Dassault Systèmes’ten Güvenilir Bulut İçin Yeni İttifak

Docaposte (La Poste grubunun yan kuruluşu ve proje lideri), Dassault Systèmes, Bouygues Telecom ve Banque des Territoires Avrupa’da bağımsız ve güvenilir bulut hizmetleri geliştirmeye odaklı bir şirket olan NUMSPOT’u kurmak için bir anlaşma imzaladılar. Şirketler bu sayede, uzmanlıklarını ve güçlerini Fransız endüstriyel konsorsiyumu merkezinde birleştirecekler.

NUMSPOT, öncelikli olarak finans (bankalar, sigortacılık), sağlık (hastaneler), ve kamu (devlet, yerel makamlar ile uygulayıcılar) gibi sektörlerin mevcut durumda ihtiyaç duyduğu çözümleri sunmayı hedefliyor.

2023’te Fransa’da faaliyete geçecek olan NUMSPOT, güvenilir bulut seçeneklerinde üst düzey bir referans noktası olmayı hedeflerek Avrupa pazarının ticari gelişimini destekleyecek.

NUMSPOT, SecNumCloud (Fransız siber güvenlik kurumu ANSSI sertifikası), Health Data Hosting ve geleceğin Avrupa siber güvenlik tasarısı EUCS standartlarına uygun olarak düzenlenmiş bulundurma hizmeti (hosting) ihtiyaçlarına yanıt veren, teknolojik ve ticari olarak rekabetçi, aynı zamanda da güvenilir ve güvenceye alınmış bir çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bu doğrultuda NUMSPOT, dört Fransız konsorsiyum ortağının teknolojik uzmanlığı ve yatırım yeteneklerinin sinerjisi üzerine inşa edilecek.

Şirket; performans, ölçeklenirlik, güvenlik, maliyet ve çevresel sorumluluk açısından piyasadaki en yüksek standartlarda hizmet sunacak. Bağımsızbulut altyapısı ise özellikle Fransa’daki veri işlemlerinde en yüksek düzeyde endüstriyel güvenilirlik ve güvenliği garanti eden ve SecNumCloud sertifikası ile uyumlu olan Dassault Systèmes’in sağladığı OUTSCALE’e dayanacak.

Altyapı hizmetlerinin (IaaS) de ötesinde NUMSPOT’un amacı, özellikle yazılım çözümleri ve hizmetler (SaaS) sağlayan bağımsız bir teknolojik platform (PaaS) sunmak. Bu platform üzerinden sunulan hizmetler, Docaposte’nin temel iş ihtiyaçlarına yönelik ve güvenilir çözümlerinden yararlanacak.

Bulut bilişiminin üç ana zorluk alanına (veri bağımsızlığı, dijital mimari güvenliği ve veri taşınabilirliği) yönelik çözümler sunmanın yanı sıra NUMSPOT, açık ve sürdürülebilir bir yaklaşımla müşterilere uzun vadeli çözüm, dengeli ekonomik koşullar ve taahhütlerinin tersine çevrilebilirliğini garanti ederek, bulut standartlarının Avrupa ayağını temsil edecek.

Son olarak NUMSPOT; yazılım şirketlerini, dijital hizmet şirketlerini ve start-upları içeren en yüksek küresel düzeyde konumlanmış Avrupa referans ekosistemini geliştirecek. NUMSPOT, Fransız ve Avrupa teknolojik inovasyonunu geliştirmek için başta Inria olmak üzere araştırma laboratuvarlarıyla ortak çalışacak.

Olivier Vallet, Docaposte CEO’su:
“Docaposte, dört büyük Fransız şirketin birbirini tamamlamasına dayanan bu iddialı, güvenilir bulut projesine liderlik ediyor. Docaposte, kamu ve sağlık sektörlerinin ihtiyaçlarını tam olarak anlayan ve bu kuruluşların dönüşümünü destekleme yeteneğine sahip bir şirket olmasının yanı sıra güvenilir dijital hizmetlerdeki tanınmış uzmanlığıyla, NUMSPOT’un başarısına yardımcı olacak.”

Bernard Charlès, Dassault Systèmes Başkan Yardımcısı ve CEO’su:
“Toplumun deneyimsel dönüşümünün henüz başındayız. Bu bağlamda, NUMSPOT anlaşması, kamu ve sanayi kuruluşları arasında bir bağlantı oluşturuyor. Yerel yönetimlerin, hastanelerin ve idarelerin dönüşümüne fayda sağlayacak yeni bir liderliğin önünü açıyor. Bu proje, pazarın ve halkın güçlü beklentilerine yanıt veriyor. OUTSCALE altyapısının kanıtlanmış teknolojik varlıkları ile Dassault Systèmes’in son 10 yıldır sunduğu 3DEXPERIENCE platformu sayesinde edindiğimiz kapsamlı teknolojik uzmanlığımız bunu mümkün kılıyor. Jeopolitik olarak da bu anlaşma, Avrupa’daki vatandaşlar için dijital bir dönüm noktası olmayı hedefleyen egemen bir ekosistemi bir araya getirecek.”

Benoit Torloting, Bouygues Telecom Genel Müdürü:
“Bouygues Telecom, NUMSPOT ile stratejik bir dönüm noktasına ulaştı. Bu iş birliği, iletişim ağlarındaki kapsamlı uzmanlığımızın tanınması ile kamu ve özel kuruluşların dijital dönüşümlerine yardımcı olan referans telekom operatörü olma stratejimizi destekliyor. NUMSPOT ile, kamu ve sağlık sektörlerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan güvenilir bir bulut çözümü sunma amacındayız.”

Olivier Sichel, Banque des Territoires Yöneticisi:
“Güçlü endüstriyel ve finansal ortaklar arasındaki iş birliği, yarının egemen bulutunu oluşturmamızı sağlıyor. Banque des Territoires, bölgelerin dijital dönüşümünü hızlandırmak için bu önemli zorluğun ele alınması gerektiğine inanarak, egemenliği ve güveni mümkün kılan bu iddialı projede yer almak istedi.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?