Finance Forward MENA 2020 Hızlandırma Programı için 12 Fintech Girişim Şirketi Seçildi

Akran şirketler tarafından seçilen ilk 5 girişim firması, MetLife Vakfı’nın sağladığı 150.000$’lık hibe fonunu paylaşacaklar.

Village Capital, bugün Finance Forward MENA 2020 Hızlandırma Programında yer almak için seçilen ve aralarında Türk şirketlerinin de bulunduğu, on iki erken aşama fintech girişim şirketini duyurdu. Bir hızlandırma programı olan Finance Forward MENA, girişim şirketlerine iş modellerinin iyileştirilmesine ve mevcut ekonomik iklimde en çok ihtiyaç duyulan finansal zorluk çözümleri sunulmasına odaklanan beş haftalık çevrim içi ve yüz yüze eğitimler sağlayacak.

Hızlandırma programı için seçilen her bir girişim şirketi, mentorlar, potansiyel müşteriler ve ortakların yanı sıra, etkilerini ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları yatırımcılar ile Village Capital’in Abaca gibi kendilerini değerlendirmelerine yardımcı olacak araçları kullanarak yakın biçimde çalışacaklar. Akran şirketleri tarafından seçilen ilk 5 girişim MetLife Vakfı’nın sağladığı 150.000$’luk hibe fonunu paylaşacaklar.

Son on yıl boyunca global finansal kapsayıcılıkta önemli iyileştirme olmasına karşın, özellikle MENA olmak üzere tüm bölgelerde hâlen yapılacak işlerin bulunduğunu belirten Village Capital MENA Programlar ve Ortaklık Yöneticisi Alicia Sornson; “Günlük finans işlemlerini yönetmenin yanı sıra kısa ve uzun vadeli tasarruf ve servet oluşturmak için düşük gelirli bireylere, ailelere ve küçük işletmelere yardımcı olacak ürün geliştiren bu 12 girişimle çalışacak olmaktan son derece heyecanlıyım” dedi.

Finance Forward MENA 2020, finansal zorluklara teknoloji tabanlı çözümler oluşturarak girişimcileri desteklemek için kurucu ortaklar MetLife Foundation ve PayPal tarafından yönetilen çok yıllık global bir koalisyonun parçasıdır.

Bu program, Türkiye, Ürdün, Mısır, Lübnan, Tunus ve BAE’den gelen seçilmiş şirketlerle bölge genelinde faaliyet gösteren girişimcilerden başvurular aldı. Bu şirketler, banka hesabı olmayan insanların resmi finansal hizmetlere erişimine yardımcı oluyor, mülteciler ve göçmen işçiler için dijital kimlikler oluşturuyor, genç ve kadınlar için istihdama erişim sağlıyor, küçük işletme sahiplerinin karşılanabilir krediye erişmelerine yardımcı oluyor ve yetersiz hizmet alan insanların gelecek için kazanmalarına, tasarruf etmelerine ve yatırım yapmalarına ilişkin fırsatlar sunuyorlar.

Bu grup, Finance Forward MENA Danışmanlık Kurulunun yanı sıra yerel partner olarak Beyond Capital tavsiyesiyle seçildi.

Metlife EMEA Başkanı Dirk Ostijn; “Bireyler ve küçük işletmeler için COVID-19’un yarattığı finansal zorluklar önemlidir. Kriz zamanları büyük yenilikleri kamçılar ve ‘Finance Forward’ girişimcileri bu zorluklara çözümler ararlarken, enerji ve iyimserlikle çalışırlar.” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?