HPE Frontier ile Endüstride Artan Rekabete Hızlı İşlem Çözümü

HPE, Frontier süper bilgisayarı ile hız bariyerinde önemli bir aşamayı geride bırakıyor. Bu, sektör için Ay’a inmeye eşdeğer büyüklükte bir adım. Exascale çağı ilaç şirketleri için ilaç keşfini hızlandırmak, kritik stok eğilimlerini tahmin etmek, finansal kurumlar için dolandırıcılığı önlemek, daha güvenli araçlar üreterek piyasaya sürmek, araba kazalarını simüle etmek gibi uygulamalarla sektöre büyük faydalar sağlayacak.

Süper bilgisayarlar küresel inovasyonun gerçekleşmesi, endüstrinin rekabet gücü kazanması ekonomik büyüme için hayati öneme sahip. Bu noktada hız, çok kritik bir rol oynuyor. Exascale ölçeğinde hız, etkileşimlerin daha doğru bir şekilde modellenmesinden ve simülasyonundan, fiziksel, biyolojik, kimyasal ve moleküler seviyeye dek uzanan problemleri daha hızlı çözen, daha önce mümkün olmayan bilimsel bir bakış açısının önünü açıyor.

Hewlett Packard Enterprise HPC, AI & Labs Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Justin Hotard’a göre devletler ve kurumlar dünyanın karşı karşıya olduğu en zorlu sorunları çözmek, toplumsal, çevresel ve ekonomik ölçekte muazzam etkileri hayata geçirmek için süper bilgi işlem çözümlerinden destek alıyor. Hotard şöyle konuştu: “Süper bilgi işlem, büyük veri kümelerinin işlenmesini, eğitilmesini ve depolanmasını gerektiren ölçeklenebilir yapay zekâyı etkinleştirmek açısından kritik öneme sahip. Bu yetenekler, sonuçları doğru bir şekilde tahmin etmek ve daha iyi kararları, daha hızlı almamıza yardımcı olmak için gereken makine öğrenimi modellerini oluşturmamıza olanak tanıyor.”

Hotard sözlerine şöyle devam etti:
“Küresel bir virüs hakkındaki bilgimizi artırmaya ve onunla savaşmak için yeni aşıların keşfini hızlandırmaya yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğumuz şey hızdır. Kasırganın yönünü tahmin ederek insanları güvenli bir şekilde tahliye etmemizi, böylece daha fazla hayat kurtarmamızı sağlayan şey de hız. Evlerimize ve şehirlerimize güç sağlamak için güneşten, rüzgârdan, sudan ve belki de yakında nükleer fizyondan daha fazla temiz enerjiyi verimli bir şekilde elde ederek, sürdürülebilir bir gelecek yaratmanın yollarını bulmamıza yardımcı olacak olan da hız.”

HPE, problemleri saniyede 1,000,000,000,000,000,000 adet, yani 1018 adet hesaplamayla çözerek hız bariyerinde önemli bir aşamayı geride bırakıyor. Bu, BT sektörü için Ay’a inmeye eşdeğer büyüklükte bir adım.

Dünyanın ilk ve en hızlı exascale süper bilgisayarı Frontier ile exascale çağını keşfetmek…

HPE tarafından ABD Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı için üretilen Frontier süper bilgisayarıyla bu yıl başlayan exascale çağının hızı ve yetenekleri, küresel araştırmacıların, bilim insanlarının ve mühendislerin varlığının bile farkında olmadığı soruları yanıtlamasına olanak sağlıyor.

Bilim insanları ve araştırmacılar Frontier’in yardımıyla şimdiden ilk sonuçları ve bilimsel atılımları ortaya koymaya başladılar. Bunlar bazı COVID-19 mutasyonlarının neden diğerlerinden daha bulaşıcı olduğunu anlamayı, ticari amaçlarla yaygın olarak kullanılan radyasyona dayalı teknolojilerin verimini artırmak için daha fazla enerji ortaya koyan plazma hızlandırıcıları geliştirmeyi sağlayacak bilgileri zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?