Dijitalde CHP, AKP’yi İkiye Katladı

Tüm Türkiye 31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlere kilitlendi. Dijital erişimde ise CHP, rakibi AKP’yi neredeyse ikiye katlamış durumda.

Partiler il ve ilçelerdeki adaylarını bir bir açıklarken, partiler ve adaylar seçimlerde öne çıkabilmek için bu dönemde iletişimlerini iyiden iyiye artırdı. Gemius Türkiye’nin birçok sektörü yakından takip edip paylaştığı verilere göre, dijital erişimde CHP, AKP’yi neredeyse ikiye katlamış durumda.

Dijital erişimde CHP ipi göğüsledi

Ocak 2024’ü kapsayan Gemius Adreal’ın verilerine göre Siyasi Parti iletişimlerinde toplam dijital erişim yüzde 53 olarak gerçekleşirken, partilerin bu dönemde seçim kampanyalarını duyurmak için 32 milyon gerçek kullanıcıya ulaştığı dikkat çekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) toplam erişimi yüzde 43 olarak ölçülürken, 26 milyon kişiye erişildiği görülüyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) söz konusu olduğunda toplam erişim yüzde 23, erişilen kişi sayısı ise 14 milyon. İki partinin dijital erişim analizine baktığımızda CHP’nin AKP’ye kıyasla açık ara öne olduğu söylenebilir.

CHP dijital gösterimde açık ara önde

Siyasi partilerin Dijital SOV dağılımına bakıldığında da önemli verilere ulaşıyoruz. Toplam gösterim 129,3 milyonu bulurken, Dijital SOV dağılımı CHP’de yüzde 77, AKP’de ise yüzde 17 olarak gerçekleşti.

Dijital Platform Kullanım SOV verilerini mercek altına aldığımızda CHP’nin 99,8 milyon reklam gösterimine ulaştığı dikkat çekerken, AKP ise 22,6 milyonda kaldı. Bir başka önemli nokta ise iki partinin de gösterimleri yoğunluklu olarak mobil platformlardan sağlamış olması.

Yerel seçimlerin öne çıkan kreatifleri

Seçmenlerine vaatlerini ulaştırmak için birbirinden renkli kreatiflere yer veren partiler, Ocak ayı boyunca geniş kitlelere ulaşmak için mücadele etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “İsrafı bitirdik, hizmeti getirdik. İstanbul başardı” ve “Tam yol ileri, İstanbul başardı” gibi mesajlara vurgu yapmayı tercih etti.

Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Murat Kurum ise “Siztem İstanbul konseptiyle odağında ‘Siz’in olduğunuz bir sistem kuracağız”, “Siztem İstanbul, sizin için sadece İstanbul” ve “Sadece İstanbul” gibi sloganlar eşliğinde öne çıkmaya çalıştı.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?