E-ticaret Pazarı 25 Milyar Dolara Ulaşacak

Günümüzde hızla artan dijitalleşme, beraberinde e-ticaretin yükselişini sağladı. Bu durum B2B e-ticaretin de fazlasıyla önem kazanmasına sebep oldu. Çevrimiçi satın alımların yüzde 75’i B2B satın alımlarından oluşurken, 2025 yılına kadar küresel e-ticaret pazarının 25 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, B2B pazarlamanın geleceğinin oldukça parlak göründüğünü vurgulayarak, “Çünkü şimdiden çevrimiçi satın alımların yüzde 75 gibi büyük bir oranı, B2B satın alımlarından oluşuyor. 2020 yılında Meticulous Research’ın yaptığı bir araştırmaya göre, 2025 yılına kadar küresel e-ticaret pazarının 25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. B2B e-ticaretin yükselişi, B2B işletmelerinin, B2C e-ticaret sitelerinin kalitesini yakalamaya başlamalarıyla hız kazandı. B2B e-ticaret belli bir oranda büyüme yaşadı. Siteler belli bir seviyeye zaten geldiler. Elbette bu bir akımla gerçekleşti. B2B e-ticaret adımlarını doğru uygularsanız bir sonraki akıma rakiplerinize karşı çok önde girmiş olursunuz” dedi.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut ERP programı ve muhasebe yazılımı DİA’nın işletmelere ürünleriyle çok büyük destek ve tasarruf sağladığının da altını çizen Onay, “B2B e-ticaret sitenizde, tutarlı bir şekilde uygulandığında, zaman içinde başarıya ulaştıracak stratejiler vardır. Markanıza özel bir blog oluşturmak, kaliteli backlinkler almak, URL optimizasyonu yapmak, site hızınızı artırmak, takip edebileceğiniz hedefleri belirlemek bu stratejilerden bazılarıdır “ şeklinde konuştu.

Onay, B2B e-ticareti güçlendirecek diğer stratejileri de şöyle sıraladı:
– Müşterilerle sürekli iletişim
– Kullanıcı deneyimi
– Mobil optimizasyon
– Referansların kullanımı
– Doğru e-ticaret platformu tercihi

Onay son olarak, e-ticaretin geleneksel pazardan çok daha hızlı büyüdüğünü ve işletmelerin bu büyümeye hızlıca dijitalleşerek ayak uydurması gerektiğinin altını çizdi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?