Girişim Ekosistemi Büyümeye Devam Ediyor

NGN’in sponsorları arasında yer aldığı Türkiye Girişim Ekosistemi Konferansı, yatırımcılar ve kurumlar için girişim analiz platformu olan startups.watch tarafından 5 Şubat 2019 tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte 2018 yılı girişim ekosistemi rakamları ve gelişmeleri paylaşıldı.

Geçtiğimiz yıl girişimlere yatırım konusunda büyük yol kateden Türkiye, 2017 yılına kadar 100 milyon dolar altında erken dönem yatırımı yapılan ülkeler arasındaydı. 100 milyon dolar barajını geçerek Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İtalya gibi ülkelerin olduğu 1. lige yükseldi. Türkiye’deki 100 girişim 2018 yılında melek ve girişim sermayelerinden 59 milyon dolar yatırım topladı.

Etkinlikte yapay zekâdan e-ticarete, oyundan finans teknolojisi girişimlerine kadar yatırımlar detaylarıyla açıklandı. Yatırımcılar, girişimler, kurumların yöneticileri ve kamu yöneticileri bir araya geldi. Yılın değerlendirmesi ve gelecek projeksiyonları konuşuldu.

NGN Girişimcileri Desteklemeye Devam Ediyor

NGN Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Erol, Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezlerinden Star of Bosphorus Veri Merkezi ve NGN Cloud bulut yatırımı ile dünya standartlarında hizmet vermeye başladıklarını belirtti; global ve büyük düşünen tüm girişimcilere kapılarının açık olduğunu ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını paylaştı. Sosyal girişim olarak bilişim sektöründe bir kariyer hedefleyen gençlerin iş bulma süreçlerini desteklemek üzere hayata geçirdiği hızlandırılmış eğitim programı olan kodluyoruz.org‘a bulut desteği hediye etti.
NGN’in geçtiğimiz günlerde İTÜ Arı Teknokent işbirliği ile desteklediği girişimlerden biri olan SubsCreasy de sahnede yer aldı. Aldıkları destek paketi ve NGN’in mentorluğu ile büyümeye devam ettiklerini söyleyerek Erol’a bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Girişimleri ve girişimcileri desteklemenin, ekosistemi büyütmenin ve birlikte büyümenin önemini vurgulayan Erol, yatırımlarının devam edeceğini, bu alanda çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirtti.

Girişimcilere En Büyük Destek Devletten

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kaçır konuşmasında girişimleri ve girişimcileri desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. 2018 yılında TÜBİTAK ve KOSGEB, girişimcilere yatırımcıların çok üstünde destek oldu. Girişimciler fikir aşamasında meleklerden ve yatırımcılardan toplamda 400 bin dolar toplayabilmişken devlet kurumlarından toplamda 12.2 milyon dolar destek aldılar.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?