Eski Sabit Diskler Kritik Kişisel Verilerle Dolu

Kullanmadıkları eski sabit disklerini satarak değerlendirmek isteyen kullanıcıları kötü sürprizler bekliyor.

Kullanıcıların eski sabit disklerini online alışveriş sitelerinde satışa çıkarması kazanç elde etmelerini sağlasa da veriler doğru bir şekilde silinmediğinde bu durum ciddi risklere davetiye çıkarıyor. Online alışveriş sitesi eBay’dan satın alınan 159 sabit disk üzerinde yapılan bir araştırma, disklerin yüzde 42’sinin hassas kişisel veriler içerdiğini ortaya çıkarıyor. Araştırmayı değerlendiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanılmış sabit disklerin satışa çıkarılmasının aşırı dikkat gerektiren bir işlem olduğunu belirtiyor.

Eski Sabit Diskler Birer Veri Mezarlığı

Kullanıcıların dikkatsiz davranmaları sonucunda birçok önemli veriyi sabit disk içerisinde unuttuğu görülüyor. İşleme alınan 159 sabit disk içerisinde aile pasaportları, özgeçmişler, finansal kayıtlar, üniversite öğrenci belgeleri, büyük bir seyahat şirketinin dahili ofis e-postası kayıtları, bir kargo firmasının tüm nakliye süreçlerinin kaydı gibi önemli verilere rastlanıldığı belirtiliyor. Eski sabit disklerin adeta önemli verilere sahip birer mezarlık gibi olduğuna dikkat çeken Serap Günal, kişi yada kurumların tüm önemli verilerini sabit disklerden profesyonel yöntemlerle temizlemesi gerektiğini, aksi takdirde verilerin başkalarının eline geçmesinin zor olmayacağını hatırlatıyor.

Sabit Diskler Tamamen Temizlenmiyor

Araştırmada, satın alınan ikinci el 159 sabit diskin yüzde 15’inde kişisel tanımlanabilir verilere erişildiği raporlanırken, kullanıcıların verileri temizleme konusunda yetersiz kaldığı sonucuna da varılıyor. Eski kullanıcılara ait bu verilerin kötü amaçlar için kullanılabileceği gerçeği de korkutucu senaryoları beraberinde getiriyor. Günal’a göre bu duruma en çok, eski sabit disklerini satmayı düşünen kullanıcıların, önemli kişisel verilerini temizlemeyi unutmaları ya da kullandıkları yöntemlerin eksik kalması neden oluyor.