HPE, GreenLake Portföyüne Depolamayı da Ekledi

Veri Hizmet Platformu, uçtan buluta hızla artan verinin depolanmasını sağlayarak müşterilerin veri odaklı dijital dönüşümünü hızlandıracak.

Hewlett Packard Enterprise, HPE Storage’ı bulut tabanlı, yazılım tanımlı veri hizmetlerine dönüştüren yeniliklerini duyurdu. HPE bulut operasyon modelini verilerin bulunduğu ve veri işlemlerinin gerçekleştiği her noktaya taşıyarak yeni bir veri deneyimi ortaya koyan, Unified DataOps vizyonuna sahip yeni veri hizmetleri platformunun duyurusunu da yaptı.

Bu yeni platform uçtan buluta yaşanan veri patlamasını ele almak, veri ortamlarındaki siloları ve karmaşayı azaltmak, inovasyonu ve çevikliği en üst düzeye çıkarmak ve iş riskini azaltmak için tasarlandı.

Yapılan duyurular, HPE’nin uçtan buluta platform hizmetleri şirketi olma vizyonunda önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. HPE GreenLake aracılığıyla sunulan yeni veri hizmetleri platformu, uçtan buluta veri işlemlerini basitleştiren üç yenilikten oluşuyor:

Data Services Cloud Console, bulut sayesinde operasyonel çeviklik sağlayan ve birleşik veri operasyonlarını hizmet olarak sunan bir bulut konsolu olarak öne çıkıyor,
Cloud Data Services, küresel altyapı yönetimini büyük ölçüde basitleştiren ve otomatize eden yazılım abonelik hizmetleri paketinden oluşuyor,
HPE Alletra, uçtan buluta tüm verileri destekleyecek bulut tabanlı yenilikçi veri altyapısı sunuyor.

HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, şunları söylüyor:
“Kurumlar, dağınık ve karmaşık bir donanım, yazılım ve manuel süreç ağıyla karşı karşıya. Bu da sürekli değişen pazarda rekabet etmelerini ve inovasyon yapmalarını zorlaştırıyor. HPE GreenLake ile uçtan buluta bütünsel ve tutarlı bir bulut deneyimi sunma ihtiyacını fark eden ilk şirket olduk. Bugünkü duyurularımız, bu stratejimizi temel alarak müşterilerimizin birleşik veri işlemleriyle siloları ortadan kaldırmasına, nerede olursa olsun veriden en iyi şekilde yararlanmasına olanak tanıyan bu stratejiyi temel alıyor. HPE, veriden içgörü elde etme çağında yapay zeka girişimlerini güçlendirmek, yeni müşteri deneyimleri sunmak ve dijital dönüşümü desteklemek için dağıtık veri uygulamalarına ihtiyaç duyan kuruluşlar için ideal bir platform sağlıyor.”

Unified DataOps: Veriye dayalı inovasyonu hızlandırma vizyonu

Günümüzde kurumlar büyük bir karmaşayla mücadele ediyor. ESG’nin HPE için yaptığı araştırmaya göre BT karar vericilerinin %93’ü depolama ve veri yönetimindeki karmaşanın dijital dönüşümü zorlaştırdığını ifade ederken, ankete katılan kuruluşların %67’si hibrit buluttaki dağınık veri görünürlüğünü iş riski olarak nitelendiriyor.

Unified DataOps, HPE’nin veri deneyimine dair yeni vizyonuna karşılık geliyor. Bu vizyon veriyi merkezine alan politikaları sistem içine entegre ediyor, buluta özgü yönetim sağlıyor. Yapay zekaya dayalı öngörülerle siloları, veri ve altyapı yönetimindeki karmaşayı ortadan kaldırıyor. Uçtan buluta operasyonel çevikliği sağlıyor, iş risklerini azaltıyor, veriye dayalı inovasyonu hızlandırıyor.

HPE Storage Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tom Black, “HPE, müşterilerimizin şirket içi ortamlarına kapsamlı bir bulut işletim modeli getirerek depolamada oyunun kurallarını değiştirdi” diyor. “Bulut tabanlı operasyon modelini verilerin yaşadığı yere taşıyarak dijital dönüşümü hızlandıracak, veri yönetimini kolaylaştıracak ve müşterilerimizin her zamankinden daha hızlı inovasyon yapmasına yardımcı olacağız.”

Bulut deneyimi eşliğinde veri yönetimi kolaylaşıyor

HPE Alletra 9000

Yeni duyurulan veri hizmetleri platformu, müşterilerin bulutta operasyonel çevikliği ve veri yönetimini kolaylaştıran Data Services Cloud Console, Cloud Data Services ve yerel veri altyapısını bulut üzerinde sunan HPE Alletra ile Unified DataOps vizyonundan oluşuyor.

iland CTO’su Justin Giardina, “HPE’nin ortaya koyduğu inovasyonlar sayesinde operasyonlarımızı düzene sokuyor, çevikliğimizi artırıyor, küresel müşterilerimize ideal ve kesintisiz hizmet sunuyoruz” diyor. “HPE Alletra ve Data Services Cloud Console’un sunduğu operasyonel faydalar, bunları daha da iyi yapmamıza katkıda bulunacak.”

Data Services Cloud Console

Data Services Cloud Console, bulut işlemlerini ve birleştirilmiş veri işlemlerini hizmet olarak sunan bir bulut konsolu olarak tasarlandı. Geniş bir bulut veri hizmetleri kataloğuna sahip olan ürün, dünya çapında on binlerce müşterinin milyonlarca cihazına hizmet veren Aruba Central’in temelini oluşturan, kanıtlanmış, güvenli, buluta özgü teknolojilere dayanıyor. Data Services Cloud Console, uygulamalar ve iş ortakları tarafından yönetilen, özel olarak oluşturulmuş veri hizmetlerine yönelik otomasyon için HPE liderliğinde birleşik bir API sunuyor ve geliştiricilerin kod altyapısına ve verilere erişimini sağlıyor.

Cloud Data Services

Cloud Data Services aracılığıyla sunulan HPE Data Ops Manager, veri altyapısının herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan küresel olarak yönetilebilmesi için yapay zekaya dayalı, uygulama merkezli bir veri altyapısı sağlıyor. Amaca yönelik provizyon eşliğinde self servis olarak sunulan bu hizmet, tahmin yürütmeyi ortadan kaldıran ve servis seviyesi hedeflerini (SLO’lar) optimize eden bir yaklaşım ortaya koyuyor.

HPE Alletra

HPE Alletra, verileri uçtan buluta destekleyen bulut için tasarlanmış veri altyapısına karşılık geliyor. Data Services Cloud Console tarafından yerel olarak yönetilen HPE Alletra, bulutta operasyonel deneyim sunuyor. HPE Alletra ürün ailesi, herhangi bir uygulamayı performanstan ödün vermeksizin çalıştıracak mimari esneklik sağlamak üzere All-NVMe HPE Alletra 9000 ve 6000 sistemlerinden oluşan, iş yüküne göre optimize edilmiş bir sistem portföyüne sahip.