Gaudí’nin Yaratıcı Evreni Panasonic ile Yeniden Oluşturuluyor

Müze, Panasonic projektörlerden ve muhteşem görsel-işitsel görüntülerden ilham alıyor.

Modernist mimar Antoni Gaudí’nin Barcelona’daki ünlü mimari eseri Casa Batlló, ödüllü bir deneyim oluşturmak için Panasonic projeksiyon teknolojisini öncü bir kültürel ziyaretle birleştirdi. Çok algılı bu müze, sanatsal bir sürükleyici deneyim sağlayarak Katalan modernizminin en büyük temsilcisinin zihnine bir bakış açısı sunuyor.

Casa Batlló, Panasonic teknolojisini kullanarak bina genelinde çeşitli alanları yeniden yarattı. Gaudí Dome odası, genç Gaudí’nin zihnini temsil etmek için 36 Panasonic projektör (PT-RZ660 ve PT-JS200 modelleri) ve 1.000’den fazla ekrana sahip bir kubbeden yararlanıyor. Katalan mimara ilham veren doğal evren, hayat bularak ziyaretçilerin yaratıcı deneyimde yer almasına olanak sağlıyor. Ultra kısa izdüşümlü lenslerle donatılan projektörler, videonun başka herhangi bir teknolojiyle eşlenmesi zor yüzeylere yansıtılmasına olanak tanıyor ve ziyaretçilerin yansıtılan görüntüyü yanlışlıkla engellemesinin önüne geçiyor.

Tavan arasındaki sanal gerçeklik projeksiyonları çamaşır yıkama, ütüleme gibi ev işlerini geçmişten gelen işçilerin gözünden hayata geçiriyor. Geceleri avluda projeksiyonlarla yapılan eşlemeler, her biri 20.000 lümen parlaklığa sahip canlı ve gerçeğe yakın görüntüler sunan ve Panasonic ET-D3LEF70 balıkgözü lensler kullanılarak konuma özel olarak eşlenen 7 güçlü PT-RS20K lazer projektörle göz kamaştırıcı kesintisiz bir şelale oluşturuyor.

Casa Batlló CEO’su Gary Gautier, oluşturdukları deneyimi şu şekilde açıklıyor:
“Antoni Gaudí’nin bize bıraktığı mirasın büyüsünü güçlendirerek ziyaretçileri heyecanlandırmak istedik. Farklı alanları görünmez AV teknolojileriyle donattık ve onları dünya mirası olan sit alanında büyük bir zorluk olan çevreye saygılı bir şekilde entegre ettik.”

Panasonic Saha Pazarlama Müdürü Oriol Massague ise şunları ekledi:
“Çoğu müze ve tarihi bina sürükleyici deneyimler göz önünde bulundurularak inşa edilmedi ancak Panasonic projektörler ve lensler, her boyutta ya da şekildeki odalarda mümkün olan en iyi sürükleyici deneyimi sunabiliyor. Ziyaretçilerin içeriğe etki etmeden yaklaşmasını sağlayarak teknolojinin, sürükleyici deneyimden asla uzaklaşmamasını sağlıyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?