Dell NativeEdge, Uç Operasyonları Dönüştürüyor

Dell Technologies, 22-25 Mayıs tarihlerinde düzenlediği Dell Technologies World etkinliğinde pek çok yeni çözümünü tanıttı. Dell Technologies’in uç portföyündeki yenilikler, uç altyapısının dağıtımını ve güvenliğini kolaylaştırarak operasyonları iyileştiriyor ve ağ performansını artırıyor.

Dell Technologies, işletmelerin uç dağıtımlarını basitleştirip optimize etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış uç operasyonları yazılım platformu olan Dell NativeEdge’i kullanıma sunuyor. NativeEdge sayesinde müşteriler, uç konumlardan veri merkezlerine ve çoklu bulutlara kadar binlerce cihaz ve konumdaki uç operasyonlarını kolaylaştırabiliyor.

Project Frontier’in vaatlerinden birini yerine getiren Dell NativeEdge, geniş ölçekte güvenli cihaz ekleme, uzaktan yönetim ve çoklu bulut denetimi sağlayan sektörün tek uç operasyon yazılım platformu olarak karşımıza çıkıyor. NativeEdge, Dell’in uçtan uca portföyündeki çeşitli donanımlarla entegre edilerek, sıfır dokunuşlu dağıtım ve açık bir sistem tasarımıyla herhangi bir kurumsal uç kullanım senaryosunu gerçekleştirmek için özel olarak geliştirildi. Ayrıca yerleşik Sıfır Güven özelliklerine de sahip olan Dell NativeEdge, müşterilerin uygulamalarını ve altyapılarını tüm uç konumlarda koruyarak güvenlik riskini azaltıyor.

Dell Technologies Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyonlardan Sorumlu Eş Başkanı Jeff Clarke, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Verilerin transferi karmaşık ve pahalı bir süreç olduğundan, yönetilmesi ve otomatikleştirilmesi zor dağıtık mimarilere yol açabiliyor. Müşterilerimiz uçta yeni iş yüklerini yönetmeye ve yapay zekâyı artırmaya çalışırken, uç teknolojiler ve uygulamalar ekosistemlerini yönetmenin ve güvence altına almanın daha basit ve etkili yollarını bulmak için Dell’e başvuruyorlar. Dell NativeEdge onları sürücü koltuğuna oturtuyor, böylece tüm uç varlıklarını tek bir çözümle yönetip basitleştirerek daha iyi deneyimler, ürünler ve sonuçlar elde etmelerine yardımcı oluyor.”

IDC’nin Uç Stratejileri Araştırma Direktörü Jennifer Cooke ise “Modern uç iş yüklerinin kullanım senaryoları çok çeşitli ve hızla artıyor, bu da daha karmaşık altyapı ortamlarına ve uç operasyonlara yol açıyor. Dell, müşterilerin uç operasyonlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olmayı amaçlayan kapsamlı Dell NativeEdge, yazılımıyla bu karmaşıklığı ve uçta cihaz ve uygulama dağıtımının doğasında bulunan güvenlik sorunlarının çoğunu gideren yeni ve ilginç bir çözüm sunuyor” dedi.

Dell NativeEdge ile daha hızlı dağıtım ve tasarruf

Dell NativeEdge’in sunduğu avatanjları bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse; büyük bir üreticinin çeşitli coğrafyalardaki çok sayıda üretim tesisinde paketleme ve sevkiyat operasyonlarını otomatize etmesi gerekebiliyor. Bu durumda IoT, veri akışı ve makine görüsü gibi birden fazla teknolojiyi birbirine bağlaması gerekiyor. Lokasyonlar arasında birden fazla yazılım uygulamasını çalıştırmak için özel cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Uygulamaları çalıştırmak için altyapıyı test etmek ve dağıtmak aylar sürebiliyor. Üretici, Dell NativeEdge ile mevcut altyapısını kullanarak teknoloji yığınlarını birleştirebiliyor ve uç varlıklarını, uygulamalarını dağıtma süresini aylardan haftalara indirebiliyor. Platform, uç operasyonları kolaylaştırmak için otomasyon kullanıyor ve üreticinin, yeni uygulamaları merkezden tüm lokasyonlara hızlı ve güvenli bir şekilde sunmasına yardımcı oluyor.

Dell’in yaklaşık 100 büyük müşterinin katılımıyla gerçekleştirdiği bir çalışmada2, ortalama 25 tesisi olan tipik bir üretim müşterisi için NativeEdge destekli dağıtımların potansiyel ekonomik etkisi incelendi. Bir üretim müşterisinin, uç varlıklarının yüzde 75’ini yöneten NativeEdge’e yapacağı üç yıllık bir yatırımla şunları elde edebileceği gösterildi:

– Dell NativeEdge dağıtımlarında yüzde 130’a varan yatırımın geri dönüşü
– Yönetilen her bir uç altyapı varlığına ilişkin olarak cihazların devreye alınması için gereken sürede 20 dakikaya kadar azalma ve kurumsal riskte önemli bir düşüş sonucunda maliyet tasarrufu
– Hızlandırılmış uç varlık dağıtım süreleri ve sıfır dokunuş sayesinde uç operasyon maliyetlerinde azalma
– Saha destek sevkiyatlarına olan ihtiyacı azaltarak taşıma maliyetlerinde tasarruf, seyahat sürelerinin yanı sıra karbondioksit emisyonlarının 14 metrik tona kadar azaltılması

Farklı birçok sektörde faaliyet gösteren müşteriler, NativeEdge sayesinde benzer etkiler görebiliyor.

