Değişim Salgından Önce Başladı

Covid-19 salgınıyla birlikte tüm dünya bir değişimin içine girdi. Ancak bu değişim ve dönüşüm salgından çok önce zaten başlamıştı. Detayları Dell Technologies Profesyonel Hizmetler Satış Lideri Derya Güngörmüş aktardı.

Dijital dönüşüm, salgınla birlikte hayatınız girmiş gibi görünse de özellikle bilişim sektöründe uzun süredir öne çıkan bir kavram. Salgından önce dijital dönüşümün üzerinde çok fazla projeleri üretilen ancak yavaş ilerleyen bir kavram olduğuna vurgu yapan Dell Technologies Profesyonel Hizmetler Satış Lideri Derya Güngörmüş, “İşletmeler dijital dönüşümle ilgili bir projeye başlamadan önce konuyla ilgili uzun süreli araştırma ve değerlendirmeler yapıyordu. Salgın hayatımızın ortasına düştükten sonra herkes çok hızlı hareket etme ihtiyacı duymaya başladı. Birçok proje de bu sayede beklenen tarihinden öne çekildi. Çok hızlı bir şekilde evden çalışma ortamına geçmesi gereken, üretimini durdurmadan akıllı çözümler üretmesi gereken işletmeler oldu. Buradan da dijital dönüşümün neden bu denli öne çıktığını görüyoruz” dedi.

Doğru Dönüşüm İçin Önemli Adımları Atmak Şart

İşletmelerin bir anda kısıtlı zaman ve bütçeyle doğru projeyi bulabilme konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten Güngörmüş, “İyi bir dijital dönüşüm projesi için doğru projeyi seçmek birinci adım olarak görülebilir. Sonrasında bu projenin doğru kaynaklarla çalışılıp doğru planlamayla hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca projelerde mutlaka bir danışmanlık almak da gerekiyor ki bu danışmanlık süreçleri projenin başından sonuna kadar çok doğru bir şekilde yürütülmeli. Salgın sürecinde hem acelemiz var hem bütçemiz kısıtlı hem de en iyisini ortaya çıkarmamız gerekiyor. İşte bu kadar kısıtlı bir ortamda da danışmanlık hizmetleri çok öne çıktı” şeklinde görüş belirtti.

İşletmelerin geçtiğimiz süreçte acil ihtiyaçlarını çözdüklerini dile getiren Derya Güngörmüş, bu konuda şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız bir yılda işletmeler öncelikli ve acil ihtiyaçlarına çözümler üretti. Şimdi ise sıra çalışanların ve şirketlerin hayatını kolaylaştıracak projelere geldi. Bir sonraki adım herkes için daha konforlu bir alan yaratmaya gidecek. Bunun için tabii ki dijital dönüşüm kavramını çok daha fazla kullanacağız. Bu konuyla ilgili yatırım ve projeler daha çok yapılacak. Bu yüzden daha yeni başlıyoruz ve önümüzdeki dönem çok daha keyifli bir süreç bizi bekliyor.”

Kendilerini bu süreçlerin başından sonuna kadar işletmelerin yanında olacak şekilde konumlandırdıklarına dikkat çeken Güngörmüş, “Şirket olarak hem danışmanlık projelerinde hem de bu projelerin sürdürülebilir olması için müşterilerimizin yanındayız. Yine müşterilerimizden gelene uçtan uca taleplere de yanıt verebilecek bir sistemle hizmetlerimizi devam ettiriyoruz” dedi.

Derya Güngörmüş ile yaptığımız online röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.