HONOR Earbuds 2 Lite İncelemesi: Bu Fiyata İyi Ses Getirecek

Honor’un ses kalitesi ve aktif gürültü önleme özelliğiyle öne çıkan stereo kablosuz kulaklığı Earbuds 2 Lite modelini inceledik.

Honor markası her ne kadar bir süre önce Huawei’den ayrılmış olsa da ürünlerinde benzer bir çizgi izlemeyi sürdürüyor. Aynı külaha koyulmuş kakaolu ve vanilyalı dondurma gibi hayatlarına devam ediyorlar. Bunun en yeni örneği olan Honor Earbuds 2 Lite, bu seferki test konuğumuzdu.

Görünüm, fonksiyon ve sunduğu özellikler bakımından Huawei Freebuds Lite 4i’nin neredeyse aynısı olan Honor Earbuds 2 Lite, şarj kutusunun şekli ve fiyatıyla ayrılıyor. Kulaklıklar öyle birbirinin aynı ki birini çıkarıp diğerinin kutusuna koyabiliyorsunuz. Şarj kutusunda oval yerine yumuşatılmış kenarlara sahip dörtgen tasarım tercih edilirken, fiyatı 499 TL olarak belirlenmiş.

İyi Müzik, Dört Köşe

Açıkçası her ikisi de çok güzel haberler. Daha önce Freebuds Lite 4i incelememizde ürünün fiyat performans açısından ne kadar başarılı olduğundan bahsetmiştik. Honor Earbuds 2 Lite ile bu dengeyi daha da ileri taşımış. Hafif bas ağırlıklı dengelenmiş ses tonuyla, tek şarjda 10 saati bulan, kutusuyla birlikte 30 saati geçen pil ömrüyle, aktif gürültü önleme konusunda gösterdiği başarıyla böyle bir cihazın 500 liraya alınabileceğini öğrendiğimde oldukça şaşırdım.

Airpods’a kıyasla biraz daha dolgun görünümlü dört köşe bir şarj kutusuyla gelen Honor Earbuds 2 Lite, teknik anlamda yüksek vaatleri olan bir cihaz. Gürültü engelleme özelliğine sahip en uygun fiyatlı kulaklık olarak öne çıkan Honor Earbuds 2 Lite’ın toplam 32 saate kadar uzayan pil ömrü oldukça etkileyici. Üzerine hızlı şarj özelliği de barındıran kulaklık, 10 dakikada 4 saate kadar şarj olabiliyor.

İki adet Mikro-Elektro-Mekanik Sistemli (MEMS) silikon mikrofonla donatılan kulaklığın geleneksel dalga gürültü azaltma teknolojisi ve Derin Nöral Ağ (DNN) algoritmasını çift anti-rüzgâr teknolojisiyle harmanlayarak arayan kişinin sesini ayrıştırdığı ve sesli arama deneyimini iyileştirdiği söyleniyor. Açıkçası bültende yer alan bu cümleden sistemin nasıl çalıştığını tam anlamadım ama pratikte işe yarıyor mu derseniz yarıyor.

Kulaklık, kulak kepçesinin içine yerleşen oldukça ergonomik ve çok rahat takılan bir tasarıma sahip. Her iki kulaklığa iki kez dokunarak veya dokunup basılı tutarak müziği durdurma, şarkı atlama ve gürültü engelleme gibi fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklık kulağınıza çıkarıp taktığınızı anlayabiliyor, çıkardığınızda müziği durdurup taktığınızda yeniden başlatabiliyor.

Kulaklığın ses netliği ve frekans ayrımı da gayet başarılı. Ses olarak baslar hafif öne çıksa da, özellikle gürültülü otobüs yolculuklarında ve spor yaparken kulaklığı taktığınızda böyle olması daha bile iyi olmuş. Aktif gürültü engelleme özelliğini açtığınızda kulaklık sizi gerçek anlamda sessizliğe sürüklüyor. İstanbul’da Metrobüs gibi kalabalık ve hem araç hem yolcu gürültüsünün olduğu bir ortamda bile sizi dinlediğiniz şeyle baş başa bırakmak için yeterli.

Bunun tersi olan farkındalık moduyla, bu kez müzik dinlerken etrafınızda dikkatinizi çekmesi gereken sesleri, örneğin korna veya siren sesini kolayca ayırt edebiliyorsunuz. Telefon görüşme performansı da çok iyi. Yüzünüze rüzgar ederken bile bile sesinizin karşıya gitmesiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yok.

Bluetooth 5.2 bağlantı standardının yanı sıra Honor’a özgü optimizasyonlarla desteklenen Honor Earbuds 2 Lite, oyun oynarken otomatik olarak düşük gecikme moduna giriyor. Bu sayede oyuncuların istediği şekilde ses ve görüntüyü eşleştirerek gecikmesiz bir deneyim sunuyor.

Sonuç

Huawei Freebuds Lite 4i’nin tüm bunları 750 liraya sunmasına zaten şaşırırken, Honor Earbuds 2 Lite’ın fiyat seviyesini 500 liraya çekmesine daha da şaşırdım. Daha önceli incelememde yer alan kutunun bekledikçe şarj eksiltmesi gibi sorunlar da yazılım güncellemeleriyle çözülmüşe benziyor.

Buzul Beyazı ve Gece Siyahı renklerine sahip olan Honor Earbuds 2 Lite, 499 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Kaliteli ses eşliğinde iyi müzik dinlemeyi seviyorsanız ve bu fiyat bandında aktif gürültü engelleme özelliği size çekici geliyorsa, Honor Earbuds 2 Lite’ı alternatifleriniz arasına almanızı öneririz.