Fintech Uygulamalarının Popülaritesi Artmaya Devam Ediyor

Mobil pazarlama analitik şirketi Adjust’ın yaptığı bir açıklamaya göre; Fintech uygulamalarındaki yüklemeler, oturumlar ve harcamalar tüm bölgelerde ve alt sektörlerde artıyor, küresel fintech uygulama ekosistemi gelişiyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde fintech uygulamalarının popülaritesi, küresel pandeminin de etkisiyle tüketicilerin mali durumlarını dijital olarak yönetmeye adapte olmasıyla birlikte hızla arttı. Hayat pahalılığı krizi ve yaklaşan durgunluk tüm dünyada pek çok kişi için endişe kaynağı olmaya devam ederken, fintech uygulamalarının kullanımında, bu uygulamaların gerçekten ne kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan ve pazarlamacıların önündeki fırsatları vurgulayan bazı ilginç eğilimler görüyoruz.

2022’den çıkarılacak dersler

Geçtiğimiz yıl fintech sektörü için zor bir yıl oldu. Kripto çöküşü ile borsadaki gerilemeye kadar bir dizi önemli darbeyle karşı karşıya kaldı. Daha geniş çaplı ekonomik belirsizlik ve potansiyel bir resesyon korkusundan bahsetmeye gerek bile yok.

Buna rağmen, Adjust’ın en son 2023 Mobil Uygulama Trendleri raporu, 2022’de gördüğümüze benzer şekilde, mobil finansal hizmetlerin dayanıklılığını gösteren bazı olumlu eğilimleri ortaya koydu. Araştırmaya göre, fintech uygulamaları için küresel uygulama indirme oranı 2022’de yüzde 2 artarken, en fazla büyüme EMEA (yüzde 10) ve LATAM’da (yüzde 8) yaşandı. Aslında, bu büyüme 2023’te de devam ediyor – Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 6, 2022 ortalamasına göre ise yüzde 13 artış kaydedildi.

Buna ek olarak, tüketicilerin uygulamaları daha fazla kullandığını gördük; küresel oturumlar 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 19 artarken, bu artış en çok LATAM (yüzde 54) ve EMEA’da (yüzde 40) gerçekleşti. Açıkça görülüyor ki, anlaşılabilir ekonomik belirsizliğe rağmen, insanlar fonlarını yönetmek için fintech uygulamalarına yöneliyor. Oturumlar 2023’te de şu ana kadar arttı; Ocak ayında 2022 ortalamasına kıyasla yüzde 7 ve Ocak 2022’ye kıyasla yüzde 15 büyüme görüldü.

Daha da önemlisi, kullanıcılar 2022’de 2021’e kıyasla daha fazla para harcadı. Fintech uygulama içi gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 44 arttı. Kasım ve Aralık ayları bu etkileyici yükselişi sağlayan ana aylar oldu ve yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla yüzde 83 ve yüzde 112 artış gösterdi. Aslında, Aralık 2022, Adjust tarafından takip edilen fintech uygulama içi geliri için şimdiye kadarki en yüksek ay oldu.

Fintech uygulamalarındaki yüklemeler, oturumlar ve harcamalar tüm bölgelerde ve alt sektörlerde artarken, küresel fintech uygulama ekosisteminin gelişmekte olduğu açıktır. Genel olarak, fintech uygulamaları 2020 ve 2021 boyunca kazandıkları müşteri akışını korumayı başardı.

2023’te neler görmeyi bekleyebiliriz

Artan hayat pahalılığı tüketicilerin kolay para yönetimine olan ilgisini artırdıkça, bu alanda önümüzdeki yıl da büyümenin devam etmesi bekleniyor. Tüketiciler fintech uygulamalarının faydalarının farkına varmaya ve bunlardan yararlanmaya devam edecekler – basit ödeme süreçleri, fonlara hızlı erişim ve etkili para yönetimi araçları bunlardan birkaçı. 2023’e girerken değerli müşterileri elde tutmak için uygulama büyüme fırsatlarını araştırmak üzere bu büyümeye eğilmek için harika bir zaman.

Bununla birlikte, durgunluktan çekinen ve bu nedenle fazla harcama yapmayan kullanıcılar da olacaktır. Gelire yönelik bu zorluğa karşı koymak için fintech uygulamaları, kullanıcıları için mümkün olan en iyi deneyimi sağlayarak müşterileri çekmeye ve elde tutmaya odaklanmalıdır. Geliştiriciler, kullanıcılar aktif olarak harcama yapmadığında bile sürekli etkileşimi teşvik etmek için uygulamanın temel işlevselliğini tamamlayan özellikler oluşturmalıdır.

Uygulama incelemelerinden, uygulama içi yönlendirmelerden ve e-posta anketlerinden geri bildirim toplamak çok önemli olacak. Uygulama ekipleri daha sonra iyi çalışan şeylerden faydalanabilir ve etkili olmayan şeyler için düzeltmeler üzerinde çalışabilir. Kullanıcı yolculuğunda bağlantının en yüksek olduğu noktaları belirleyin ve bu sorunlu noktaları hafifletin ya da doğrudan kullanıcıların kendilerinden net bilgiler almak için bu anlara istemler ekleyin.

Daha azıyla daha fazlasını yapma ihtiyacının her zamankinden daha kritik olduğu bir dönemde, fintech uygulama geliştiricileri uygulamaları ve pazarlama kampanyalarını optimize etmek için uygulama analizlerinden tam olarak yararlanmalıdır. Performans verilerinin analizi, kullanıcı yolculuğunu daha iyi anlamak ve bilinçli kararlar almak için kullanılır. Uygulama analitiği olmadan, geliştiriciler uygulamalarındaki ve/veya kampanyalarındaki potansiyel sorunları net bir şekilde tespit edemez ve ilgili çözümleri belirleyemezler.

Apple App Store’da 2,2 milyondan fazla mobil uygulamanın ve Google Play Store’da 3,5 milyon uygulamanın bulunduğu rekabetçi bir pazarda, uygulama analitiği yoluyla elde edilen bilgiler, yüksek yaşam boyu değere sahip kullanıcıları dönüştürme, etkileşim kurma ve elde tutma başarısı için kritik bileşenlerdir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?