden eğitilmiş modeller sunuyor.
İşletmenin yapay zeka yolculuğunu hızlandıran HPE Hizmetleri

HPE Services artık danışmanlık hizmetleri, iş gücü eğitimi ve dağıtım çözümlerinden oluşan geniş bir portföy sunuyor. Yeni yapay zeka hizmetleri, GenAI ve LLM keşfinden üretilen çözümleri sonuca dönüştürmek, yaygınlaştırmak ve ölçeklendirmek için gereken optimum operasyonel modellerinden hibrit bulut veri stratejilerini belirlemeye kadar yapay zeka yolculuğunun her adımında müşterilere eşlik ediyor. Bu kapsamlı hizmetler, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Hindistan ve Tunus’ta açılan yeni Küresel Yapay Zeka ve Veri Mükemmeliyet Merkezleri tarafından destekleniyor.

HPE, NVIDIA tarafından desteklenen yeni anahtar teslim çözümle yapay zeka eğitimini hızlandırıyor

HPE, SC23’te yapay zeka yaşam döngüsünün ilk aşaması olan temel modellerin geliştirilmesi ve eğitilmesi için büyük işletmeler, araştırma kurumları ve devlet kuruluşları için NVIDIA tarafından desteklenen anahtar teslim süper bilgi işlem çözümünü duyurdu. Üretken yapay zeka için kurumsal bilgi işlem çözümü, ayarlama ve çıkarım yapmaya odaklanan kurumsal müşteriler için daha küçük form faktörlü bir yapay zeka çözümünü simgeliyor.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?