El Yapımı Ürünler Salgınla Birlikte Yükselişte

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz NeSatilir.com Ekip Lideri Yiğit Tuna oldu.

Salgınla birlikte hızlı bir büyüme kaydeden ve yükseliş trendini sürdüren e-ticaret sektöründe, evde kalış sürelerinin artmasıyla el yapımı ürünlerin satışı da önemli ölçüde arttı. El yapımı ürünlerin satışı için kurgulanan, fabrikasyon ürünlerin satışının yapılmadığı özel bir pazar yeri olan ETSY ise, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde el işi satın almak isteyen tüketicilerin akıllarına gelen ilk adres olmayı başararak 2020 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71 seviyesinde büyüme kaydetti.

Pazar yeri satıcılarının entegrasyon, optimizasyon, ürün bulma ve yükleme noktasında destek aldığı analitik bir araç, gelişmiş bir yazılım olan Yiğit Tuna’nın verdiği bilgiye göre; birçok pazaryerine göre daha dinamik bir envanteri olan ETSY platformu, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da sosyal ihtiyaçlara kolaylıkla adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor.

“Türkiye’nin e-ihracat potansiyeline destek veriyoruz””

AliExpress’in 2019’a kadar sadece Çinli satıcıların satış yapabildiği bir platformken 2019 itibariyle global bir proje çerçevesinde Türkiye’den satıcı aldığını söyleyen Yiğit Tuna, ülkemizdeki e-ihracat potansiyelini destelemek adına platformla işbirliği kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“Aliexpress’te sadece Türk ve Çinli satıcılar dünyaya satış yapabiliyor; Çinli satıcılar Çin hariç her ülkeye, Türk satıcılar ise Çin ve Türkiye hariç her ülkeye satabiliyor. Dolayısıyla burada e-ticaretin ihracat kanadı devreye giriyor. NeSatilir.com olarak Türkiye’de sınır ötesi satışa eğilimin farkındaydık ve desteğimizi sürdürülebilir kılmak hedeflerimiz arasındaydı Farklı pazar yerleriyle de bu bağlamda işbirliklerimiz devam ediyordu. 2020 Haziran’da ise AliExpress’le resmi iş ortaklığı kurarak AliExpress entegrasyonumuzu geliştirdik ve devreye aldık. Halihazırda yaklaşık 1000 satıcı aktif olarak entegrasyonu kullanıyor. Toplamda 425.000’den fazla ürün yüklenmiş, 65.000’den fazla sipariş alınmış ve tutarsal olarak 3.5 milyon dolar aşılmış durumda. AliExpress üzerinden dünyaya satış yapan Türk markalarının, satıcıların ve KOBİ’lerinin e-ihracat performansı giderek yükseliyor. Bu hareketlilik, bir başarı göstergesi olup platforma olan talebi de artırıyor.”

Tüm bunları ve daha fazlasını NeSatilir.com Ekip Lideri Yiğit Tuna ile yaptığımız röportajdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?