Dijital ile Dönüşümün Buluştuğu Dünya: Dijital Sahne

“Dijital Sahne, mobil platformlarda elde ettiğimiz deneyim ve birikimleri yazılım gücüyle entegre ederek, değişen ve dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarını karşılama amacıyla 2011 yılında kuruldu” diyen Dijital Sahne Yönetici Ortağı Coşkun Gündoğdu, Enterprise Next röportajlarında konuğumuz oldu. 
Dijital Sahne

Dijital Sahne Ekibi

Günümüzde niş sayılabilecek AR (Augmented Reality) projeleri ile çalışmalarına başladıklarını kaydeden Dijital Sahne Yönetici Ortağı Coşkun Gündoğdu, “Şirket ilkesi olarak benimsediğimiz sürekli araştırma ve geliştirme politikasına bağlı kalarak, dinamik ve uzman ekibimizle; şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerindeki tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kusursuz çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda 10 yılı aşkın tecrübemiz ilef farklı sektörlerde 350’nin üzerinde projeyi fikir aşamasından son kullanıcıya geçiş aşamasına kadar en ince detaylarıyla tasarlayarak hayata geçirdik. Türkiye’nin tüm mobil operatörleri ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklıkları ile ortak onlarca projeye imza attık” dedi.

Hedef küreselleşme ve spin-off’lar çıkartma

Dijital Sahne’nin en önemli iki vizyonundan bir tanesi küreselleşme ve geniş proje portföyü içerisinden spin-off’lar çıkartma. 2019 yılında gerçekleştirilen projelerden ürünleştirilebilir olanları bir Saas platform haline getirerek şirketleştirildiğini belirten Gündoğdu, konu hakkında şunları söyledi:
“Kendi fikirlerimizi iş ortaklarımızla da zenginleştirip bu bakış açısı ile değerlendirmeye devam edeceğiz. Diğer yandan yazılım ihraç eden bir firma olma hedefi ile ilk adımlarımızı, gerçekleştirdiğimiz projelerin yurt dışı roll-out’ları ile attık. Yaygınlaşmaya, grup şirketlerimizle birlikte yurt dışı fırsatlarını değerlendirmeye ve ülkemize katma değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda sadece ticari bir katma değer yaratmakla da kalmayıp grup şirketlerimizle birlikte yürüttüğümüz, sadece üniversite öğrencileri ve mezunlarına yönelik değil sektöre ilgi duyan tüm genç arkadaşlarımıza yönelik yetiştirme programlarımızla da değer üretmeye devam ediyor, program içerisindeki arkadaşlarımızın gerek grup şirketlerimizde gerekse farklı firmalarda yetlişkin bir kaynak olarak istihdam edilmelerini sağlıyoruz.”

Dijital Sahne olarak en önemli dönüm noktalarının risk alarak farklı sektörlerde ilk denebilecek projelere imza atmak olarak yorumlayan Coşkun Gündoğdu, “Aldığımız bu risk, bizi bilinirlik açısından çok farklı noktalara getirirken aynı zamanda bilgi birikimimizi ve heyecanımızı arttırdığını söyleyebiliriz. Dünyada hızla gelişen teknoloji ve sunduğu olanaklar göz önüne alınırsa, şirketlerin iş süreçlerini ve müşterileriyle olan ilişkilerini dijital çözümlerle kurgulaması kuşkusuz rekabet avantajı sağlayacaktır. Projelerimizde, IOT bazlı çözümlerden elektronik aksam tasarımlarına kadar farklı teknolojileri tüm platformlarda, kurumlara özel yazılımlar ve en yenilikçi tasarımlar ile harmanlayarak uçtan uca çözümler öneriyor/gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken ortaya çıkacak yapının esnekliğini ve veri güvenliğini de önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Coşkun Gündoğdu’nun ağzından bu zamana kadar gerçekleştirilen önemli projeler:
• Ofis çay ve kahve makinelerinin uzaktan yönetimi ile birlikte personel yönetimi, satış operasyonlarının mobil uygulama ve web platformu ile entegre edilerek dijital dönüşüme ortak ettiğimiz bir projeyi hayata geçirdik. 81 ilde, 3000+ makine kullanılarak 10 milyon üzeri İşlem gerçekleştirilen proje kapsamında, ekosistemimiz ile birlikte tasarladığımız çay ve kahve makinelerinin içerisinde yer alan elektronik kart ile her bir makinenin dijital ortamda takibini yapıyor ve herhangi bir sorun olması durumunda platform üzerinden bakım hizmeti sağlıyoruz. Ayrıca personel iş akışı ve satış süreçlerinin yönetilmesi, günlük/aylık bazda tahsilatların rapor olarak iletilmesi, personellere haber ve görev atanması ve tüm bu süreçlerin analiz edilerek raporlanmasını sağlayan web tabanlı yönetim platformu geliştirdik. Projenin mobil ayağında ise sahadaki personellere görev atama ve anlık lokasyon takibi Özelliklerine sahip bir uygulamamız bulunuyor.

