Dijital Reklam Yatırımlarında Yüzde 78’lik Artış

Deolitte’un Reklamcılar Derneği, Reklam Verenler Derneği, IAB TR, Arvak, Uryad ve MMA dernekleri ile birlikte gerçekleştirdiği Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları raporu açıklandı.

Rapora göre geçen yıl ilk 6 ay dijital 7.9 milyar TL iken, bu yıl ilk 6 ay 14 milyar TL ile yaklaşık %78’lik bir büyüme ile ortalamanın da üzerinde büyüme gerçekleştirmiş durumda.

Rapora göre 14 milyar TL’lik bütçenin 8.1 milyar TL’si direkt olarak markalardan mecralara (çoğunlukla yurtdışı mecralar) gönderildi. 5.9 milyar TL’lik bölümü ise ajanslar gibi dijital partnerler üzerinden dağıtıldı.

Bütçenin büyük bölümü olan yüzde 37.7’lik kesim gösterim bazlı reklamlar alırken, yüzde 34 ile video yine yükselişini sürdürüyor. Avrupa’da arama motorlarına ayrılan bütçe ortalaması yüzde 43 iken Türkiye’de bu sayı yüzde 21,3’lere kadar gerilemiş durumda.

Dijitaldaki bütçenin yine büyük bölümü (yüzde 76’sı) mobil siteler ve mobil app’ler üzerinden yayılıyor. Yani masaüstü reklamlar şu anda yüzde 24’lük bir seviyede.

Dijital reklamcılığının artışının yanısıra, yükselen enflasyon ve arz-talep dengesi sebebiyle artan birim maliyetler de büyüme nedenlerinden biridir.

Trendlerde ses reklamcılığı, dijital açık hava reklamcılığı, ve Connected TV (Smart TV ve oyun konsollarında internet bağlantısıyla yayınlanan video içerikleri) reklam yatırımlarının da gittikçe arttığını görmekteyiz.

Digital Advice Lab olarak hizmet verdiğimiz global ve yerel markalarımızda bu büyümeyi zaten öngörüyor, bütçe alokasyonu ve ekip yapısı ile ilgili bütün tedbirleri zamanında alıyoruz. Reklam bütçeleri yılın geri kalan yarısında özellikle çok yoğun geçmesi beklenen kasım kampanyaları ve yılbaşı reklam çalışmaları ile birlikte 2022 için 30milyar TL’yi geçeceğini tahmin ediyoruz.

Raporun tamamına buradan ulaşmak mümkün.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?