Dijital Müşteri Deneyimi Yaratmakta Ne Kadar İyisiniz?

Labrys, bu dönüşüm yolculuğunda, CX & DIGITAL MARKETING AUDIT ile organizasyonların ve atılan adımların hızlı ve güvenilir biçimde değerlendirilmesine imkân sağlıyor.

Tüketici davranışları kontrol edilemez biçimde değişti ve artık yeni normale geçtiğimizde hiçbir şey eskisi gibi kalmayacak! Hedef kitleler, bir virüsün tetiklediği bu süreçte, yepyeni davranış modelleri benimsediler; yepyeni dijital ürünler deneyimledi ve yeni alışkanlıklar edindiler.

Artık müşteri deneyiminin yüzde 90’ı dijital dünyada gerçekleşiyor. Bu dönemde edinilen yeni alışkanlıklar bırakılmayacak, aksine yeni normale eriştiğimizde bu alışkanlıklar zaten gittikçe dijitalleşen davranış kalıplarımızı daha da çeşitlendirerek ve dijitalleştirerek yönlendirecek.

İşte bu nedenle, şu anda markalar için aksiyon alıp dönüşen pazarlamada öne geçme zamanı.

• Pazarlama dönüşüyor ve siz buna liderlik etmek istiyor musunuz?
• “Pazarlama” dediğinizde çevrenizdekiler tarafından sadece “reklam” olarak anlaşılması sizi de rahatsız ediyor mu?
• “Yeni normal”e organizasyonunuzu taşımak ve hazırlamak sizin sorumluğunuz mu?
• Acaba müşteri deneyimi (CX) ve dijital pazarlamadan süreçlerinden alabileceğiniz tüm dönüşleri alabiliyor musunuz?
• Sizin kontrolünüz dışında olan ve “duvarlarla çevrili” dijital reklam platformlarından aldığınız geri dönüşleri büyük resimde (hedef kitleye ve karlılığa ulaşmakta) yönetebildiğinizi düşünüyor musunuz?
• Tüm gerekli dijital varlıklarınız yeni normale hazır mı?
• Acaba pazarlama teknolojilerinden yeterince destek ve verim alıyor musunuz? Yoksa onlardan çok fazla şey mi bekliyorsunuz?
• Verinin tanımı sizin organizasyonunuz için nedir?
• Müşterinizin, reklamı görüp satın almayı yapması ve sonrasında çağrı merkezinizi arayarak bir talep ilettiği ana kadar geçen tüm yolculuğunu kesintisiz olarak takip edebiliyor musunuz?

Labrys CX & Digital marketing Audit kapsamında, dijital müşteri deneyimindeki yetkinlikleriniz, yöntem ile uygulamalarınızın verimliliği 7 ana kategoride 60’ın üzerinde değişkene bakılarak kontrol ediliyor. Bu sayede pazarlama, reklam ve teknoloji yatırımlarından en iyi sonuçları alabilmenizi engelleyen eksiklik ve verimsizlikler en fazla 10 günlük bir çalışmayla ve hızla tespit edilerek tanımlanıyor; bir yol haritası oluşturuluyor. Daha büyük bir danışmanlık hizmetinin ön hazırlığı niteliğinde de olan bu çalışma, belirli kriterlere uygun ve seçilecek kurumlar için ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilecek.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?