Hedef Son Teknoloji AgroTOD ile Dünya Pazarı

2023 yılı rakamlarıyla otonom traktör dünya piyasası hacmi 2.5 milyar dolar seviyelerinde ve 2028 yılına kadar olan 5 yıllık süreçte bu hacmin 7 milyar dolar seviyelerine çıkması öngörülüyor.

2023 yılı rakamlarıyla otonom traktör dünya piyasası hacminin 2.5 milyar dolar seviyelerinde olduğunu söyleyen Alaras Telekomünikasyon Genel Müdürü ve Makine Mühendisi Fatih Başoğlu; “2028 yılına kadar olan 5 yıllık süreçte bu hacmin 7 milyar dolar seviyelerine çıkması öngörülüyor. Bu süreçte özellikle dünya piyasasında yerli üretim cihazımız AgroTOD ile bizler de yer almak için çalışıyoruz ve bu doğrultuda tüm gereklilikleri yerine getirmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 5 yıllık planlamamızda ise üretimimizi ve bayi ağımızı en üst noktaya çıkarıp Türkiye’de lider firma olarak tüm dünyaya ihracat yapabilecek yeterliliğe gelmek istiyoruz. Özellikle ürünümüzün tüm dünyada sorunsuz çalışması için gerekli tüm tedbirleri alarak, ihracat olasılığı olan her bölge için hazır hale gelmek istiyoruz. İhracat görüşmeleri yaptığımız ve ilk odaklandığımız bölgeleri, Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu olarak söyleyebiliriz. Bu bölgelerde otonom sistem kullanımlarının daha kısıtlı olması da aslında büyüyen otonom sistem hacminin bu bölgelerde atakta olacağını bizlere gösteriyor” dedi.

2021 yılında TÜBİTAK 1507 Kobi Ar-Ge başlangıç destek programı kapsamında destek aldıklarını ve yaklaşık iki yıl süren çalışmalar sonucu tamamen Türk mühendisler ve çiftçilerimizin ortak çalışması AgroTOD’u piyasaya sürdüklerini belirten Fatih Başoğlu; “Tarımda insandan kaynaklanan hataların ortadan kalkmasını sağlayan sistem, çiftçiye birçok kalemde tasarruf sağlıyor. Şuanda ilk hedeflerinin AgroTOD’un sahada doğru ve güvenli bir şekilde çalışmasını, kalıcı olmasını sağlamak. Aynı zamanda teknolojiyi geliştirme çalışmalarımız da devam etmekte. Farklı özellikler eklemek ve tarım teknolojisini bir üst noktaya taşımak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Piyasaya sürdüğümüz ürünün yatırım alması bizim için ihracat konusunda çok önemli. Yerli ilk ve tek otomatik dümenleme sisteminin dünya piyasasında olması için şirket olarak yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmeler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?