Hibrit Buluta Sahip Kurumların Dijital Dönüşüm Olasılıkları Dört Kat Daha Fazla

Fujitsu’nun Küresel Araştırmasına göre hibrit bulut yönetimine sahip kurumların dijital dönüşüme ulaşma olasılıkları dört kat daha fazla.

Fujitsu tarafından küresel boyutta yürütülen yeni araştırmasının sonuçlarına göre hibrit bulut çözümlerine yönelik stratejik bir yaklaşıma sahip kuruluşların dijital dönüşüme (DX) ulaşma olasılıkları dört kat daha fazla.

Bu sonuçlar, Financial Times şirketinin1 bir iştiraki olan Longitude tarafından 300 katılımcıyla küresel çapta yürütülen araştırmadan geliyor. Raporu hazırlayanlar tarafından “lider” olarak nitelendirilen bütünsel hibrit bulut stratejisine sahip olan şirketler, bulut çözümlerin iş dönüşümlerini hızlandırdıkları konusunda benzer görüş bildiriyorlar.

Diğer taraftan, “takipçi” olarak sınıflandırılan kurumların yalnızca yüzde 24’ünde bu durum tezat teşkil ediyor. Araştırmada ayrıca, lider sınıflandırmasına sahip şirketlerin Covid salgınının getirdiği zorluklarla baş etmek konusunda iki kattan fazla uyumlu oldukları da ortaya çıktı.

Günümüzde neredeyse tüm kuruluşlar bazı bulut tabanlı iş uygulamalarını kullanıyor ve ölçeklenebilirlik, uyarlanabilirlik ve maliyet avantajlarından yararlanıyorlar. Küçük bir azınlık “sadece bulut” stratejisini benimsemiş olsa da çoğu şirket mevcut uygulamaları ve altyapılarının yanında “hibrit bulut” yaklaşımından faydalanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, hibrit bulut liderleri olarak sınıflandırılan kuruluşların “takipçi” kuruluşlara kıyasla hibrit bulut dönüşümlerinde bir tedarikçiyle çalışma olasılıkları iki kat daha fazla ve aynı şekilde hibrit bulut yönetimini dış kaynak olarak kullanma olasılıkları iki kattan fazla çıkıyor. Bu sonuçlar, şirketlerin bulut dönüşüm süreçlerini kendi başlarına uygulamak yerine, Fujitsu gibi uzman bir şirketin derin uzmanlığından yararlanma isteğine işaret ediyor.

Araştırma sonuçları, Fujitsu’nun 2022 yılının ilerleyen aylarında piyasaya süreceği yeni Bulut Yönetimli Hizmetlerinin başta Microsoft Azure, AWS ve VMware’den oluşan bütünsel bakışının, kuruluşların dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmak için ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Hibrit bulut liderleri kimler?

Araştırmacılar, hibrit bulut liderlerini dört temel özelliğe dayanarak belirliyor:

Liderler, hibrit bulut stratejilerini işletme genelindeki dönüşüm gündemleriyle uyumlu hale getiriyor.

BT stratejilerini iş dönüşüm gündemleriyle uyumlu hale getirme olasılıkları neredeyse üç kat daha fazla ve bu da hibrit altyapılarıyla rekabet avantajı sağlamaya yardımcı oluyor.
Liderler, büyümelerini kolaylaştırmak ve riski azaltmak için hibrit bulut yönetimine yöneliyorlar.

Liderlerin dijital güvenlik konusunda kendilerine olan güvenleri yüzde 60 iken, hibrit ortamlarda uyumluluğu yönetme konusunda ise yüzde 75 olarak çıkıyor.
Liderler, mevcut yeteneklerini güçlendirmek için yeni nesil hibrit buluttan yararlanıyor.

Liderler grubu, yeni yeteneklerin işe alınmasının zorlukları konusunda daha az endişe duyuyor ve “Takipçilerin” yüzde 42’si bunu “Liderlerin” yalnızca yüzde 27’sine karşı bir endişe olarak görüyor.
Liderler, yeni çıkan teknolojileri sorunsuz ve ölçeklenebilir bir şekilde devreye alıyor.

Liderlerin Takipçilere kıyasla, ortaya çıkan teknolojilerden yararlanmak üzere hibrit altyapılarını kullanabileceklerine olan güvenleri yaklaşık iki kat daha fazla. Liderler, mevcut performanslarını optimize etmek için uygulamaları ve iş yüklerini modernize edebileceklerine olan güvenler en az iki kat daha fazla. Bu grubun, uygulama oluşturabilme ve ortamlar arasında dağıtım yapma olasılığı “Takipçiler”den iki kat daha fazla ve altyapılarının ölçeklenebilirliğine olan güvenleri yüzde 50 daha fazla.

Fujitsu’nun Hibrit BT Küresel Hizmet Bölümü Kıdemli Direktörü Shunsuke Takagi şöyle diyor:
“Fujitsu tarafından yaptırılan araştırmalarda, herhangi bir kuruluşun dijital dönüşümü gerçekleştirebilmesi için bütünsel bir hibrit bulut stratejisine sahip olmasının son derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, bir liderin göz ardı edilemeyen bir özelliği de hibrit bulut yönetimini dış kaynak olarak kullanmak için bir şirketle çalışma isteği olarak gözüküyor.

Bu nedenle Fujitsu’nun Bulut Yönetimli Hizmetlerinin küresel olarak kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Fujitsu, Microsoft Azure, AWS ve VMware için bütünsel bir bulut yönetim hizmetleri paketini sunarak müşterilerimizin dijital dönüşümlerini hızlandırmalarına yardımcı olabileceğiz. Fujitsu’nun küresel uzmanları tarafından sağlanan bu hizmetler kuruluşlara ayrıca çeviklik ve maliyet avantajı sağlayacak.”

Fiyatlandırma ve ulaşılabilirlik

Fujitsu’nun Bulut Yönetimli Hizmetleri, AWS ve VMware hizmetlerinin 2022’in ilerleyen aylarında takip ettiği Microsoft Azure kullanıcıları için hemen kullanılabilir. Fiyatlandırma müşteri özelliklerine göre değişiyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?