DE-CIX’ten Yepyeni Bir Analiz

Denizaltı kabloları ve birbirine bağlı üsler ile farklılaşan rotaların ve internet değişimi yapan pazarların etkileşimi.

Birbirine bağlı ekosistem, dünya genelinde dinamik bir büyüme aşamasında. Yeni nesil kablo mimarları, denizaltı kablo yayılımında büyük bir artışa liderlik ediyor ve dünya genelinde birbiri ile eşleştirme (internet değişimi) yapan ekosistemler rekor kıran bir internet trafiği seviyesine ulaşıyor. 2017 yılında kurulumu sağlanan yeni denizaltı kablolarının uzunluğu, 74,000 kilometreden fazla fiber altyapı ile 2001 yılında bu pazarda yaşanan büyük hareketlilikten sonra emsali görülmemiş bir ivme yakaladı. Denizaltı kablolarındaki artış, önümüzdeki üç sene içinde hızlanarak, 74 sistem kadar çok bir büyüme ile toplamda 300,000 kilometreyi aşan bir uzunluğa erişebilir ki bu tahmini olarak, tüm ana denizaltı rotalarına yayılacak 8,8 milyar dolarlık bir değer demek.

Peki bu büyümenin itici gücü ne? Ağların nasıl kurulacağı ile ilgili olarak köklü bir değişim mi yaşanıyor? Ya da daha belirgin şekilde, yeni rotaların kurulması ile ağların nihai olarak eşleşeceği noktalar arasında bir korelasyon mu var? DE-CIX, büyüyen denizaltı kablo pazarı ile birbirine bağlı ağlara ilişkin global pazar arasındaki korelasyonu değerlendirmek üzere TeleGeography ile bir işbirliği yaptı. Detaylıca incelenmesi ve netleştirilmesi gereken birkaç konu var: Denizaltı arz ve talebini tetikleyen ana etkiyi belirlemek, yeni nesil kablo mimarlarının rota önceliklerini anlamak, birbirine bağlı pazarlar gibi büyüyen diğer alanları bulmak ve denizaltı ağlar ile birbirine bağlı pazarların gelişiminin birbirine paralel bir seyir izleyip izlemediklerini görmek için spesifik pazarları değerlendirmek. İşte DE-CIX’in yeni analizi tam da böyle yaparak, denizaltı kablolar ve internet değişimi yapan pazarların paylaştığı bu önemli sinerji hakkında net bir izlenim sunmanın yanı sıra, bu pazarların nasıl bir şekilde birbiri ile ilişkili olduğuna kesin olarak hükmetmedeki zorluğu da ortaya koyuyor.

DE-CIX’in yeni analizine buradan ulaşmak mümkün.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?