Getir, GetirYemek ile Sıcak Yemek İşine Girdi

Hızlı teslimat özelliğiyle öne çıkan yerli mobil ticaret girişimi Getir, yeni girişimi ‘GetirYemek’ ile yemek siparişi sektörüne adım attı. Kişiye özel hizmet ile yemek siparişi sektörüne adım atan uygulama, acıkanlara yemeği dakikalar içinde sıcak sıcak teslim etme vaadi sunuyor. 

Bine yakın çeşit ürünü ortalama 10 dakikada kullanıcılarına ulaştıran Getir, uygulama içinde yer alan ‘GetirYemek’ seçeneğiyle market ürünleri haricinde artık yemek de getirecek. GetirYemek’te siparişler birleştirilmeyecek ve her bir sipariş ayrı teslimatta kullanıcısına ulaştırılacak. Kullanıcılar, yalnızca Getir kuryelerinin getirdiği siparişlerini en kısa sürede teslim alırken, özel izolasyona sahip ‘Thermobox’ sepetlerde taşınan yemekler sıcaklıklarını koruyacak. Ayrıca sipariş durumu ve kuryenin konumu canlı olarak takip edilebilecek.

Getir Kurucusu Nazım Salur, 7 Şubat’ta hayata geçen GetirYemek’e şu an 1.000’in üzerinde restoran iş ortağı olduğunu ve 2 bin kişilik ekibiyle hizmet veren Getir’in yeni girişimiyle 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağladığını aktardı. Salur, şöyle devam etti:

Dünyada örneği olmayan uygulamamız Getir ile yepyeni bir girişime daha imza attığımız için çok mutluyuz. Halkımıza kaliteli hizmet için her gün daha fazla çalışarak, yemeklerini Getir güvencesi ile 7 gün 24 saat kullanıcılarımıza ulaştıracağız. Yüzde yüz Türk girişimi olarak halkımıza ve teknolojimize güveniyoruz. Getir ile daha önce yapılmamış bir sistemi hayata geçirmiştik şimdi 3,5 yıldır uzmanlaştığımız alanda yeni bir girişim ile kullanıcılarımızın hayatını daha da kolaylaştıracağız. Sahip olduğumuz kalite ve güven anlayışıyla zamanla yarışan İstanbulluları 7/24 sıcak yemek ile buluşturacağız.  Kullanıcılarımızın tüm ihtiyaçlarına cevap vererek hızımızı yemek alanında da göstermeyi hedefliyoruz.”

2018 yılında 5 milyon sipariş ile geçen yıla göre 2,6 kat büyüyen Getir, cirosunu da 300 milyon TL’ye yükseltti. 700’ü aşkın motosiklet ve 250 adet araç filosu ile İstanbul nüfusunun yüzde 95’i hizmet alanına giren uygulama, bayilik anlaşmalarıyla da istihdam oranını ikiye katladı. 2019 yılında yüzde 150 oranında büyüme hedefleyen Getir, cirosunu da 2 kat artırmayı planlıyor.

Ülkeden Kazandığını Ülkeye Yatırıyor

Getir’in kendi su markası Kuzeyden ile spora olan destek bu sene de hız kesmedi. Türkiye Basketbol Federasyonu ve basketbol milli takımların yanı sıra Türkiye Voleybol Federasyonu ve voleybol milli takımlara da sponsor olan Kuzeyden, milli sporcularımıza su desteği sağlıyor.

Kurulduğu günden bu yana barınak hayvanları için mama bağışlayan Getir, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan bakım evleri ve barınaklara dört yılda toplamda 45 ton mama bağışında bulundu. 1-7 Kasım arası farkındalık odaklı sosyal sorumluluk projesiyle dislektikler için tüm kategorilerin isimlerini ve harflerini onların gözünden görmeyi sağlayan Getir, bir günlük ‘getirmesi’ bedellerini de Türkiye Disleksi Vakfına bağışladı. Çanakkale, Evciler Köyü’nde Şehit Osman Özkan İlkokulu’na da kütüphane yapan uygulama, sosyal sorumluluk projelerinde etkin bir şekilde yer aldı.

