Forcepoint uyarıyor: İşletmeler, siber güvenliği asla ikinci plana atmamalı

Uluslararası çapta 20.000’i aşkın kuruma siber güvenlik alanında hizmet sunan Forcepoint, yeni yapılanmasıyla Türkiye’de de iddialı projelere hazırlanıyor. Biz de Enterprise Next olarak Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan ile şirketin gelecek stratejilerini konuştuk.

2015 yılında Raytheon Cyber Products ve Websense’in birleşmesiyle kurulan Forcepoint, Websense’in kullanıcı koruma, veri güvenliği ve bulut uzmanlığı ile Raytheon’un iç tehdit ve analitik teknolojisini ve Stonesoft’un yeni nesil ağ güvenlik kabiliyetlerini tek bir çatı altında buluşturuyor. Buluta erişim güvenlik aracısı (CASB) Skyfence’i de bünyesine katan Forcepoint, 2017 yılı itibariyle bulut uygulama güvenliği ve görünürlüğü alanını da kapsayan bir hizmetler bütünü sunuyor.

Günümüzde bilgi teknolojileri güvenliğinin yeni nesil bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini belirten Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, “Forcepoint 1 yaşında bir şirket olarak, 20 yılı aşkın geçmişi olan Websense, Stonesoft ve Raytheon siber güvenlik bölümünün birleşmesiyle yalnızca içerik güvenliğinde lider bir üretici olarak değil, ağ ve gelişmiş uç nokta güvenliği çözümleri ile de liderliğini gelişmiş teknolojilerden güç aldığı çok daha geniş bir çözüm mimarisiyle pekiştirmiş oldu. Siber güvenlik tehditleri, geçtiğimiz son 10 yıl içinde büyük ve çok hızlı bir evrim geçirdi, amatör tehditlerden, profesyonel, konvansiyonel tehditlere evrildi, ticari ve ulusal güvenlik boyutunda kendine çok kritik bir konum yarattı” dedi.

360 derece güvenlik

Forcepoint olarak uzun yıllardır tam entegre Triton mimarisiyle web, e-posta ve data güvenliği sağladıklarını da kaydeden Turan, “Şimdi bu üç ana ürün etrafında gelişmiş tehditlere karşı geliştirdiğimiz yeni analitik yöntemleri ve satın aldığımız yeni teknolojileri entegre ederek, sosyal medya üzerinde görünürlük ve güvenlik (SKYFENCE), iç tehdit yönetiminde 15 yılı aşkın kullanım tecrübesi olan gelişmiş davranış analizi ve canlı kayıt kabiliyetlerine sahip teknolojiler (Forcepoint Insider Threat), ağ güvenliğinde dünyanın en iyi dağıtık yapı yönetimine sahip yeni nesil güvenlik duvarı (Forcepoint NGFW), kategorilendirilmemiş web, e-posta kaynaklı dosya içerik ataklarını önlemek için entegre çalışacak olan APT (Advanced Persistent Threat) teknolojisi yatırımları ile, içerik, ağ, gelişmiş uç nokta katmanlarında, yalnızca dijital içerikler değil, insan riskini de minimize edebilen geniş bir perspektifte farklılaşan bir mimari ile müşterilerimize güven veriyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Kendi veri merkezinde hizmet

2013 yılında yatırım yaparak kendi veri merkezlerini hayata geçirdiklerini ifade eden Levent Turan, bu konuda ise şunları söyledi:
“Dünyadaki 27 veri merkezinden biri olan ‘Threat Seeker’ Veri Merkezimiz ile bulut hizmeti kullanan müşterilerimizin web trafiklerinin ülkemiz dışına çıkmadan proses edilmesini ve ciddi bir performans avantajıyla güvenliklerini sağlıyoruz. Bu konuda ülkemize güvenlik yatırımı yapan tek üretici firma olmaktan dolayı gururluyuz.”

Forcepoint, yeni yapılanmasıyla inovasyona odaklanacak

Forcepoint olarak organizasyon yapısını dört ana iş kolu bazında yeniden şekillendirildiğini belirten Levent Turan, “Şirketin yeni iş kolları olarak belirlenen Bulut Güvenliği, Ağ Güvenliği, Veri ve İç Tehdit Güvenliği ve Küresel Yönetimler, her bir ürün portföyü bazında yeniliklere imza atacak ve şirketlerin güvenlik risklerini minimize etmelerinde, veriye kolay ve hızlı erişmelerinde ve gizli kurum bilgilerini saklamalarındaki rollerini güçlendirecek. Forcepoint iş kolları genel müdürler tarafından yönetilecek ve tüm birimler Forcepoint CEO’su Matt Moynahan’a bağlı olacak. Bu yapılanmayla müşterilerimizin siber güvenliği yeniden ele almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Böylece kişilerin ve kurumların başta entelektüel sermayeleri olmak üzere tüm kritik iş verileri ile ilişkilerini değiştiriyoruz. Yeni yapılanmamızla birlikte bu alanlardaki yenilikçi çalışmalarımıza ivme kazandıracağız. Bu sayede müşterilerimize yakın gelecekte ihtiyaçları olacak hizmetleri ve yenilikleri kolaylıkla sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Forcepoint, IDC BT Güvenlik Konferansı’nda

Türkiye’de Websense’ten gelen ciddi bir bilinirliğe sahip olduklarının altını çizen Levent Turan, yerel çeşitli etkinliklere katılarak bilinç seviyesini daha da yukarı çekmeyi planladıklarını aktardı. Bunun ilk adımı olarak IDC Türkiye tarafından gerçekleştirilen BT Güvenlik Konferans Serisi’nin destekçileri arasında yer aldıkları kaydeden Turan, “9 Şubat’ta İstanbul’da ve 22 Şubat’ta Ankara’da düzenlenen konferanslarla siber güvenlikte yeni nesil çözümleri sektör temsilcileriyle paylaştık. Ayrıca bu etkinliği premier sponsor olarak da destekledik. Kamu, akademi ve iş dünyasından profesyonelleri ağırlayan konferans serisi ile yeni nesil siber güvenlik çözümlerimizi katılımcılarla paylaşmış olduk” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?