• Bir güvenlik şirketi için gerçekleştirdiğimiz projede ise 7×24 çalışan güvenlik görevlilerinin vardiya süresince kontrolü için NFC okuma sistemi ile takip edilmesi üzerine mobil uygulama geliştirdik. Türkiye’nin birçok şehrinde binlerce cihaz ile entegre edilen mobil uygulama sayesinde “personel takip acil durum bildirimi – personel eğitim – raporlama” servislerinin tek panel üzerinden yönetilmesini sağlayacak çözümler ürettik.

• Sektörde öncü bir yemek üretim firmasının müşterilerine yönelik; yemek menülerinin tüm detayları ile sunulduğu, sağlıklı yaşama dair bilgiler ve haberler, eğlenceli challenge’lar, sosyal medya mecraları ve anketlerin yer aldığı kullanıcı ile etkileşim içinde olan bir dijital mobil uygulama geliştirdik. Aynı zamanda bu uygulama aracılığıyla kullanıcılar yemek menülerinin içerisinde yer alan tüm besinleri kcal değerleri ve alerjen uyarıları ile birlikte görüntüleyebilir, menülere yorum yapabilir durumda. Müşterimizin kendi müşterilerine verdiği değerin de bir göstergesi olan uygulama İçerisinde sağlıklı yaşama dair faydalı bilgiler, güncel haberler ve aylık dergi yayınları da okunabilir şekilde planlandı.

• Portföyünde dünyanın 4. büyük markalı bebek bezi üreticisi, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi olan güçlü bir grubun 12 farklı firmasına ait lokal ve uluslararası firmalarının web sitelerini geliştirdik ve her site için markanın ruhunu yansıtan web ve mobil uyumlu web sayfalarının tasarım çalışmalarını yaptık. İlgili web siteleri içeriğinde; ürün portföyü bilgisi, marka hakkında detaylı bilgi, e-ticaret satış noktaları, iletişim bilgileri, bilgilendirici blog/haber metinleri yer almakta olup, içerik yönetimi CMS Paneli ile yönetilmektedir.

• Dünyanın en büyük uluslararası enerji şirketlerinden biri ve otomotiv filtrasyon hizmetlerinde dünya pazar lideri iki farklı firma için; tüm paydaşları ile olan iş süreçlerini dijitale taşıdığımız B2B platformları hayat geçirdik. Platform üzerinde sipariş ve satış yönetimi, kontrat yönetimi, varlık yönetimi, teknik servis yönetimi, lojistik yönetimi gibi bir çok fonksiyon paydaşların interaktif bir şekilde kullanımına sunuldu.

• Kamu sektörünün en değerli kuruluşlarından biri ile çalıştığımız e-kütüphane projesi ile; tek tıkla kütüphane bilgilerine ulaşma, birden fazla arama seçeneğiyle kitap arama, kitap hakkında detaylı bilgilere hızlı ve kolay erişim, online rezervasyon işlemleri, etkinliklerden haberdar olma ve takvime ekleme, etkileşim, mesajlaşma gibi özellikleri ile fark yaratan, en güncel teknolojilerle donatılmış bir uygulama geliştirdik.

• Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri için avm misafirlerine rehberlik edecek bir mobil uygulama geliştirdik. Bu uygulamada misafirlerin avm içerisinde otopark, vale gibi hizmetlere ulaşmaları, map ile gidecekleri lokasyonları kolayca bulmaları, AVM içerisindeki çeşitli fırsatlardan haberdar olmaları gibi birçok özellik yer almakta. Müşterimizin ihtiyaçlarına uygun özelleştirilmiş çözümler sunduğumuz bu proje sayesinde, rekabet avantajı elde etmelerinin yanı sıra avm ve misafirleri arasında değerli bir bağ oluşmasına da katkı sağlamaktayız.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?