DE-CIX’in İstanbul’da En Yoğun İnternet Trafiği 100G’yi Aştı

BTK desteğiyle Türkiye’ye gelen ilk ve tek İnternet Değişim Noktası DE-CIX Türkiye, 2019’a başarılı bir giriş yaptı. İstanbul’da ilk defa 100GE erişim kapasitesine imza atan şirketin en yoğun trafiği 100G’yi aştı.

2016 yılından beri Türkiye’de İstanbul’un dijital bir üs olması için faaliyet gösteren internet değişim noktası DE-CIX, Türkiye’yi internet trafiğinde bölgenin geçiş yolu yapmak üzere önemli bir dönüm noktasını daha geride bıraktı. DE-CIX, İstanbul’da ilk defa 100 GE (Gigabit Ethernet) erişim kapasitesine imza atarak 100G trafik eşiğini aştı.

DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen, DE-CIX platformuna tek bir erişimle bağlı olan operatör, internet servis sağlayıcısı ve içerik sağlayıcısı firmaların şirketin Frankfurt’taki merkezi üzerinden Amerika ve Avrupa’da bulunan pek çok ağa da uzaktan erişim sağlayabildiklerinin altını çizdi. Şen, “Birbirine bağlı ekosistemde DE-CIX üzerinden eşleştirme yapıldığında, giderlerin azalması, son kullanıcı deneyiminin zenginleşmesi ve ağ kalitesinin artması gibi pek çok avantaj sağlıyoruz. İnternet trafiğinin yönetilmesinde maksimum güvenlik ve daha fazla kontrol de sunduğumuz avantajlar arasında. Sunucuların ayrı ayrı internet servis sağlayıcıları yerine tek bir veri merkezine bağlanmasını mümkün kılıyoruz. İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmeti sayesinde müşterilerimiz verinin tamamen Türkiye’de kalmasını sağlayabiliyor. Bugün İstanbul’da 100G’yi aşan yoğun trafiğimiz ve her gün artan ağ bağlantımızla önümüzdeki dönemde İstanbul’u, birbirine bağlı ekosistemin bölgedeki merkezi olarak konumlandırmaya adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

DE-CIX İstanbul, Türkiye, İran ve Kafkasya bölgesi için bağımsız bağlantı ve eşleştirme noktası olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde 25 veri merkezine erişim sağlayan DE-CIX İstanbul, İstanbul üzerinden yerel ve global 30’a yakın kuruma hizmet ve teknoloji sunuyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?