Getir kullanıcıları gece 00.00 ve sabah 06.00 arasında en çok su, ekmek, maden suyu, gazlı içecek ve gofret siparişi verirken, erkeklerin yüzde 53’ü kadınların da yüzde 46’sı Getir kullandı.

Ortalama 20 Dakikada Sıcak Yemek Kapınıza Gelecek

 • Getir, ortalama 9 dakika civarındaki teslim süresiyle dünyanın tüm büyük şehirleri arasında İstanbul’u birinci sıraya taşımış.
 • Kurulduğundan beri Getir üzerinden 3,5 yılda 1 milyon kişi 8,5 milyon sipariş vermiş. Alışveriş için ortalama harcanan süre göz önüne alındığında bunun 728 yıllık tasarrufa denk geldiği söyleniyor.
 • 2018 şirket için patlama yılı olmuş. İlk 1 milyon kişiye 2018 yılı içinde ulaşmışlar ve bir önceki yıla göre cirolarını 2,6 kat artırmışlar. Yine toplam 8,5 milyon siparişin 5 milyonu 2018’de adreslere gitmiş, mevcut 2 bin kişilik personelin 1.000 kişisi 2018’de eklenmiş.
 • Uygulamada bir ayar varmış, evde bebek veya hasta varsa zili çalmayın diye işaretliyorsunuz. Kurye kapıya gelince zili çalmıyor, sizi arıyor geldim diye.
 • Getir için şu an bir kuryenin çalışabileceği en iyi yer diyorlar. Kuryeler rekabetçi maaş ve diğer hakların yanı sıra davranış ve güvenli sürüş eğitiminden de geçiriliyormuş.
 • Aslında GetirYemek şirketin daha sonrası için planladığı bir adımken, geçtiğimiz aylarda Yemeksepeti’nin Getir’in alanına girmeye karar vermesi onların da bu planları öne çekmesine vesile olmuş.
 • İlk aşamada GetirYemek hizmeti için 500 yeni kurye ve 100 tanesi elektrikli 3 tekerli araç olmak üzere 300 araç sisteme katılmış. Şu an anlaşmalı restoran sayısı 1.000 civarında.
 • Nazım Salur “Yemek getirmeyi biz icat etmedik ama yemeği Getir hızında getireceğiz” dedi. Yani sipariş verilince Getir kuryesi yemeği almaya gidecek, pişer pişmez sıcak tutan özel çantasına koyacak ve doğrudan size getirecek. Siz de kuryenin nerede olduğuna kadar tüm bu adımları an be an uygulama üzerinden izleyebileceksiniz. Ortalama teslim vaadi 20 dakika civarında.
 • Anlaştıkları tüm restoranlara profesyonel fotoğrafçı gönderip menüdeki her şeyin fotoğrafını çekiyorlarmış. “Sipariş ettiğiniz şeyin ne olduğunu göreceksiniz, sürprize yer yok” diyorlar.
 • Rakip olarak gözünüze Yemeksepeti’ni kestirmişsiniz ama iş modeliniz İspanyol girişim Glovo’yu andırıyor dedik. Nazım Salur Glovo’nun Türkiye’de henüz çok fazla yaygınlaşmadığını, Getir ve Yemeksepeti’nin ise oldukça bilinen ve yaygın markalar olduğunu, bu nedenle rekabeti bu eksende gördüklerini belirtti.
 • Sistemin başlangıcında bir takım promosyonlar gündeme gelecekmiş, ama dükkandan aldığınız yemekle GetirYemek’ten aldığınız hizmetin aynı fiyata olmasını beklemeyin dediler. Fark çok olmayacak ama oturduğunuz yere yemeği sıcacık getirmenin elbet müşteriye yansıyan küçük bir ek maliyeti olacak deniyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?