Yeni perakende uç çözümü, perakende mağazaları ve depolardaki operasyonları basitleştiriyor

Dell, inVia Robotics akıllı otomasyonlu yeni Dell Validated Design for Retail Edge ile de perakende uç çözümlerini genişletiyor. Çevrimiçi sipariş ve kapıda teslimat, perakendecilere daha fazla maliyet yükü getiriyor. Bu çözüm, mevcut depo ve perakende alanını mikro işleme merkezlerine dönüştürerek perakende çalışanlarının toplama, paketleme, sevkiyat ve teslimatta daha verimli olmalarına yardımcı olmak için yazılım ve otomasyon kullanıyor. Perakendeciler, verilerin üretildiği perakende noktalarında yönetilmesi kolay teknolojiyle, çalışanlarına perakende noktalarında daha verimli yol/yön bulma ve sipariş toplama olanağı sağlayarak sipariş işleme sürelerini ve çalışan verimliliğini önemli ölçüde artırabiliyor.

Önceden test edilmiş, onaylanmış ve Dell destekli altyapı çözümü, verimli dağıtım, yönetim ve destek için uç perakende BT ve uygulamalarını tek bir altyapı yığını üzerinde konumlandırıyor. Müşteriler bu çözümü Linux, Microsoft Azure Stack HCI ve VMware Edge Compute Stack dâhil olmak üzere birleşik yönetim seçenekleriyle Dell PowerEdge sunucularında dağıtabilecekler. Bu çözüm müşterilere, akıllı perakende otomasyonuna giden basitleştirilmiş ve esnek bir yol sunuyor.

Bağlantı, verimlilik ve küresel destek uç operasyonları basitleştiriyor

Fortune 100 şirketlerinin yüzde 81’i Dell’in uç çözümlerini kullanıyor. Dell, müşterilerin uç operasyonlarını basitleştirmelerine ve daha fazla değer elde etmelerine yardımcı olmak için sürekli olarak portföyünü yeni çözümler ve yeteneklerle güçlendirmeye devam ediyor:

Dell Private Wireless with Airspan and Druid, işletmelere uç konumlara dağıtılmış cihaz ve sensörler gibi binlerce uç teknolojisi için güvenilir, güvenli kablosuz bağlantı sağlayan onaylanmış bir özel kablosuz çözümdür. Dell Özel Kablosuz Programı’nın bir parçası olan bu çözüm, uç noktadaki işletmeler için özel kablosuz bağlantı seçeneği sunuyor. Çözüm, kurumsal BT ve operasyonel teknoloji (OT) sistemlerine kolayca entegre edilebiliyor, kişiye özel uygulama ve uçtan uca yönetim ve destek içeriyor.

Dell anahtarlarındaki ölçeklenebilir, açık kaynak tabanlı bir ağ işletim sistemi olan Enterprise SONiC Distribution by Dell Technologies 4.1, daha iyi yapı görünürlüğü, güvenlik ve performans sağlayan Kullanıcı Konteyner Desteği (UCS – User Container Support) ve akış telemetrisi dâhil olmak üzere ek veri merkezi ağ özelliklerini uç dağıtımlara genişletiyor. Dell’in SONiC çözümü, müşterilerin ağ yapısının yaşam döngüsü yönetimini basitleştirmelerine ve satıcı bağımlılığını önlemelerine yardımcı olmak için çok satıcılı bir ekosistemin esnekliği ile ortak açık kaynaklı araç setlerinin basitliğini birleştiren tek bir ağ işletim sistemi sağlıyor.

Dell ProDeploy Flex, uçtaki müşteriler için değer elde etme süresini daha da hızlandırmak için tasarlanmış modüler bir dağıtım hizmetidir. Hizmetin esnek yapısı, müşterilerin uç altyapılarından ve uygulamalarından en yüksek değeri elde etmek için uç dağıtım hizmeti ihtiyaçlarını kendi isteklerine göre ayarlamalarına imkân veriyor.

Dell, müşterilerin iş yüklerinin ve verilerinin yerleşimini optimize etmelerine yardımcı olmak için uç çözüm portföyünü genişletmeye devam ediyor ve BT’nin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla Dell uç çözümü (As-a-service olarak) sunmayı planlıyor. Dell’in büyüyen uç iş ortağı ekosistemi, müşterilerin uç konumlardaki başarısı için kritik önem taşıyor. Dell Edge İş Ortağı Sertifikasyon Programı sayesinde bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler), sistem entegratörleri ve OEM iş ortakları, müşterilere entegre uç altyapı çözümleri sunmak için yazılım uygulamalarını Dell NativeEdge üzerinde test edip doğrulayabilecekler.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?