Fortinet’in Ağ ve Güvenlik Yakınsaması Uzaktaki Kullanıcıları da Kapsıyor

FortiSASE, bulut üzerinden SD-WAN bağlantısını güvenlik (SSE) ile entegre ederek sektörün en esnek ve güvenli özel erişimini sağlayan tek çözüm olarak dikkat çekiyor.

Siber güvenliğin evriminde ve ağ ile güvenliğin yakınsamasında itici güç olan Fortinet®, bugün piyasadaki en entegre tek satıcılı SASE çözümü olan FortiSASE için bulut üzerinden sağlanan önemli geliştirmeleri duyurdu.

Gartner,’a göre, “SASE; uzaktan bağlanan kullanıcıları güvence altına almak ve tutarlı kullanıcı deneyimi sağlamanın yanı sıra CAPEX’ten OPEX iş modeline geçişte önemli bir mimari olarak ortaya çıktı. Tek tedarikçili SASE, dağıtık kullanıcıları, cihazları ve konumları buluttaki, uçtaki ve şirket içindeki kaynaklara bağlamak ve güvence altına almak için birleşik ağ ve güvenlik özellikleri sunuyor.”1 Öte yandan Gartner, “2022’de %10 olan yeni SASE dağıtımlarının üçte birinin 2025’e kadar tek tedarikçili bir SASE teklifine dayanacağını” öngörüyor.1

Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CMO John Maddison, “Fortinet, tek bir işletim sistemi ile birleştirilen türünün en iyisi ağ ve türünün en iyisi güvenliği benzersiz bir şekilde bir araya getirerek mevcut en entegre tek tedarikçi SASE çözümünü sunuyor. FortiSASE’in bulut üzerinden sunulan en son geliştirmeleri, kullanıcılar ve uygulamalar nereye dağıtılmış olursa olsun tutarlı güvenlik ve kullanıcı deneyimi sağlama yeteneğimizi daha da güçlendiriyor” diyor.

Fortinet, Gartner tarafından “Tek Satıcılı SASE için Pazar Rehberi”nde Temsilci Satıcı olarak tanındı. FortiSASE, buluttan sağlanan ağ (SD-WAN) ve buluttan sağlanan güvenliği (güvenli web ağ geçidinden oluşan SSE) sorunsuz bir şekilde birleştirerek nokta ürünleri birleştiriyor, Tek bir işletim sistemi (FortiOS) ve tek bir aracı (FortiClient) üzerinden Evrensel ZTNA [sıfır güven ağ erişimi], bulut erişim güvenliği aracısı [CASB] ve Hizmet olarak Güvenlik Duvarı), ek operasyonel verimlilik sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenimi ile katmanlandırıldı.

Yeni neler var?

FortiSASE’in en son geliştirmeleri, sadece hızlı değil aynı zamanda internete giden ve internetten gelen tüm kullanıcı trafiği için tutarlı güvenlik sağlayan Güvenli İnternet Erişimi sağlamanın yanı sıra, Güvenli Özel Erişim ve Güvenli SaaS Erişimi kullanım durumları için daha da gelişmiş destek ekleyen yeni güncellemeler içeriyor:

Güvenli Özel Erişim

Fortinet Secure SD-WAN ile 20.000’den fazla müşterisine uçta bütünleşik ağ ve güvenlik hizmeti sunma başarısından yararlanan Fortinet, şimdi bu bütünleşmeyi FortiSASE’de bulut üzerinden SD-WAN bağlantısı ile uzak kullanıcıları kapsayacak şekilde genişletiyor. Fortinet’in Fortinet Universal ZTNA ile mevcut granüler uygulama erişimi sunma yeteneğine SD-WAN ile daha geniş uygulama erişimi ekleyerek veri merkezinde veya genel bulutta çalışan en kapsamlı özel uygulama setini desteklerken aynı zamanda üstün kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bu geliştirme, FortiSASE’i hem ZTNA hem de SD-WAN’dan yararlanarak özel olarak barındırılan uygulamalara güvenli ve güvenilir erişim için sektörün en esnek mimarisi haline getiriyor.

Bu yenilikle birlikte, Fortinet Secure SD-WAN ve/veya FortiGate Yeni Nesil Güvenlik Duvarları’nı şube veya veri merkezinde halihazırda kullanan kurumlar, ek bir lisansa ihtiyaç duymadan uzak kullanıcılarını özel erişim için FortiSASE’e sorunsuz bir şekilde bağlayabilecek.

Güvenli SaaS Erişimi

SaaS uygulamaları için kapsamlı görünürlük ve kontrol sunan FortiSASE, şimdi yeni nesil çift modlu CASB ile geliştirildi. FortiSASE, hem hat içi hem de API tabanlı destekten yararlanarak, gölge BT ve veri sızıntısı sorunlarını ele almak için onaylanmış ve onaylanmamış uygulamalara tam görünürlük sağlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?